• |
ide | kryesore

‘Europa Nostra’ letër ‘Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit’/ Meta: Le të jetë kjo ngjarje që do të shënojë fillimin e zgjimit të vërtetë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Presidenti Ilir Meta me anë të një statusi në “Facebook” shkruan se përshëndet qëndrimin e “Europa Nostra” në letrën dërguar “Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit”, një javë pas shembjes brutale të Teatrit Kombëtar.

Meta shprehet se ndan të njëjtin qëndrim me “Europa Nostra”-n, e cila thotë ekzaktësisht se “”: “Le të jetë kjo ngjarje e mjerueshme ajo që do të shënojë fillimin e një zgjimi të vërtetë të shoqërisë civile në Shqipëri të udhëhequr nga artistë dhe intelektualë”.


Postimi i presidentit Ilir Meta:

Përshëndes qëndrimin e “Europa Nostra” në letrën drejtuar sot “Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit”, një javë pas shembjes brutale të Teatrit Kombëtar që përkon edhe me festën e Fitër Bajramit.

Ndaj të njëjtin qëndrim, që siç me të drejtë thekson “Europa Nostra”: “Le të jetë kjo ngjarje e mjerueshme ajo që do të shënojë fillimin e një zgjimi të vërtetë të shoqërisë civile në Shqipëri të udhëhequr nga artistë dhe intelektualë”. 🇦🇱

14 Comments

  1. Jane kapur pas ‘eruopa nostra’ si i mbyturi pas fijes se barit.
   E kush eshte ‘Europa nostra’ ? Nje O.J.F
   Keta mjerane mjafton edhe nje shoqate kaoncembledhesish ne Kine te dali kundra Rames, se keta e trupetojne me te madhe .
   Shikoni kur ‘Europa Nostra ‘ te japi ndonje mendim pro Rames, kur te fillojne ta shajne me liber shpie.

   1. Shif kur ti japi presidenti nai dekorate kesaj shoqates O,J.Q .
    Sic beri ai debili tjeter Nishani qe i dha dekorat enje kengetari italjan vetem si i dha nje vote kengetares Dani ne Voice of Italy.
    I kane bere dekoratat si bileta autobuzi.

   2. Puna është more gollak, se ti e identifikon organizatën europiane “Europa Nostra” që meret me mbrojtjen e objekteve të kulturës europiane e ku militojnë arkitektë e shkencëtarë më të shquar të Europës, me “ojf” e Lali Plehut.
    Është njëlloj sikur të injorosh dhjetra organizata botërore të gazetarëve të shquar, e ti krahasosh me Mero Bajgën.
    Është njëlloj sikur të krahasosh organizatën botërore të “mjekëve pa kufij” me mjeken neurologe antare e këshillit të bashkisë së Tiranës, që Rama e ka emëruar si shefen e shkencës shqiptare, e që ajo symbyllurazi nënshkruan çdo urdhër që i vjen nga Lal Plehu apo bojaxhiu kryeministër

 1. Europa nostra si casa nostra.Pse kjo organizate mjerane qe nuk dihet se ku bie qeka ajo qe pret presdenti?
  Hidheni ne lume keta mafioze.plehra …pse do tju marrim doren juve se ku ta bejme shurren,,mjerane ..
  As qe pjerdh njeri per keto organizata pionieresh,Meta eshte dakort me cdo mize qe fluturon..
  Meta te shikoje cfare thote Amerika per Shqiperine dhe jo te merrte me dokkra qe vetem Moniqa mund ti njohe.

 2. Derrat nuk kuptojne gje nga europa nostra ,veru nga nje hejbe ne hunde mbushja me lende lisi ,dhe kenaqen keta hunde rrendele, po ku kupton Tao Balla cfar do me thene teater ,ai eshte qerrexhi ,po Spiropidhka po I the per leven e marrshit e perdore mire kurse per teatrin se ka haberin ,ja keta jane sherbetoret e Edvinit.

 3. Nuk e keni pas kurr rriskun dhe as keni per ta pas me qene njerez e jo me tej… Tagjija juaj e vetme jane leket. Hani tagjin tuaj e mbylli gojet se nuk ka nevoj njeri per ju pisa qe qelbni dynjan….

 4. ju bëj thirrje sot o kurrë: Guxoni! Guxoni! Guxoni! Dilni, dilni, dilni! Dilni mos rrini të ndryrë! Thirrjet skizofrenike te salihut,ketij Qeni qe po i vjen ngordhja

 5. Berisha është i gatshëm për luftë fetare veç që të mbrojë pronat e vjedhura.

  “Sheshi Skëndërbe nuk është Meka

  Sali Berisha si Haxhi Qamili, Dum Babën!

  Ja kush është Sali Berisha!

  Është gati të fusë shqiptarët në luftë fetare për të mbrojtur pronat e vjedhura me këto skena

  1. Po shoh se e ke postur këtë paçavurë pas çdo shkrimi që lexon tek Lapsi.
   Duket kjartazi që e ke shkëputur si fragment nga ndonjë nga paçavuret që shkruan Mero Bajga.
   Sa i ke hyrë idiotësisë për të akuzuar Berishën për luftë fetare, pse nuk i bën pyetje Ramës se nga i ka lindur kjo dashuri e madhe për Erdoganin ?
   Ta ketë vallë nga dashuria e madhe që ka për fenë islame, apo sheh tek ai modelin e liderit autokrat ?
   E dëgjova Ramën që ta pranojë publikisht se serbin ortodoks Vuçiç, e ka mik.
   A thua kjo miqësi e ka burimin tek babai i tij Kristaqi apo daja i tij Spiro , që të dy komunistë ortodoksë ?
   E kemi dëgjuar Ramën të mburet se gjyshja e tij ka qenë katolike për të treguar me këtë se i qan zemra për këtë fe.
   Por kur qenka kaq i dashuruar me katolikët,përse shkon e përzgjedh midis qindra mij prej tyre, ca maskarej me të kaluar kriminale e i bën deputetë apo kryetarë bashkie, apo për ministër të mbrendshëm një gjeneral katil që kërcënon zemrën e katoliciçmit shqiptar, Shkodrën ?

 6. Ti i ores 12:08 nuk i kam mare aty ku thua ti qe je ne te gjitha portalet por jane fjalet e salihut,por per ty shpellkar kur i shkruaj une ti fut prasin ne byth per inat,kur keto fjale i shkruan salihu ne fcb ti shkon e qihesh ne byth per qef te salihut

 7. Kundër kujt do të ngresh një “front të përbashkët për rivendosjen e demokracisë”, kur fare mirë e di, se Monika nuk la këpucë, çizme, presion dhe fjalë pa thënë kundër “diktatorit” Rama, dhe asgjë nuk e gjen ? Alibira të tilla, i shërbejnë vetëm Doktorit dhe Lulzimit, por edhe ata ndoshta po ti pyesësh tek e tek, do të ishin kundër jush gjithsesi. Shqipëria zoti Meta, ka 30 vjet që është ndarë nga diktatura, ka 30 vjet që ka vendosur demokracinë funksionale

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu