• |
ide | kryesore

Ambasada e SHBA e pranon: Reforma e ngadaltë, e papërsosur por e nevojshme

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ambasada e SHBA-ve ka dalë sot me një deklaratë ku sërish në fokus është reforma në drejtësi. Ambasada amerikane deklaron se SHBA-të mbeten vendosmërisht të përkushtuara ndaj reformës në drejtësi, e cila është e dhimbshme, e ngadaltë dhe e papërsosur por është e nevojshme. Sipas ambasadës, reforma në drejtësi, kërkesë e popullit shqiptar duhet të vazhdojë, në mënyrë që Shqipëria të bëhet anëtare e plotë e familjes europiane.

“🇦🇱 | Shtetet e Bashkuara mbeten vendosmërisht të përkushtuara ndaj reformës në drejtësi, e cila është kërkesë e popullit shqiptar. Në përgjigje të kësaj kërkese, në vitin 2016, Parlamenti miratoi unanimisht ligjet themelore për reformën.


Prej atëherë, janë ngritur institucione kyçe dhe zbatimi vazhdon për t’i bërë ato funksionale. Reforma është e dhimbshme, e ngadaltë dhe e papërsosur por është e nevojshme. Reforma në drejtësi po ecën përpara dhe duhet të vazhdojë, në mënyrë që Shqipëria të bëhet anëtare e plotë e familjes europiane.

E gjithë Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës do të vijojë të mbështesë synimin e popullit shqiptar. Ne nuk duhet të humbasim përqëndrimin, ne nuk duhet të çorientohemi – synimi është i qartë, populli shqiptar foli dhe reforma në drejtësi duhet të ecë përpara, hap pas hapi”, deklaron ambasada e SHBA.

15 Comments

 1. Dua t’u tregoj një fakt interesant që unë e mësova rastësisht nga një i afërm në Stamboll, mik dhe bashkëpronar i spitalit ku Nano bënte operacionet estetike të rinimit të tij. Në mos gaboj, ka qenë viti 2004. Në bisedë e sipër ai më thotë, “në spitalin tim ku ndodhet Nano, erdhi edhe Berisha dhe qëndruan gjatë me njëri-tjetrin”.

  Nuk është e mundur, thashë.

  Por në mbrëmje, në lajmet e televizioneve turke pashë që Berisha ndodhej në Turqi me ftesën e Mesut Yilmaz për inaugurimin e një centrali në Gebze të Turqisë, financimi i një firme me emrin ENKA. Duke ditur lidhjet e Berishës me këtë firmë italiane dhe me ortakun e saj turk Sharik Tara, kuptova që edhe ky takim i Nanos me Berishën ishte bërë.

  Unë sot jam i bindur që “armiqësia” e Nanos me Berishën ka qenë vetëm në pjesën e dukshme, ndërsa në prapaskenë ka patur një aleancë të djallit mes tyre. Sic jam i bindur që fijet e saj i luanin si të donin duar që nuk ia kanë dashur kurrë të mirën Shqipërisë. Këtë e kam thënë disa herë dhe i qëndroj fort.Hani te gjithe nje Mut te madh tani ju shpellkare te salihut dhe malokut xhuxh meta

  1. Ethem Lalaj,i paemer i ores 13:23,AZIA robt komplet(gjinine femer).
   Vazhdo me Salen, sepse me sa duket Ai t’i paska shk….y te gjitha femrat e familjes dhe farefisit tend.
   RROFSHIN SHPELLARET SHQIPTAR!

  2. Rrofte shoku pandemik Edirama!
   Rrofte Partija jote Heroinike!
   Marrci nga ditet e…… Muho Asllanit(se shojet e tjere te Birose na kane lene)!

 2. Ethem gruaqire Lalaj ik e vizitohu dhe merr mjekim, sa per shpellkare sille pak tet shoqe dhe tet bije ti dusim te gjithe nga nje tegel

 3. Me pelqeu Bushati mbreme tek “OPEN”, kur tha qe “…e kane bere mutin mullar dhe tani duan ta mbulojne!”

  BRAVO BUSHAT!

 4. Ambasada amerikane ka harruar vetem nje fakt, qe reforma ne drejtesi po behet qe te kete drejtesi pas nja dy tre brezash, kur ne Shqiperi te jete shkaterruar gjithcka nga padrejtesia.

 5. Populli shqiptar foli…???!!!Thote amb.e UUUUUUSA-s???!!!Eahh…???
  Ka folur vetm 17% e popullit shqiptar,jo ma shume.

 6. Populli shqiptar foli…???!!!Thote amb.e UUUUUUSA-s???!!!Eahh…???
  Ka folur vetm 17% e popullit shqiptar,jo ma shume.

 7. Ramaforma vazhdon me ngadal do zgjasi 10 vjet, e pa persosur por ne reformen e bejme te jete e persosur se ashtu mire e patem, por e nevojeshme pas 20 vjetesh, lume si ne do kemi drejtesi ne vitin 2050 , rrofsh moj amerike sa shume na do

 8. I bej thirrje ambasadores amerikane Yuri Kim,te mos flase ne emer te popullit shqiptar.Ajo eshte ambasadore dhe perfaqeson vetem qeverine amerikane,pra as popullin amerikan.Shqiparet gjithmone kane dashur drejtesi,por asnjehere nuk kane thene qe te behet kjo lloj reforme per ta shkaterruar fare edhe ate drejtesi te cale,qe kishim.Ambasadorja,nuk duhet (sepse edhe nuk i lejohete) te behet avokatja mbrojtese,e veprimeve mafioze qe kane bere rilindasit e Rames,me kete lloj reforrme,dhe per te mbrojtur shpenzimet qe jane bere (shumica e te cilave eshte perlare,nga vete perfaqesuesit e nderkombetareve),per kete reforrme.Nese desheron vertete qe kjo reforme te behet E RREGULLT dhe jo e cale,bile pa kembe fare,te shikoje te gjithe praktiken ,si dhe te gjitha verejtjet dhe sugjerimet e Komisionit te Venecias,qe asnjehere nuk u morren parasysh nga vete koleget e Yuri Kim-it,duke filluar qe nga paraardhesi i saj Lu-kryemafiozi,bashke me Vlautinin,qe mendjen e kishin vetem tek perfitimi.Bile edhe vilen qe bleu per BE,e cfrytezoi te vidhte edhe vete nje pjese te shumes se paguar.Kjo kodosh reforme,sic ta kane thene edhe te tjeret,ka VDEKUR,akoma pa lindur,dhe populli shqiptar,nuk merret dhe as nuk desheron te merret me te vdekurrit.Ai kerkon qe te ribehet nje reforme serioze dhe ju nderkombetaret te shikoni punen tuaj,se ne shqiptaret dime te bejme ate qe desherojme,pa na u ngaterruar juve neper kembe.Ti sot je ketu,e neser mund te te cojne prap ne ndonje vend tjeter,kurse ne shqiptaret do te jetojme gjithe jeten ,ne Shqiperi,me reformen tone te pa prekur qe do te mund ta bejme edhe vete.Bile edhe pa parate tuaja (te nderkombetareve),sepse prej tyre,shumica perfitohet perseri prej jush dhe ju vetem sa do te mburreni se gjoja keni financuar nje reforme……

 9. Per ty kristi drejtesia e salihut made in Plepa ishte mire ndreca gjoni dedja lulo dizdari e shume te tjere qe sot jane ne pidh te semes,kur flet ti ne emrin e popullit pse mos te flase ambs e shtetit kur nuk lejoje shtetet e tjera qe donin ta shkrinin kete vend,prandaj mos ndigjo sharjet e salihut mones likes qe kur ju bjen bytha uje nga reforma e drejtesise na behen si trima duke sulmuar ameriken,ashtu si ben dhe ti sot

 10. Ti I pa emer i ores 17:52,mire qe te eshte harruar emeri,por as nuk i kupton komentet e te tjereve!Pse shkruan kot,atehere?Asgje nga ato qe pretendon ti,une nuk i kam thene.Por ata qe bene cmos me e perfundu reforrmen,packa se si do te dale ajo,si Lu-ja Vlahutin obdat ,euralius e kompani,qe kishin mendjen vetem te merrnin parate dhe te benin c’te thoshte e desheronte rilindja,po e shikojne vete se e kane bere si syte e vet.Dhe ate historine e sstervjeter se na paska mbrojtur nga asgjesimi,as mos e permendni me se behet si historia e atij qe i dha cadren shokut dhe ja permendete gjithe kohen. Amerikoni ne 1913,duhej te thonte nje fjale,dhe me qe ishte larg Shqiperise,e nuk kishte asnje synim per te,e hodhi nje fjale (si detyrim qe duhej thene mendimi i gjithe delegacioneve)

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu