• |
ide | kryesore

Vetëm 16 të shtruar me Covid, asnjë në rrezik/ “Virusit i ka rënë forca për të shkaktuar komplikacione”

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Në 24 orët e fundit raportohet vetëm një rasti i ri i shtruar në spitalin COVID-1 duke e çuar numrin e të shtruarve në 16. Sipas ekspertëve, shkak është rënia e forcës së virusit për të shkaktuar komplikacione kërcënuese për jetën.


Në reanimacion nuk asnjë person të intubuar dhe se 4 rastet në terapi intensive janë në gjendje të stabilizuara dhe se po trajtohen me oksigjeno terapi përmes maskës së oksigjenit, njofton Neës 24. Ndërkohë në raportimin ditor ministria e Shëndetësisë ka bërë me dije se janë zbuluar 6 raste të reja me COVID por nuk thuhet se sa tampona janë analizuar.


Në harkun kohor të dhjetë ditëve të fundit burimet zyrtare të task-forcës shëndetësore kanë sinjalizuar 106 raste pozitiv me SARS COV 2 por kjo shifër nuk është reflektuar në rritjen e shtrimeve në spital dhe as me shtimin e rasteve të rënduara që llogariten në 3 deri në 4 pikë përqindje të totalit të personave të infektuar.

Nisur nga ky fakt mjekë ekspert nga dy spitalet infektiv dhe ‘Shefqet Ndroqi’ thanë për Neës 24 se të paktën 20% e të prekurve me SARS COV 2 duhet të kishin kërkuar shërbimet spitalore bazuar në një mesatare të rajonit të rasteve të hospitalizuara. Por kjo nuk ka ndodhur aspak në Shqipëri ku nga data 15 maj e në vijim numri i të shtruarve me COVID-19 në vend të rritjes me disa fish ka pësuar rënie nga 19 në 16 të shtruar. Sipas mjekëve ky tregues ka vetëm një shpjegim se virusit i ka rënë forca për të shkaktuar komplikacione vdekjeprurëse.


3 Comments

  1. I sygjeroj kryeministrit te shpalle gjendje e jashtezakonshme,pasi nuk duhet te zhduket keshtu Covidi pa vrare edhe nja 200 veta te tjera imagjinare

  2. Kjo eshte rezultat i luftes heroike te Piperos, Kalos, ish-kunates Fico etj dhe padyshim gjeniut tone te gjithanshem, i biri i Netes.
    Heronjte tane, me qindra, kane luftuar kunder ketyre 15-16 te semureve dhe kane fituar.
    Kusuri, nja 1000 jane mundur nga injorantet e tepaditurit ne kushte shtepiake.
    Rrofte Komiteti iEksperteve me ne krye Pallen.
    Lavdi sitemit tone shendetesor.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.