• |
ide | kryesore

Komuniteti Mysliman përplaset me Ramën: Bajrami do të falet në xhami edhe pse janë në fuqi masat kufizuese

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë ka njoftuar se Namazi i Fitër Bajramit do të falet në xhamia, duke ndjekur protokollet e përcaktuara nga Ministria e Shëndetësisë për të parandaluar përhapjen e koronavirusit. Ndërsa ceremonia qendore do të zhvillohet në xhaminë e “Kokonozit”, pranë zonës së Pazarit të ri në Tiranë. Mbetet e paqartë mënyra sesi do të bëhet qarkullimi i besimtarëve pasi kryeministri Edi Rama njoftoi dje se e diela do të jetë e izoluar për të gjithë.


Njoftimi i plotë i KMSH


Të nderuar kolegë përshëndetje! Komuniteti Mysliman i Shqipërisë njofton të gjithë besimtarët se dita e parë e Fitër Bajramit është të dielën, më 24 maj 2020. Duke vlerësuar situatën dhe ecurinë e zhvillimeve të fundit mbi përhapjen e Covid-19 në Shqipëri, KMSH bën me dije se namazi i Fitër Bajramit këtë vit do të falet nëpër xhamia sipas masave dhe protokollit të publikuar më parë.

Ceremonia qendore e Fitër Bajramit, ku do të jetë i pranishëm edhe kryetari i Komunitetit Mysliman, H. Bujar Spahiu, do të zhvillohet në xhaminë e “Kokonozit” (Pazari i ri) Tiranë. Njoftohen të gjithë televizionet që duan ta transmetojnë këtë ceremoni se nisur nga masat që janë marrë dhe duke patur parasysh se ambienti brenda xhamisë është i kufizuar, të gjithë televizionet mund ta marrin sinjalin nga autobusi i transmetimit të TVSH-së, i cili do të jëtë i pozicionuar në hyrje të xhamisë.

Gjithashtu ju bëjmë me dije se pritjet tradicionale me rastin e kësaj feste në selinë e institucionit nuk do të zhvillohen. Gëzuar Fitër Bajramin!

3 Comments

 1. Shumë mirë e bëni, mos prisni hajër nga të pafetë në qeveri! Atje nëpër xhamia të shkoni, siç e keni bërë përherë, mos t’ju marrin për të dobët dhe budallenj. Është nje Zot që do t’i vij hakut këtyre satanikeve.

 2. Nese ka nje anti shqiptar ky vend ai je ti o i gjati ine , nese ka nje islamofob ky vend ai je ti o i gjati ine . Jo me kot ne shkrimet e mia te quaj veremin e ketij vendi , te quaj mallkim per kete vend , ti je djalli i ketij vendi , ti je ligesia dhe e keqja e ketij vendi .
  Si ka mundesi qe menjehere mbas ardhjes tuaj ne pushte ne 2013 filloj nje vale antiislamizmi i shfrenuar ? Si ka mundesi qe ne portalet qe kontrollon dhe drejton ti bashkeme nje dore te fsheht( te zeze) zbrazet gjithe ai mllef , gjithe ajo blasfemi e paimagjinueshme , gjithe ai vrer i pakonceptueshem ndaj myslimaneve Shqiptar dhe anjegje nuk ndodh por veçse promovohet nga ty dhe kjo dore e zeze ? Si ka mundesi qe akuzon dhe denon myslimanet per antisemitizem kur ishin po keta myslimane qe rrezikuan pasurine dhe jeten e tyre per ti mbrojtur ata nga nazizmi pa interesin me te vogel ? Si ka mundesi qe tek mero zhuli jane mbledh gjith antiqiptaria , te gjithe antiislamistet , te gjithe greket dhe filogreket qe vetem vjellin vrere kunder shqiptareve , kunder shqiperise , kunder myslimaneve dhe dhe kunder çdo vlere te shqiptarise dhe asnje perpjekej sikur edhe e vogel nga ana jua nuk behet per ta frenuar kete fenomen (nga me te rrezikshmit per te mos thene me i rrezikshmi ) por perkundrazi promovohet nga ju dhe nga mbeshteteit tuaj me pagese ? Si ka mundesi qe tek mero zhuli keta flasin pa piken e frikes dhe me nje urrejtje patologjike per shqiptaret ne pergjithesi dhe per ata mysliman ne veçanti , me shume se çdo te flitej ne mes te athines dhe asnjegje nuk ndodh por perseri promovohen ? Guxo qe ne nje vend periferik te athines apo beogradit te thuash se edhe Iliret jane autokton dhe e shikon se çdhune verbale dhe fizike te pret . Kur keta nuk lejojne lejojne por perkundrazi te denojne te thuash te verteten atehere pse ne lejojme qe tthuane genjeshtra dhe te futen ndasi te tilla ne portalet dhe televizionet tona? Si ka mundesi te lejohet dhe te mbyllen syte kur ato qe thuhen ne disa portale , ne shume emisione televizive çudisin edhe nje alien dhe jo me shqiptaret dhe prape nuk nderhyet por promovohen ? Si ka mundesi qe ne keto protale antishqiptare promovohet nga dita ne dite dasia krahinore , dasia fetare dhe vreri antishqiptar dhe ju rrini e ferkoni xhepat dhe barkun ? Pse lejohen dasi te tilla(sidomos ajo fetare) kur koha dhe historia na ka treguar se dasi te tilla te çojne ne vellavrasje dhe se vellavraset kane zgjatur me shekuj .Kujt i sherbejne dhe uje ne mullirin e kujt çojne keto dasi o i gjati ine ?
  Ta them une o i gjati ine , keto ndodhin sepse i pregatite dhe i organizove gjerat ti me paramendim qe ne 2013 , keto ndodhin sepse keshtu deshiron ti , keto ndodhin sepse ti je koka e gjithe kesaj dore te zeze antishqiptare dhe anti myslimane . Çdo gje eshte e pregatitur prej teje dhe te gjithe antishqiprareve prej kohesh .
  Ti ,o i gjati ine , kujton se ne nuk i shohim keto ? Ti kujton se nuk i degjojme apo nuk i kuptojme? Jo or jo , ne shohim dhe degjojme me se miri dhe i kuptojme gjerat shume e shume me mire se ju provokuesit e ndyre , ju nxitesit zemerzinj te antishqiptarizmes , ju nxitesit shpirtezinj te dasise fetar e krahinor , ju nxitesit pa din e iman qe per zot njihni parane dhe per vlla keni djallin . Por ne , si vllai me i madh dhe me i miri nder vllezerve heshtim , mbyllim nje vesh , mbyllim nje sy , jo se kemi frike , jo se ndjehemi inferior jo se nuk kemi force. Perkundrazi , ne heshtim dhe mbyllim nje vesh e nje sy per te miren e ketij vendi dhe te gjithe shqiptareve . Heshtim sepse , si pjesa me e mire e ketij vendi e duam shqiperine me shume se çdo gje , heshtim sepse i duam te gjithe shqiptaret e çdo krahine apo çdo feje qofshin , heshtim sepse e duam shqiperine , heshtim sepse ne e krijuam kombin Shqiptar .
  Mos harro thenien e Faik Konices o i gjati ine . Te qenit maxhorane myslimane i cungoi trojet e ketij vendi por nese Shqiptaret nuk do ishin mysliman ky komb nuk do te ekzistonte .
  Shqiptar , Edi Kristaq Rama eshe anti myslimani numer 1 por mbi te gjitha eshte antishqiptari numer 1.
  Shqiptar , perbuzeni , perçmojeni , lereni te mbytet ne zullumin e tij kete djalle e pjelle djalli . Le ta marre denimin nga drejtesia e te Madhi Zot , e cila ndoshta edhe vonon por e sigurt eshte qe kurre nuk harron .
  Uroj te gjithe myslimanet Shqiptar dhe gjithe Shqiptaret GEZUAR BAJRAMIN . Dilni dhe faluni atu ku ju e mendoni si me te pershtatshme . Mysliman , ju qe e krijuat kete komb, mos bini preh e provokimeve te antishqiptareve , duajini dhe respektojini ashu siç i keni dash dhe respektuar gjithmone vellezerit tuaj dhe vendin tuaj pavaresisht fese , krahines dhe idese . Mysliman , ne çdo hap qe hidhni dhe ne çdo fjale qe flisni ne mendje dhe ne shpirt te keni Allahun . Çdo gje qe behet dhe niset me Bismilahi dhe ne emer te Allahut behet per ju , familjen tuaj dhe per shqiperine .
  Kristiane , kudo qe jeni mos bini preh dhe te beheni vegel e antishqiptareve . Ju jeni vellai jone me i vogel dhe me i dashuri nga vellezerit . Te dashur vellezer kristian , ne çdo hap qe hidhni dhe ne çdo fjale qe flisni , bejeni ne emer te Krishtit (azret Isai) sepse çdo gje qe e beni ne emr te tij eshte rruga me e drejte per ju .
  Shqiptar mysliman , kristian , ateist apo i çfaredolloj feje qofsh nga zemra dhe shpirti ju uroj gjithe te mirat e kesaj bote juve , familjes tuaj , miqesise dhe shoqerise tuaj . Mos harroni dhe mbajeni gjithmone vath ne vesh : Mos u ndikoni nga antishqiptaret , ne radhe te pare ne jemi vellezer te nje gjaku dhe kemi te njejten ADN . TUNG

  1. Fjale te drejta dhe te sakta. Këta njerez kane perhapur përçarjen ne popull. Dhe dicka tjetër, keta vetem njerez normale nuk jane, keta (Rama me shoke) jane njerez qe nuk e duan atdheun, nuk i duan njerezit, prinderit, te bukuren. Keta vetem q**ne!

   Por mbi gjithcka, keta jane njerez qe e urrejne Zotin e Madh, jane sherbyesit e Luciferit ketu ne toke, dhe kete nuk e them ne menyre figurative, por tamam ashtu jane. Keta o xxxxxx bejne ca gjera te zeza dhe te erreta ne kohe dhe vende te caktuara, qe orgjite e tyre nuk jane asgje perpara ketyre gjerave, gjera sensitive, gjera te zeza me kalamaj te vegjel qe ta marresh vesh. Por keto gjera do t’i gjykoje Zoti ne kohen e duhur dhe ajo kohe nuk eshte larg, por keta dhe shume te tjere shqiptarë nuk ja kane idene ketyre gjerave, se helbete kush do rrij gjithe diten neper kafene dhe te flasin per sport dhe per kurva e kurvarë.

   Shenoje mire edhe këtë, ato te q*ra dhe krime pafund qe kane bere per hundesh do t’i dalin. Kam pare dhe degjuar gjera te frikshme ne ate boten tjeter, dhe kur t’a shohin Zotin e Madh do t’i bien kokes me grushta.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu