• |
ide | kryesore

La Repubblica: Shembja e teatrit “gjest i turpshëm dhe i keq”

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Nga Cenzio Di Zanni/ Struktura e ndërtuar në fund të viteve tridhjetë nga arkitekti italian Giulio Bertè ishte një shembull i arkitekturës fashiste, që u bë një qendër kulturore dhe simbol i kryeqytetit shqiptar.


Teatri Kombëtar i Tiranës nuk ekziston më: ​​fadromat e inspektoratit për mbrojtjen e territorit të dërguar nga Kryeministri socialist, Edi Rama, kanë fshirë nga zemra e qytetit godinën e ndërtuar në fund të viteve 1930 nga arkitekti italian Giulio Bertè (i njëjti që nënshkroi projektin për Ponte Flaminio në Romë). Një sulm në agim të dielën 17 maj, ndërsa dhjetëra qytetarë të mbledhur në Aleancën për mbrojtjen e Teatrit Kombëtar ishin në ndërtesë, disa hapa nga sheshi Skënderbei.


Ka qenë Qendra Kulturore Skënderbeg, kushtuar kujtimit të heroit kombëtar, ndërsa tani është një fushë me rrënoja. Por rreziku është që ato fadroma të bëhen detonatori i një proteste të ashpër.

Nga ana tjetër e Adriatikut, disa kilometra nga brigjet e Pulias, qytetarë dhe opozitarë ndaj qeverisë Rama flasin për “provën e kthesës autoritare të Kryeministrit”. Dikush tjetër për atë të “diktaturës”. Edhe Presidenti i Republikës, Ilir Meta, në një postim në Facebook e ka quajtur këtë si “shkatërrimin përfundimtar të çdo iluzioni të ekzistencës së shtetit të së drejtës në Shqipëri”. Monika Kryemadhi, drejtuese e Lëvizjes Socialiste për Integrim edhe zonja e parë, u ndalua nga agjentët së bashku me rreth gjashtëdhjetë qytetarë, përfshirë regjizorin dhe producentin Robert Budina, i cili u lëshua pas 15 orësh.
“Ne ishim në një dhomë në katin e tretë kur policia policia erdhi dhe na sulmoi duke përdorur edhe spray me piper. Drejtuan drejt meje një kallashnikov para se të më çonin në stacionin e policisë,” tha artisti 56 vjeç për Repubblica. “Rama dëshiron të na etiketojë si barbarë që kundërshtojnë modernizimin e vendit. Dhe ai thotë se ajo ndërtesë kishte probleme statike”, shton regjisori.
“E rreme. Struktura mund të rinovohej, aq sa i rezistoi deri tërmetit të nëntorit 2019”, thotë Adi Krasta, gazetar 55-vjeçar i televizionit, profesor për komunikimin në Universitetin e Tiranës dhe Prishtinës, kryeqyteti i Kosovës. Ai eshtë jë zë i padëshiruar për kryeministrin (“më nxorri jashtë nga tre emisione”, kujton profesionisti).

Akuza është se sipërfaqja prej mbi pesë mijë metrash katrorë, e cila i kaloi Bashkisë me një dispozitë të qeverisë Rama në 8 maj, do shëndohet në hapësirë ​​për të ndërtuar kulla, përveç një teatri më modern.

Protesta vjen edhe nga Bari, nga Presidenti e Confindustria, Sergio Fontana, i cili që prej vitit 2018 ka qenë edhe kreu i Confindustria Albania.
Fjalë shumë të ashpra: “Është sikur, për të ndërtuar një teatër më të madh dhe të rehatshëm, të vendosej që të rrënohej Arena e Veronës ose Kolosseumi”, thotë sipërmarrësi pugliez. Dhe pastaj: “Teatri Kombëtar ishte një shembull i arkitekturës italiane, dëshmi e lidhjes së thellë të vëllazërimit që bashkon të dy popujt. Në vend të kësaj, ne mund të kishim vendosur aftësitë tona dhe kompanitë tona në fushë për ta ristrukturuar atë dhe ruajtur historinë e tij. Kjo e qeverisë ishte një gjest i ndyrë dhe i pakuptimtë”.
Dënimi nga Puglia, e cila ka një lidhje të ngushtë me anën tjetër të Adriatikut, vjen nga regjisori i Barit, Fabrizio Bellomo. “Është gjithnjë e njëjta histori kudo. Fshirja e asaj ndërtese është si prishja e ndërtesës së Ujësjellësit Pugliez në Bari. Por kjo është një histori e vjetër: anulohet tradita për të bërë vend për stilin e jetës së globalizuar”.

Artistë të tjerë puliezë shkonin dhe merrnin pjesë në të. Ndër këta tenori Aldo Caputo, i cili për dhjetë vjet ka qenë edhe tenori i Bandës së Policisë së Shtetit me regji nga Maurizio Billi: “Ne ishim atje në nëntor për një koncert me rastin e javës së kulturës italo-shqiptare. Ata na mirëpritën dhe më dhemb lajmi i shembjes”.

Nga Tirana, kërkesa për puliezët dhe për të gjithë Italinë është një: “Ndihmoni, te flasim për të, duam të njëjtin teatër”, thotë Krasta.

https://rep.repubblica.it/pwa/locali/2020/05/20/news/ruspe_sul_teatro_di_tirana-257178303/

36 Comments

 1. Eshte medie Kazan dhe ‘La Republica’ ashtu si ishte dhe VOA kur tha se tenderin e Unazes Re ju dha nje firme me dokumenta te fallsifikuara. Keshtu e cilesoi vete timonieri Rama. Ashtu si ishte pastaj BILD qe vete Timonieri u betua si gjeli ne maj plehut se e kishte paditur per shpifje…dhe pastaj si shpesh here futi bishtin nder shale kur doli rrena se nuk e kishte paditur fare.

 2. Karantina apo ndoshta mosha e thyer, ende nuk e dime, po japin efekte te pakthyeshme te Sali Berisha. Pasditen e sotme ai publikoi një lajm, nga ato te qytetarit dixhital qe shpesh e nxjerrim bllof, sikur kunati i kryebashkiakut i Erion Veliaj kishte bërë dasmë në kalanë e Arbanës. Por, nuk kaloi shume dhe Berisha e fshiu postimin, duke kuptuar se Veliaj nuk ka kunat, pasi bashkeshortja e tij eshte vajze e vetme.

  Gjithsesi, lajthitja e Berishes mbeti. Nuk dihet nese dikush tallet me doktorin në këtë moshë, por kjo nuk është hera e parë që ai bëhet përhapës i fake neës nga faqja e tij në FB. Ka dhe nga ata që thonë se në fakt, me këtë goditje “alla kunatçte” Berisha ka dashur të godasë Lulzim Bashen sepse pikërisht kunati i tij quhet Erion. Të jetë kjo vallë arsyeja e lajthitjes së doktorit këtë pasdite maji?

 3. Me hir a me pahir aty do ndertohet i njeti teater . Kush merr guximin te ndertoje diçka tjeter , fundi i tij eshte “gijotina ” .

 4. Lexoje, e na bej ndonje koment tjeter per kete artikull qe te vjen nga fqinjet italiane, ore idioti i ores20,57si i pa emer, ose emer humburi, por dhe si perserites ne cdo titull artikulli, dukesh qe je vemje rilindase, e zhubranjosur aqe sa dhe komentin qe e shfaq rpt, Nuk ka kapacitet e mendim ballafaques qe te justifikoi palacolleqet e idiotit Rama, dhe hedh komente brockula, se ashtu e urdherojne, nivelO Kur te shumte jane gazetat e opinionet e zyrtareve europiane qe e kane bere zhele kete KM, ai akoma si i pa fytyre qe eshte, e ndergjegje, del ne TV, e brockullit, sepse mbase e ben gjumin nen dafina, e nuk shikon se c;behet, e cthohet per rreth per ate, e pushtetin e tije. Deficenca e mendimit, e aresyetimit nuk egziston per ket andaj, le te lehe, deri sa ti vije ngordhja, se po e ndjek nga pas.

 5. O xixa Po si nuk u ngope duke lepire bythen e salihut bythen e bashes bythen e lulzimes njehere te treve bashke,o loqe jane fjalet e salihut nga fcb e vet per ju cecenet e tij nuk jane fjalet e mia,por kur je mesuar te lepish prej 20 vjetesh me mendimin se dicka di perfitosh ne kete jete,por ti ke supa do rrish o cecen

 6. Komenti XIXA – Ky Emerharruari i oreve 20:57 dhe 07:32 eshte Ethem Lalaj nje bythlepires pushteti pa pagese. Ky ne gazeten Dita komenton nen emrin Ethem Lalaj dhe nis komentet me “…SI ISH-OFICER MADHOR DHE INTELEKTUAL I SHQUAR..” duke u bere objekt tallje kari atje.
  Tani eshte shperngul te Uturaku TemA e Mender Bazes dhe kopjon nga atje fekale te Mender Qeros per ti hedhur ketu. (nje nga ato eshte ai i ores 20:57)
  Kaq di te beje, nuk ka as kapacitet as intelekt te shkruaj dicka vete te pa kopjuar diku! Eshte pra nje plak bythqire relike e diktatures qe i ka mbet ora atje, te Enver bythqiri e natyrshem sot e gjen vehten pas ketij Ram bythqirit.

 7. Isha absulutisht kunder shembjes se teatrit per historine dhe vlerat kulturore shqiptare, por ama te na dali nje gazete italiane dhe te na kritikoje kur vete ata shume shpejt do shembin San Siron, eshte dicka e papranueshme.

  1. Stadiumi San Siro eshte prone e dy klubeve Milan e Inter, ato klube do ta financojne shembjen dhe rindertimin. Ke degju gje te prishet La Scala?Jo, atehere rri e mos ha marmallate kot.

   1. Ik ore palle shko informohu mire para se te flasesh idiotesira. Qe kur na qenka San Siro prone e ketyre 2 klubeve kur dihet boterisht qe jane thjeshte qera pagues?

 8. O bythqira si ai lalaj,xixa dhe shume xixa te tjere si mund te mbrosh nje Qen qe gabimisht I kane ngjitur dhe emer sali vetem ju dhe ca te tjere mund ta bejne kete qe beni ju

 9. Shhhhh, mos u ngut or ti anonimi se behesh me mut!
  Tani ma kap kete ketu poshte qe mos mbesesh injorant ne vazhdim –
  San Siro a Giuseppe Meazza nuk eshte me prone shteti, eshte ne pronesi te AC Milan dhe FC Internazionale te Milano qe kane rene dakort per te ndertuar nje stadium te ri.
  Po ta perseris prap, ne Itali nuk del dot asnje i cmendur ti vere kazmen La Scalas si ky idioti i Surrelit me Teatrit kombetar, kur te degjosh dicka te tille eja na njofto. Kaq.

  1. Ti palle si duket na qenke fshatari dixhital i Saliut me informacionet e tua te rreme.
   Ne kete moment qe flasim, ai stadium eshte pronesi e bashkise se Milanos, futu lexo ne wikipedia, dhe jo vetem kaq, akoma nuk eshte marre vendim vendimtar per shembjen e tij edhe pse flitet qe do shembet por vetem nese organet perkatese lokale bien dakord. Do jene keto organe qe do japin driten jeshile ose jo per shembjen e tij qe do te thote se ata jane pronaret e objektit. Milan e Inter po perfitojne thjeshte per faktin se financojne projektin e ri duke krijuar vende pune dhe per faktin qe do i japin zones nje zhvillim. Po te mos ishte keshtu ai stadium kurre nuk do shembej, por e shikon qe 1 miliard euro investim cfare ben ?

   Prandaj, nxirre specin nga bytha se po shihet se shume po te djeg dhe meso te mos hidhesh perpjete kot, edhe vazhdo te lexosh me shume se ke shume nevoje.

 10. Shhhh mos vazhdo me se po permutesh komplet or budalle. Mua nuk me djeg fare budallalleku ty. Bile me jep kenaqesi kur te lexoj marrezite.
  Meso e ma kap perseri kete ketu poshte se duket nuk te del vetem nje here –
  Stadiumi i ri eshte planifikuar ne pronesi te dy klubeve Milaneze, ne pronesi!
  Ishe ti or budall qe shkruaje se San Siro shpejt do prishet. Tani paske kuptu gabimin. Pra referenca e San Siros me Teatrin e prishur del nje marrezi nga ti vete qe kur nuk mba mend emrin qe ke si do mbash mend ato qe shpif.
  Hajt, te fala nga shtepia.

 11. O ju shpellkare mos I kaloni kufijte se atje ngatarroheni San Siro eshte gjithe diten prone e bashkise jo e dy klubeve lexoni me shume se wikipedia,dhe ai eshte nje stadium legjende boterore njelloj si uembli ne londer qe shemben per te ndertuar ate qe sot eshte kurora e botes o shpellkaret e cecenet e salihut qe dhe trute ja ka qi nder vite,supen sot ne darke

  1. Shhhh budallai i shkrete mos u dhias se do te bjere ndonje infarkt. San Siro nuk eshte marre vendim thua per prishje se shpejti, keshtu? Atehere mos ha marmallate kot se nuk ka lidhje me prishjen e Teatrit. Dhe stadiumi i ri kurdo te ndertohet do jete ne pronesi te dy klubeve milaneze, kete shko e thuaja edhe ne shtepi qe kur te harrosh prap, ata ta kujtojne.
   Warm greetings to you stupid idiot!Happy weekend.

 12. Shiko shiko Ethem bythqir Lalaj, Emerharruari i ores 13:48 po perdor termin ‘shpellKar’ kur eshte vete 100% katunar pishderr.
  Hej Ethem Lalaj, do shpellKare ti, ja se te numeroj une ca
  1 – Taulant Balla 2 – Damian Gjiknur 3 – Sander Llesh 4 – Ulsi Manja 5 – Lindit Nikoll 6 – Gent Cac apo Kak
  Ja ku i ke ca nga shpellKaret o Gomarica madhore Ethem Lalaj, asnjerit nuk i gjentet katundi ne harte.

 13. O listen e dasmes ty ore palle. Une te them qe tani per tani San Siro eshte prone shteterore kurse ti me qan trapin dhe me thua qe kur te ndertohet stadiumi i ri, ai do jete pronsesi e klubeve.

  Po normal qe stadiumi i ri do te jete pronesi e klubeve se ato gjithe ate investim nuk po e bejne qe ai te mbetet pronesi e qytetit. Keshtu eshte kur debaton me zogj kurvash debila si puna jote qe nuk dijne te lexojne, kuptojne apo te formulojne nje mendim.

  Lexo dhe meso o koqe .

  1. Ja pra keshtu me ne fund, e pranove marrezine tende funksionale!
   Pra e pranove me ne fund se stadiumi i ri do jete prone e dy klubeve ashtu sikur te thashe une. Dhe vetem kjo ben qe te ndertohet stadiumi i ri, jo deshira e Kryeministrit italian ashtu si e Idiotit Surrelit per te prishur ndertesa.
   Keshtu pra, re ne brazde dhe ti mor budallai gjore. Meso c’te thone te tjeret se ke mangesi te plote ne njohuri, ne drejtshkrim, ne artikulim mendimi. Ke dhe sharje qe te tregojne ashtu sic je, nje injorant provincial qe kujton se di por je krejt analfabet
   Se fundi po te them se nuk ti marr per baze ato sharje fare, ato jane pasqyra e intelektit tend Zero.
   Fuck yourself stupid bastard. Cheers.

 14. O ti lalaj shpellkaret nuk jane ata qe nuk i gjendet fshati apo katuni ne harte por jane ata njerez qe nuk sillen si qytetar mendojne si qytetar ushqehen si qytetare flasin si qytetare etj,kjo eshte Hera e fundit qe ta sqaroj fjalen shpellkar,Qazim Mulleti i modh ka thene nje fjale gati para 100 vjeteve shpellkaret ne qytet Kombi ne Rrezik,fute ne tru kete o lalaj dhe mos e harro Kurre ti dhe shume shpellkare e cecene te lindur ne kohe te salih karaxhic berisha,supen e keni gati ne darke

 15. Berisha është i gatshëm për luftë fetare veç që të mbrojë pronat e vjedhura.

  “Sheshi Skëndërbe nuk është Meka

  Sali Berisha si Haxhi Qamili, Dum Babën!

  Ja kush është Sali Berisha!

  Është gati të fusë shqiptarët në luftë fetare për të mbrojtur pronat e vjedhura me këto skena,ja lexoje dhe kete tjetren o kushuriri I stalinit e leninit

 16. Berisha është i gatshëm për luftë fetare veç që të mbrojë pronat e vjedhura.

  “Sheshi Skëndërbe nuk është Meka

  Sali Berisha si Haxhi Qamili, Dum Babën!

  Ja kush është Sali Berisha!

  Është gati të fusë shqiptarët në luftë fetare për të mbrojtur pronat e vjedhura me këto skena

 17. O kokbole katundi ai po te thote qe sansiro do prishet e spo i rruhet kari se eshte objekt me histori ti vazhdon llapos kot se prone e kujt do jet ne te ardhmen

  1. I “paemri” qenke bere “interist”? Ahahahaha dhe thua “ai” per komentin tend! Nejse, budallalleku yt qenka e pa fund por po te them se San Siro kur ti vije siraja do prishet me mirkuptim te dy klubeve te Milanos, jo ne ora 04.30 te mengjezit, jo me 1000 police rrotull, por me projektin e stadiumit te ri ne pronesi te dy klubeve!
   Hajt tani, te fala nga shtepia e leri marrezite me tej.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu