• |
ide | kryesore

Tjetër reagim nga ambasadorja e SHBA: Reforma në drejtësi të vazhdojë përpara pa marrë parsysh pengesat

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim ka qënë edhe sot aktive nëpërmjet disa postimeve në Tëitter në lidhje me vijueshmërinë e reformës në drejtësi.


Ajo ka zhvilluar takime me Komisionerët Publikë dhe me përfaqësues të Dhomës së Posaçme të Apelit, ndërsa ka deklaruar se Vettingu duhet të vazhdojë, pa marrë parasysh pengesat.


Deklaratat e saj vijnë një ditë nga apeli i fortë drejtuar forcave politike, që të stoponin lojërat dhe të vijonin me përmbylljen e reformës në drejtësi dhe asaj zgjedhore.

Reagimi

“Takimi me Komisionerët Publikë në 21 maj. Ata janë të përkushtuar për të siguruar integritetin e vettingut duke apeluar vendime. Le ta mbajmë reformën në drejtësi duke ecur përpara, hap pas hapi!

“Dhoma e Posaçme e Apelit ka një punë të vështirë, por vettingu duhet të vazhdojë të tregojë përgjegjshmëri dhe të fitojë besimin e njerëzve. Mbështes reformën në drejtësi. Le të vazhdojmë përpara, hap pas hapi, pa marrë parasysh pengesat”.

20 Comments

  1. Reforma në drejtësi mund të quhet se ka filluar, ditën kur SPAK të marë të pandehur për ti hetuar e ndëshkuar, të gjithë personazhet e përgjimeve të prokurorisë së lartë që u transmetuan nga gazeta gjermane Bild por edhe nga Zëri i Amerikës, ku kjartazi u mor vesh se si janë blerë e vjedhur votat nga kjo “mazhorancë”, në bashkëpunim me bandat e trafikut të drogës.
   Kur të fillojë hapja e hetimi i dosjeve të abuzimeve të kësaj qeverie, atëhere mund të kemi besim se reforma në drejtësi ka filluar.

 1. Zonje Ambasadore ku jane peshqit e medhenj????? peshqit zonje peshqit????? ku jane figurat e shtetit ne burgje?? apo jemi vendi me orrupsion ZERO , me mire se danimarka ??? apo jemi me korrupsionin me te madh ne europe dhe renditemi me vendet afrikane???

  ku jane zonje u jane hetimet, denimet?

  ku jane institucionet e drejtesise ??

  Ku jane gjykatat, kushtetuese, e larta apeli, ????

  Sa kohe i duhet nje shqiptari te fitoje drejtesi sot ????? lifetime?? nga lindja ne vdekje i mjafton zonje?????

  ku jane zonje njerezit e drejtesise???

  Dvorani, Kraja, Xhafa, SHehi, Seitaj, ish komuniste heutes sigurimsa????

  Metani, Ibrahimi, Cela etj, te afermit e rradhes se pare te Rilindjes???

  Ku jane rezutatet e RAMAFormes zonje?????

  Rezulatet ku jane????

  Ku eshte drejtesia ???

  Unaza e Re, Teatri, Inceneratoret, PPP-te , Kanabizimi, Kriminalizimi, tahiri, xhafa ndokajt, prengjat rroshajt, Dakot, Avdylajt, etj etj

  KETO JANE REZULTATET amb. YURI KIM!!!

  KRIM DROGE KORRUPSION!

  Reforma ka deshtuar. Eshte jashte afateve , sistemi i drejtesise nuk funskionon!! akuza – prokuroria nuk heton edhe pse ka PP te RI me VETTING. asnje hetim te rendesishem ASNJE . SPAK , BKH nuk funksionojne

  KU JANE REZULTET amb YURI KIM ????

  Reforma ka deshtur!

  Sa me shpejt te ndryshoni kurs aq me mire do jete per njerezit e ndershem te ketij vendi

  Voice OF America POLL- Sondazhi 60% e nshqiptareve nuk besojne tek Reforma zonje Amb. Yuri Kim

  JU LUTEM Yuri KimNA TREGOI QE REFORMA KA SUKSES !

  FUTINI NE BURG RAMEN DHE EKIPIN E TIJ RILINDAS , mjafton nje ceshtje nga mali i ZULUMEVE te korrupsionit krimit droges…..

  FAKTET FLASIN

  TALK IS CHEAP

  1. Ate po kerkon dhe ajo o idiot.
   Nuk e kupton, qe keta GUZHUNJERET e politikes ton po bejn cmos qe te deshtoj.
   Dhe rezultati….. Ti, me ate trurin tend te vogel te mendosh, se fajin ta ka ambasadoria.
   Peshku
   Peshku
   O tru peshk.

   1. Ai e ka te vogel trurin,ndersa ti nuk ke fare.kjo reform ka nisur nga sorrosi e deri tani ka cuar ne xhepat e tyre sa e sa miliardi dollare.kjo ben politiken e plakushit e si rruget fare per shqiperine.

   2. E ke gabim trupeshk apo fugshpum, si te deshirosh.

    Yuri Kim ka shkuar tek komisioneret te cilet kane kerkuar me te drejte qe te shkarkohen shume nga ta qe Rama ua mundesoi kalimin e vetingut Psh qe kaloi Arta Marku apo shoqja e saj Prela, apo plot te tjere . Komisioneret publik kane ankimuar dhe ne disa raste e kembenguljen e ONM ia kane arritur

    zbresim nje kat vemi tek KPK , pavarurit e kualifikimit

    KPK jane te perzgjedhur nga Rama psh motra e belinda ballukut ta mbush mendjen ty per komisonere ?? si shembull o trupeshk , sepse ka dhe plot te tjere aty qe jane ne limitet e ligjit dhe te profesionalizmit

    KPA ka nje nivel te larte te kthimit te KPK. kjo do te thote qe KPK eshte mjet ne doren e Rames.

    Ne perfundim i dashur fugshpum dhe trupeshk x2!
    Komisioneret KPA dhe KPK jane totalisht jashte afateve , per arsye se jane te anshem dhe vendimet jane te debatueshme!!! % e larte e vonesave nga KPK KPA etj dhe % e vogel e te VETNGUARVE Pra nuk funsionon Reforma

    Ndersa rezultati i drejtesise eshte ZERO!!!!

    Rezultat per mua dhe per ty -edhe pse fugshpums- eshte SISTEMI I DREJTESISE

    NUK eshte rezultat ,-per se- , puan e KPA dhe KPK, pra numri i te shkarkuarve \vetinguareve nga KPK dhe KPA dhe Komisioner Publik or peshk gjoli!

    ESHTE PREMTUAR PUBLIKISHT NGA LU & VLAHUTIN DREJTESI!!

    ESHTE PREMTUAR NGA AMB USA DHE BE REFORMA O JAPE DREJTESI OR PESHK!!!!

    AFATET KANE SHKUAR PER NE KALENDAT GREKE

    INSTITUCIONET JANE JASHTE FUNKSIONIMIT

    INSTITUCIONET JANE PARTIZUAR-me kuneter vellezer miq e shoke te RAMES etj

    DHE KA ZERO REZULTAT NE LUFTEN KUNDER KORRUPSIONIT NE NIVELET E LARTA KRIMIT DHE DROGES!!!

    te keqen e prokurorise se krimeve te RENDA dhe plepave v.1

    KJO REFORME KA DESHTUAR OR PESHK

    NUK KA KUPTIM TE VETING-OSH KUR NGREHINA E DREJTESISE SE RE KA RENE!!!!

    DHE DOEMOS DO I KERKOJME REZULTATET KIM-IT SEPSE JO REFORME U BE ME FONDET E USAID TE PERDORUR NGA FONDACIONI OSFA (SOROS)

    PRA AMBASADA USA DHE BE E IDEUAN DHE FINANCUAN KETE RAMAFORME!!!!

    KU JANE REZULTATET ZONJA AMBASADORE ?///

    ik bej detyrat para se te flasesh fugshpums

 2. Kjo ose është idiote e nuk e kupton që reforma ka dështuar, ose na pandeh ne idiotë dhe mendon se do ti besojmë këto plehra edhe pse nuk ofrojnë asgjë, përveçse mbështetje për edvin mafian.

 3. reforme ne drejtesi dhe vetingu i kunaterve dhe vendosja ne instuticionet kryesore njeren qe kane mbaruar shkollenb e ish sigurimit dhe me pas kane dhene ca si provime plotesuese per juridik na jane bere jurista avokate te paret e shkolles se magjistratures na bejne ligje etj tregon se revorma ne drejtesi ka vdekur zonja kyri

 4. Një ditë pas thirrjes së SHBA-së, opozita letër Gjiknurit dhe Hajdarit: Ejani takohemi të hënën për ‘Zgjedhoren’O cecenet e salihut Po me ameriken ckeni ata ju qine me fis o me rrace,krujeni bythen me kunja shkrepse jo me ameriken

  1. Po ti or talebani ores 14:49, i Ram shkerdhates,pse po e krun me shqiptaret.Kunjat shko futja gruas tende,ose ndonje vajze tende ,ne se ke.Jo te gjithe Ameriken perfaqson Y.Kimi as D.Trump-i.
   Je jugor rracist mor te shk….fte AZIA komplet seksin femer te familjes dhe farefisit.

 5. Ambasadorja i paska pare sic duket,pengesat,qe paska reforma ne drejtesi?Te na e thote,cilat jane keto pengesa,prej kujt dhe pastaj,te likujdohen keto pengesa (qe jane me mijera,por qe vete ambasadorja amerikane,i ka shtuar edhe disa te tjera,si takimi ne zyren e Dvoranit-gjygjtarit qe qendron ne pozicion,edhe mbas 7 viteve qe i ka perfunduar afati kushtetues),e pastaj te vijohet,por jo sepse keshtu po na e kerkon ambasadorja KIM!

 6. Ata ambasadorë që flasin në përgjithësi pa drejtuar diku gishtin për të gjetur fajtorin janë të pabesueshëm dhe hipokritë!

 7. Fjalimet e ambasadores, mbeshten tek simpatia e madhe epopullit tone per SHBAne, por nje ambasador, pa njohur mire politikat e gjendjen politike te nje shteti, e sygjeron probleme qe iu jane anash kaluar atyre vete, kjo d,m th, eshte sikur hajt te themi dicka, se gjrndjen e mjere, te sistemit te drejtesise, e ka ne kurriz populli, qe e deshironte aqe shume, por qe rreshkiti , e u pervetesua nga mafiozi i qeverise, e kryesisht Rama, qe flet per drejtesi , kur thojte e tije te pista e kane gllaberuar perfundimisht ate> Kur flasim per ambasadoren, nuk perfolim Ameriken, sepse ne ambasaden Amerikane keta kane punesuar shume bijte e tyre, jo si roje, por shoqerues perkthyes, e mbase edhe konsulente per gjendjen e vendit . Nuk eshte cudi, qe fjalet gojore qe thohen per ambasadoret qe vijne ne shqiperi , ti shkoi edhe kesaj zonje, aziatike me origjine. e keshtu ne, dhe populli mbetemi me veshe e sy nga Amerika, kur Amerikes i serviret irrealiteti i aktualitetit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu