• |
ide | kryesore

Zbulimi tronditës/ Fusha magnetike e Tokës është dobësuar

-Instant, Arkiva, Planet

Shkencëtarët kanë bërë një zbulim tronditës – fusha magnetike e Tokës po dobësohet. Ajo është jetike për jetën në planetin tonë, sepse na mbron nga rrezatimi kozmik dhe grimcat e ngarkuara që lëshon dielli. Ekspertët kanë zbuluar mes Afrikës dhe Amerikës së Jugut një rajon të madh me intensitet magnetik të zvogëluar, të quajtur “Anomalia e Atlantikut të Jugut” e thonë se qendra me intensitet minimal atje është krijuar në vetëm pesë vjet.

Hulumtuesit janë duke spekuluar se dobësimi mund të jetë shenjë e fakti që Toka po i drejtohet një ndryshimi të poleve. Hera e fundit kur ka ndodhur kjo, ishte 780,000 vjet më parë. Anomalia po shkakton kaos për satelitët dhe avionët që fluturojnë në këtë zonë, pasi siç thonë mediat e huaja, shumë prej tyre po përjetojnë atje probleme teknike.


Zbulimi është bërë nga një ekip i Agjencisë Europiane të Hapësirës (ESA) i cili I ka marrë të dhënat nga konstelacioni i saj Swarm, që është një grup satelitësh. Këta satelitë janë krijuar posaçërisht për të identifikuar dhe matur sinjalet e ndryshme magnetike që përbëjnë fushën magnetike të Tokës, dhe i lejojnë ekspertët që të dallojnë zonat e dobësuara. ESA e ka studiuar fushën magnetike që nga fundi i vitit 2013. Misioni përbëhet nga tre satelitë identikë që ofrojnë matje me cilësi të lartë të saj tre rrafshe orbitale të ndryshme. /TCH

3 Comments

  1. sa her qe njerzit largohen nga rruga drejt,ne gjithesi fillojn crregullimet,tani le te dal iluminanti masonet elita fsheht apo politikanet,,qe zevendesuan te mallin zot ligjet e tije me interest e tyre,,nga egoja pushtetit dhe paras ,duke shkatrru gjith cka ne tok ,le ta rregullojn ose ,te largohen nga teorit djallezit ,dhe respektojn te verteten se e verteta ne zbatim sjell vetem frytet e saje vlerat kurse padrejtesit vlerat,fuqia mashtrimit ra ,fuqia e for ces shkatrruese dhe teknologjis ,per kontroll dhe mbajtje pushteti,,ka efekt kundra produktiv ,nuk shpeton por terheq ne humbje te gjith si magneti,,andaj nga errmem nuk na nxen me asnjerin nga ne ,ka mbetur si mundesi per te gjith vetem ,nje der e hapur e verteta,me gjeresin kuptimin dhe dobin e vet kuna mungon vetem angazhimi ,dhe shijojm dobit qe ajo sjell si garani ci prej krijuesit vet sikurse ka garan ci rruga qe ndoqem dhe shijuam te gjith qe tani askujt nuk I pelqen se u eshte bere me e neveriteshme se vet fjala neveri, ftoheni gjith ne shpetim dhe shpetimi vjen vetem nga e verteta,ku sej cili mund te kontrolloj veten ne raport me ullzimin e te mallit zot dhe ndryshojn si c thot I malli zot kjo eshte pika qe fillon shpetimi per sej cilin banor te tokes dhe perball njeritjetrit paraqitemi me drejtesi hak rregull mas vlera parime ,vetem keshtu mesohemi te gjith te zevendesojm urrejtjen ,me dashuri luften me paqe problemet me zgjillje pasigurin me shpres pesimizmin ne gjalleri ,humbjen me shpetim shkatrrimin me dobi antivleren me vler,habitem se si sej cili njeri e dojn veten te drejten e tije lumturin begatin familjen e tije shpetimin e tije me shpirt nuk deshiron tindollin humbje shkatrrim ndeshkim ,,kurse nga ana tjeter po me shpirt dhe ter fuqin e tije me nje intensitet te jashtzakonshem ,te papar ne historin njerzore,,trillon djallzon vepron duke shkatrruar veten ,kemi te drejten ti themi o njeri kujdo ,a e din cfar eshte ndjenja per di cka apo gjith cka,ajo fillon ne barkun e nenes si edukat ,per femijen shken cerisht javen e 6,te fazes zhvillimit ,nese edukohet morali mir,brezat dalin me ndjeshmeri te mir nese jo e kunderta,ketu fillon piketa dituris,kemi te drejt ti themi o njeri a din cfar esht fjala,,si emer veprues I cdo sendi,,ky eshte ligj I te mallit zot krijuesit saj,se fjala ka pasqyr dhe identitet punen vepren,ku fjala mir po te veprohet ka vepren e mir si pasqyrim kur veprohet,e kur flitet mir dhe veprohet keq ,ti po vetmashtrohesh o njeri sepse ,krijuesi jot,nuk I ka krijuar mendimet fjalet veprat funksionali sipas deshires tende por sipas per caktimit tije,,dhe ja arritem cakun bota ne tym lle flak dhe elita e friksuar,,tashme nuk ka shpetim rrugdalje mbasi I malli zot e ka ber sej cilin peng te mendimit fjales dhe vepres vet,ku te gjith I mban kok ulur dhe goje mbyllur,me perjashtim te atij dhe atyre qe pendohen sipas kritereve qe zoti mallerishem ka per caktu drejtohen nga e verteta dhe veprojn sipas saj,,o njeri perderi sa don veten, te drejtem dobit qartesit gjallerin zgjilljet shpresen sigurin paqen shpetimin tend ne dy botet,dhe nuk deshiron humbjen shkaterrimin dhe ndeshkimin tend a nuk eshte me mir per ju ne te gjith ,ta duam veten ne menyren me te mire bukur pranueshme pershtateshme per te gjith ,qe me te vertet fetarisht shken cerisht dhe praktikisht bind logjiken mendjen shpirtin ton me fakt jo interesa deshira plane strategji dhe behet e kunderta dhe perfundojme ne vetshkatrrim vetzhgenjim dhe kete shpirti jon nuk ja pranon asnjerit respect per te gjith ,e lus te mallin zot tua zgjeroj arsyen te bindeni se si duhet vetja,pa u vetmashtruar

  2. njeriu e don veten vetem sipas te vertetes duke dashur dhe per tjeret ashtu si per veten dhe shkatrron veten duke u perpjekur te shkatrrojn tjeret,i malli zot hakun ,e ka vene ne balanc precize,si ne per caktim krijim ,por dhe sipas meshires tije ne raport me sjelljet tona sipas kritereve qe ai ka per caktu,,qe hyn pendimi ndryshimi dhe angazhimi jon sipas ullzimit tije,gjithsesi I malli zot ,e ka plotsuar meshiren e nije mbi ne me krijim dhe ullzim ,jemi ne ato banoret bashkekohas kalimtare te kesaj periulle jete ,ne toke,se sa duam te vlersojm kuptojm dhe pranojme ,shpetimin tone,ne menyren e sigurte,qe eshte vetem e verteta e derguar prej zotit botnave

  3. politika dhe pasuesit e saj, gjindet ne reminacion ka nevoj per optimizem psikologjik,njeriu ka nevoj per pastrim shpirti dhe frenim egoje kete e ralizon vetem e verteta,,ky esht hapi par qe njeriu hap deren e shpetimit vet

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu