• |
ide | kryesore

Ilir Meta hedh dyshime për një pakt të fshehtë Basha- Rama

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Ilir Meta jo vetëm ka hedhur dyshime për një pakt të fshehtë midis Bashës dhe Ramës, por ai ka shtuar edhe kunjat kundrejt liderit të squllët të opozitës. Këtë të hënë, në emisionin “Opinion”, i pyetur nga Fevziu për ekzistencën e tij, presidenti nuk e ka mohuar një gjë të tillë, por ai ka shkuar edhe më tej: “të urojmë që mos jetë marrëveshje për destabilitet”. Meta ka bërë një analogji ironike me marrëveshjen e fshehtë të dy viteve më parë, kur tha se në 2017, “Basha u fut në çadër kundër Ramës dhe doli prej saj kundër LSI dhe PDIU-së”.

Ai mohoi të ketë ndonjë mëri me liderin demokrat por shtoi se njësoj si me Ramën dhe me diplomatët e huaj (palë të cilat nuk ka lënë rast pa i anatemuar) ai edhe me Bashën, këtej e tutje, do të bëjë vetëm takime zyrtare “dhe gjithmonë në prezencë të dëshmitarëve”, shtoi presidenti në Opinion.


Lexo me tej:

Fërkime në koalicionin opozitar/ A po distancohet LSI nga Basha?

Kjo vënie e Bashës në të njëjtin rang me kryeministrin dhe ambasadorët, nuk qe i vetmi rast i shprehjes së një mosbesimi të hapur ndaj liderit të opozitës. “Basha i ka më të mira marrëdhëniet me ambasadorët sesa me mua”, u kujdes të thotë ai. Meta tha gjithashtu se Luli e gënjeu për pjesmarrjen në zgjedhjet lokale, që presidenti kishte dekretuar në tetor, dhe tha se ai kërkonte qiqra në hell para votimeve lokale të qershorit të shkuar. “Si kryetar i opozitës, ai nuk ka sjellë asnjë version konkret se si e sheh ai reformën në drejtësi, megjithëse këtë ia kam kërkuar” tha presidenti.

Pra, ndonëse mohoi se ka mëri, Meta nuk e fshehu dot mllefin ndaj Bashës.

Kohët e fundit në shumë qarqe po diskutohet për një marrëveshje të fshehtë mes Bashës dhe Ramës. Madje më të guximshmit shkojnë deri aty sa parathonë një qeverisje të përbashkët me koalicion të madh pas 2021 dhe një ndarje të ardhshme postesh, ku Rama të shkonte drejt presidencës, duke i lënë Bashës kryeministrinë.

Opozita zyrtarisht i ka mohuar këto zëra si provokime të propagandës së pushtetit. Por mesa duket jehona e tyre, kundërshtia e mefshët e PD-së dhe sidomos “paqja” që ajo i garantoi qeverisë para konferencës së donatorëve dhe hapjes së negociatave, kanë mbërritur deri në veshët e Metës. Dhe shpërthimi i fundit i presidentit ishte larg të qenit një gjest emocional. Ai lidhej me atë që la të kuptohej: “paktin okult të ngjashëm me atë të 2017-ës”.  

©Lapsi.al

30 Comments

 1. Dua t’u tregoj një fakt interesant që unë e mësova rastësisht nga një i afërm në Stamboll, mik dhe bashkëpronar i spitalit ku Nano bënte operacionet estetike të rinimit të tij. Në mos gaboj, ka qenë viti 2004. Në bisedë e sipër ai më thotë, “në spitalin tim ku ndodhet Nano, erdhi edhe Berisha dhe qëndruan gjatë me njëri-tjetrin”.

  Nuk është e mundur, thashë.

  Por në mbrëmje, në lajmet e televizioneve turke pashë që Berisha ndodhej në Turqi me ftesën e Mesut Yilmaz për inaugurimin e një centrali në Gebze të Turqisë, financimi i një firme me emrin ENKA. Duke ditur lidhjet e Berishës me këtë firmë italiane dhe me ortakun e saj turk Sharik Tara, kuptova që edhe ky takim i Nanos me Berishën ishte bërë.

  Unë sot jam i bindur që “armiqësia” e Nanos me Berishën ka qenë vetëm në pjesën e dukshme, ndërsa në prapaskenë ka patur një aleancë të djallit mes tyre. Sic jam i bindur që fijet e saj i luanin si të donin duar që nuk ia kanë dashur kurrë të mirën Shqipërisë. Këtë e kam thënë disa herë dhe i qëndroj fort.Kur te bie bytha ngusht nga reforma ky na ben haxhi qamili trim me brekushe dhe idhjere,dhe ca dite dhe do shikoni meten

   1. Berisha me Nanon ishin shume me mire sec jane Luli me Ramen. Une Gjithmon i kam kritikuar si Berishen ashtu dhe Nanon, por ky Edi palla po na i ben te duken engjej para ktij.
    Po si guxoni mor rilindas te qelbur te nboloni te gjitha te kqiat qe po i ben vendit Edi me shok.
    Po Meta eshte per burg se ka qene i korruptuar, por njesoj si ai jane i gjith grupi parlamentar i PS dhe nje pjes e mire e PD. Pse duhet te futet meta ne burgi pari, a ma shpjegoni dot? Apo se kshu i do trapi rilindjes. Radha per burg duhet te jete: Rama Berisha Basha Meta. Juve edhe nenen po tju bej Rama prap do e doni.

 2. nqs luli do te kthehet ne qenie te neveriteshme , vetem per nje kolltuk le ta beje , po do ta qerrojne nga ajo karrige se demokratet jane gati 650000 te provuar

 3. KTA TETRE ESHT MIR TE I DHIM NE GOJ KRA JAN E KEQJA E SHIPRIS EDI ROMES JA KISHA SHUE STERPILEN NE GOJ E FTYR QENIT BETHAGJIS HAJNIT QENIT E KTA DY NE BYTH I KISHA QI

 4. Perhapja e ketyre ideve shpifesira dhe hedhja e fares se dyshimit ne elektorat, eshte sherbimi me i mire qe mund ti behet ripjelljes dhe mbeshtetja me e keqe qe i behet demokracise ne pergjithesi. Kurre me pare ne historine e shkurter te demokracise Shqiptare, nuk eshte pare nje diversion kaq i vazhdueshem ndaj opozites, perpjekje per ta sterilizuar, kompleksuar dhe dobesuar ate. Gati gati te duket sikur opozita paska pjese ne vendim-marrje dhe jepka OK per cdo keqberje te pozites. A ka djallezi me te madhe se kjo?

 5. Deri dje na shurdhuat per nje pranvere pandemie midis ketij dhe Rames tani flisni per marreveshje te re midis Bashes dhe Rames. Po pse s’e pyesni dashnorin e kushtetutes si ka mundesi qe qeveria qe ti e quan sic e quan ta pranoje ligjin Danez per te rrasur njerezit brenda pse dalin me ble buke apo qofte edhe me marre ajer ne nje kohe sic e the dhe vete ata mund te ta rrezonin dekretin kur te donin? Keto pyetje duhen bere lerini pallavarat. Me Bashen e ka pasi s’i ka pranuar planin me 14 pika qe amniston cdo gje ne keto vite.

 6. Anonimi i ores 13:21 kopjon fjale per fjale intervisten imagjinare me Izet Haxhine ne gazeten TemA. Dhe e kopjon ne veten e pare, pra ne vend te Haxhi Izetit
  I shkreti Anonimi 13:21, ka detyre partie te behet qesharak duke ster-kopju ato bajgat e Mender Bazes

 7. keto jane diversione te pabesueshme ,por nqs do te jete e vertete Basha do te kete gjithe kundershtine e demokrateve ,urrejtjen e tyre dhe do ta largojne nga dp me shqelma dhe peshtyma.bashkepunimi i tije me mafjen e ambasade amerikane mund ta coje ne marveshje me ramen ,por kurre nuk do te behet kryeminister i shqiperise sepse asnje anetare i pd nuk do ta votoje me.ai nuk duhet te bjere pre e lojes se ndyre te bande ambasades amerikane qe jane sherbetore dhe perkrahes te flakte te bandes rama dhe mos te behet percares i opozites. ai e ka provuar kaq here pabesine e ambasade amerikane dhe rames .demokrate pranojne me mire opoziten sesa marrveshjen me keto dy banda.ai do te mbaje nje pergjegjesi dhe urrejtje te madhe perballe popullit.nqs.ben marreveshje ai do te qeverise njesoje si rama dhe do te shperbleje bandeambasaden po si ai dhe do ta coje vendin ne humnere te sigurt.

 8. Gjithmone kur duan te shkalafitin opoziten, komunistet njerrin zera per nje marreveshje gjoja “Pd-Ps”…
  Psh, pas nja dy ditesh do te dale taulant palla dhe do te permende Gerdecin apo 21 Janarin….

 9. Per c’fare do beje marrveshje Lulzim Basha me Ramen? Per te ndenjur ne opozite? Per te mbajtur Ramen ne qeveri? Apo…per ti marre qeverine Rames ne tavoline? Eshte absurde, keto jane lojra qe ben pushteti.
  Lulzim Basha qe po rri ca “urte” e shumta mund te kete marre ndonje siguri diku gjetke por kurrsesi nga Edi Rama.

 10. @Ai. Komenti qendron ne shume pika, qendron edhe ne faktin se mbreme e perdori si argument edhe Baton Haxhiu ne nje emision, por a eshte thjeshte nje diversion? Ne kete pike gjithkush e ben analizen me mendjen e vet. Qe cdo gje qe po behet eshte nje pazar i felliqur ne kurriz te shqiptareve, kjo eshte e sigurt. Mjaftonte te degjoje mbreme presidentin kur fliste per shperndarjen e pelamentit per ta kuptuar kete. Por le t’i marrim me rradhe pikat mbi te cilat mund te behet nje arsyetim pro dhe kunder me sa me siper:
  1- Opozita e Bashes ka qene opozita me e mefshte ne keto 30 vite demokrature dhe deri ketu nuk ka asnje diskutim. Edhe vete Berisha eshte shprehur shume here kunder kesaj menyre te te berit opozite dhe e ka shtuar dozen derisa ka arriut ne mbremjen e 17 majit (te ketij viti kuptohet) qe te debatoje fort me Bashen.
  2- Basha pervec mefshtesise, ka treguar edhe se nuk eshte ne gjendje t’i shkoje kauzave deri ne fund. E vetmja kauze e fituar nga Basha eshte ajo e dekriminalizimit e cila mund te jete pranuar edhe nga Rama. Arsyeja? Shume e thjeshte, do donte te lirohej nga disa persona peng i te cileve ishhte bere tashme.
  3- Basha ka deklaruar disa vija te kuqe te cilat rregullisht jane kthyer ne vija “te gjelberta” dhe reagimi i opozites ka qene inekzistent.
  4-Largimi i te gjithe kapaciteteve dhe i njerezve qe i kane dhene PD-se dhe qe i kane patur disa parime, si dhe zevendesimi i tyre me njerez te panjohur dhe pa ndonje reputacion, disa prej tyre edhe qesharake. Kjo e beri Bashen qe te arrinte rezultatin me negativ ne zgjedhje ne vitin 2017
  5- Marreveshja e 17 majit 2017 dhe “mbyllja me sukses te plote e cadres se lirise” duke shpallur armiqesi me LSI, gje qe i solli katastrofen elektorale te atij viti. Por vec kesaj edhe mosmarrja e pergjegjesive per kete akt.
  6-Mospranimi i Bashes per lista te hapura. Me goje ai e pranon se duhen listat e hapura, por nuk ka asnje veprim ne kete drejtim dhe, me sa dime, as qe eshte hedhur per diskutim ne Komisionin Politik qe po pergatit reformen zgjedhore.
  7-Largimi nga Kuvendi pa nje plane si dhe mosmarrja pjese ne zgjedhjet lokale duke i lene dore te lire Rames te beje c’te doje.
  Te dalim tek kunderargumentat
  1-Ilir Meta nuk i beson Bashes (mendoj per arsyet e mesiperme, por ekziston mundesia te kete edhe informacion) nderkohe qe sic deklaron doktorin e ka ne zemer. Pra ka ne zemer personin kryesor ne PD qe kerkon radikalizim te situates.
  2- Dhe ky mendoj se eshte argumenti me i forte kunder nje marreveshjeje Rama-Basha, eshte deklarata e Baton Haxhiut. Ne Shqiperi eshte e pamundur te behet mje “grossenkoalizion” si ne Gjermani, per shume arsye, por kryesorja eshte se do ishte shume i demshem per vendin. Keta me pazare te fshehta dhe po shkaterrojne cdo gje, po me pazare te hapura cfare do ndodhte?
  3-Argumenti se Basha u largua nga Kuvendi dhe nuk mori pjese ne zgjedhjet vendore mund te perdoret edhe si kunderargument, pra donte qe t’i linte dore te lire Rames me qellim qe ky i fundit ta trashte zullumin, por me duket optimizem dhe besim i tepruar.
  Si perfundim, bazur ne argumentat e mesiperme, duke shtuar edhe argumenta te tjere te cilet nuk me kujtohen ose nuk jam ne gjendje t’i kujtoj, cdo njeri mund te nxjerre konkluzionet e veta. Por ka dicka te sigurt, te gjithe keta politikane bejne pazare me njeri-tjetrin. Arsyeja dihet…

 11. Kete turp e filloi i pari vete ilir meta ne 1 prill 2013. Te ndigjosh fyerjet e anasjellta te bera me Ramen eshte per te vene duart ne koke.
  Per me sakte e thote kenga e dr Florit
  ZEMERTHYER. KRAHASOHET ME
  WIND OF CHANGE.

 12. Mua me duket i mundshem si opsion sepse Basha nuk ka me besim tek fitorja dhe demokratet nuk kane me besim tek Basha, keshtu qe e vetmja menyre per te shpetuar bythen e vet eshte duke u futur nen sqetullen e Rames. Pjesa tjeter dihet, disa demokrate do korruptohen me vende pune, pjesa me e madhe e tyre nuk do kene ku te shkojne sepse nuk ka opozite qe te guxoje kunder nje koalicioni PD-PS. Meta ka hallin e burgut, Veliaj do te ruaj tasin e bashkise dhe per me teper eshte superdhjaks. Berisha do gerthase ca kohe por dhe per shkak te moshes dhe ruajtjes se privilegjeve zeri i vjen vetem ne ngjirrje.Gazetaret do mire-paguhen per te bere pirueten e radhes duke mbeshtetur koalicionin. Te vetmit qe do mbesin jane si gjithmone Bushati dhe Lubonja. I vetmi problem me kete skenar eshte se te dy personazhet Rama-Basha jane bytheqira qe nuk e mbajne fjalen dhe do perpiqen t’ja fusin njeri-tjetrit. Duke qene se mjeshter me i madh ne futje eshte Rama, shanset jane qe PD te marre fund perfundimisht dhe pjesa tjeter eshte pak a shume kjo qe kemi tani. Krimi i Bashes eshte qe tradhetoi momentumin radikal te shqiptareve. Pas atij momenti ku u vra cdo lloj shprese, rruga e te keqes eshte bere piste avioni. Cdo gje mund te kaloje.

 13. Rama nuk ka me as sqetulla e as bythe ku te fuse Krizen e plote ekonomike qe ja heq c’do mundesi vazhdimi ne pushtet.
  Edhe mos ekzistojne fare keta Basha, Meta, PD, LSI, eshte kjo krize qe po e shtrengon perdite kete qeveri der ne asfiksi te plote.

   1. Nese Rama behet Enver po, mund ta qeverise por ca si veshtire….se i duhet se pari te mbylle kufinjte!

 14. Pd e salihut ka shkuar aty ku pritej afer 400 mije per faj te qenit salih,keshtu luli nuk ka cfare te beje per ta ngritur deri ne 800 mije qe duhet per te fituar,me ju qe mendjen e keni vetem te qendroni duke share shpifur kercenuar njelloj si salihu,kur salihu te ngordhe si qen shpeton shqiperia dhe pd,atehere pd mund te shpresoje kthimin ne pushtet

 15. Meta eshte i vetmi persone i cili ben mareveshje te fsheheta me Ramen . Basha gaboje njeher me mareveshje e 2017 me Ramen edhe nuk e perserit me te beje mareveshje te fshehet me Ramen sepse kjo do ishte fundi politike i Bashes. Lind pyetja perse ky aludim sikur Basha ben mareveshje me Ramen ? 1) Ilir Meta kerkon me cdo kusht qe te dobesoje PD dhe te marrin elektoratin e PD , LSI nuk merr me shume se 5 deputet , por koalicioni i Berishes me Meten ne 2009 ( ku per mendimin tim ishte gafe e Berishes, si duket Berishes i pelqeu pushteti , ai duhet ta conte vendin ne zgjedhje te parakoheshme ) e beri LSI ti mirte PD se 12 deputete nga elektorati nga i PDse 2) ne 2017 mareveshja sekrete e Bashes me Ramen e beri elektoratin e PD se pesimist e votuan per LSI in , kjo ishte gafe e Bashes ra viktim e Rames 3) Ne cdo votim LSI nuk merr me shume se 5 deputet. e kete Meta e di si buka qe ha Prandaje po lufton me me cdo kushte per te dobesusar PD . Un nuk jam dakorte me qendrimet e ambasades Amerikane per shume probleme por tani e ka kuptuar mareveshjen Rama Meta . Jam i bindur se Meta ka bere mareveshje me te fshehet me Ramen qysh ne vitin 2013 , kush Jane faktet 1) Meta u be presidente me votat e socialisteve 2) LSI nuk beri koalicion me Ramen ne 2017 per te mashtruar nderkombetaret qe presidenti eshte nga radhet e opozites 3 ) LSI votoi 9 ligjet per reformen ne drejtesi ne kundershtim me kushtetuten 4) mosngritja e gjykates kushtetuese eshte loder e Rames me Meten e kjo i duhet edhe Metes edhe Rames per te bere sipas qefit ,si ne rastin komisionit per ” shkarkimin ” e Metes eshte loje e piset sepse duhet se presidentin nuk e shkarkon dote parlamenti PA gjykates kushtetuese 5 ) te gjithe keshilletaret e LSI ne te gjitha bashkit e vendit kan bashkuar votat me LSI per cdo votim , 6 ) te gjithe deputetet e rinj te LSI mbas braktisjes se parlamenti nga opozita kan votuar 100% vendimet e Rames 7 ) Aprovimi i kodit penale nga presidenti per te denuar protestuesit, ata thyenin karantinen tregon qarte se Meta tradhetoje protestuesit e 2 marsit . Nje gje eshte e sigurte Meta nuk e ka luften me Ramen por per te dobesuar ne maksimum PD ne e kete duhet ta kete te qarte cdo antar i PDse Prandaje te ken kujdes tu MOS u besojne pallavrave te Metes . Jam i sigurte se mareveshje e Metes me Ramen eshte kjo: Rama behet presidenti ne 2022 e Meta kryeminister me te drejte pyesni si do ndodhi kjo , LSI mbas zgjedhjeve te 2021 edhe ne qoftese opozita e beshkusr fiton zgjedhjet ku po luftohet forte qe te kete AQ deputet sa mund te krijoje qeverine PD si dhe te krjoje qevetine edhe po te bashkohet me PS ashtu si po ndodh ne KOSOVEku LDK tradhetoje koalicionin me vetevendosjen e u bashkua me partite e tjera kjo taktik do ndiqet . Lind pyetja si do behet Meta kryeminister ? shume thjeshte mbas zgjedhjeve LSI shkrihet me PS , sepse Metea Bill te behet kryeminister e nuk do tia dije per te tjeret . Kjo e tregon diskreminimi i dy pretenduseve per kreun e PS Tahirit e Veliaja se ky i fundit u diskretitua ne prishjen e teatrit i cili mund te ndiqet penalisht( e meriton ) keshtu i hapet rruga Metes per kryeminister e kryrtare i aredheshem i PS e kjo eshte e sigurte Prandaje Meta po bene ceshte e mundur me Ramen qe PD te MOS kete numrin e deputeteve per te krijuar qeverine e veteme Lulezim Basha te hapi syte e te MOSbjer viktime e ketije plani se ky plan shkaterron perfundimishte Shqiperi ne

 16. Edhe ajo sms banale që publikoi Ilir Meta tregon se opinionin mbi çdo çështje të nxehtë e krijojnë SHBA dhe BE, dhe e qarkullojnë mes tyre duke informuar Edi Ramën dhe Ilir Metën.

  Kaq e thjeshtë është.

  Po qe se reformën në drejtësi, do ta kishte në dorë Edi Rama, jam i sigurtë se Ilir Meta dhe Sali Berisha nuk do të shqetësoheshin kurrë.

  Problemi i tyre real është jo se Edi Rama ndihmohet nga SHBA dhe BE, për të çuar deri në fund reformën në drejtësi, por se Edi Rama është dakord dhe së paku nuk ka çeduar në mbështetjen e detyrueshme kushtetuese ndaj SHBA dhe BE për reformën në drejtësi.

  Problemi i tyre është se ata ndjehen sikur kanë dorëzuar me duart e tyre, kokën në tepsinë e SHBA e BE, dhe jo të Edi Ramës. Po ta kishin tek tepsia e tij nuk do shqetësoheshin. Aty ku e kanë dorëzuar ndjehen të frikësuar dhe me kaq shpjegohet gjithçka, nga kjo lëvizje e re kundër SHBA e BE, që në fakt tregon frikën e vjetër. Gjithologet ne fushe per te treguar cfare Po ben meta kur dihet shume mire qe amerika dhe be nuk I honepsin me keta emra mediu ndoka idrizi duke milo shehi mona vasili qe kane 25 vjet qe vetem kane vjedhur bashke me dy partite e medha,por te huajt duan vetem dy parti

 17. Kjo retorikë anti perendimore ka ardhur duke u forcuar, në përpjestim të drejtë me ecurinë e reformës në drejtësi vitet e fundit në Shqipëri, për shkak të rolit parësor që kanë për këtë SHBA dhe BE. Sa më shumë që reforma ka ecur, sa më shumë është këmbëngulur për implementimin e saj duke çuar në ngritjen dhe funksionimin e institucioneve të reja të drejtësisë, aq më shumë është rritur rezistenca e brendshme kundër saj. Flamurtarët e kësaj linje, vijnë nga elita e vjetër politike që kontrollonte deri dje drejtësinë e vjetër, e cila ndihet e frikësuar për shkak të mëkateve 30 vjeçare në qeverisjen e vendit.

 18. Edhe pse mendoj se nje koalicion i mundshem PS – PD nuk do i sherbente vendit sic duhet, prape se prape do e mireprisja vetem per faktin qe nje kancer i pasherueshem sic eshte LSI-ja mund te shperbehej si parti.
  Ata qe votojne kete parti duhen vrare me buke ne goje, kaq.

 19. O META BASHA NUK KA KELLQE , NUK DO NDRYSHIME , ESHTE I PASIGURT DHE E DRIDH SI KURVAT . NE ÇASTIN ME TE PARE ZENE SE TE KA SHIT , FUTI GISHTIN DHE KRIJO NJE KOALICION ME BAZE TE GJERE ME TE GJITHA PARTITE E TJERA KUNDER TE DYVE.

 20. Eshte mentaliteti i popullit i tille! Enveri gjeti njerezit e duher per te vendosur diktaturen e ploretariatit! Saliu po ashtu, Fatosi e Meta njelloj dhe tani Rama qe eshte i vetmi europian ne Shqiperi ka kundershtare njerez me mentalitet shqiptar! Populli i ndershem duhet ta kuptoje kete dhe jo me Sali e like! Pa u larguar keta te dy do te jemi keta qe jemi!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu