• |
ide | kryesore

Prishja e Teatrit/ Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore: Si u argumentua krimi nga grupi i punës i Ministrisë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore me anë të një reagimi në rrjetet sociale shprehet se prishja e Teatrit Kombëtar është akti final i një drame, që kishte kohë që ishte vënë në skenën e Ministrisë së Kulturës.

Ky forum shpjegon edhe arsyen se përse prishja e Teatrit ishte praktikisht akti final i dramës që luhej në Ministrinë e Kulturës.


Postimi i Forumit për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore të Shqipërisë:

Ne vijim te denoncimit per ekspertizen e grupit te punes ne Ministrine e Kultures qe vendosi per shkaterrimin e Teatrit Kombetar, po ndajme me publikun Memon e pergatitur nga ky grup per te argumentuar kete krim ndaj trashegimise. Argumenti kryesor i perdorur nga “ekspertet” e trashegimise ishte mungesa e eurokodeve ne ndertimin e godines se Teatrit. Me kete logjike, duhet te rrezohet cdo ndertese historike ne Shqiperi, qe nga kompleksi i ministrive, korpusi universitar, akademia e arteve dhe cdo ndertese historike.

Rrenimi i teatrit nga fadromat e policise ishte akti final i nje drame qe ka kohe qe ishte vene ne skenen e Ministrise se Kultures.

Ministria e Kulturës urdheroi ngritjen e një grupi pune me 7 anëtarë. “Komisioni Pasticieri” do të vlerësonin propozimin si dhe do të përcaktonin hapat ligjorë që do të ndërmerreshin me zbatimin e projektit.

Duhet kuptuar nga opinioni publik se ky Komision nuk kishte ne perberjen e tij asnje specialist te fushes, arkitekt, restaurator historian.

 Personi me i kualifikuar ne grup ishte nje ish-punonjese e ndermarrjes komunale Berat, nje specialist i cilesise se rakise, nje zonjushe violoniste, e cila kishte filluar punen ne Ministrine e Kultures qe ne 2005 pa mbaruar ende Universitetin dhe dy teknike, te cilet nuk i njeh njeri per ndonje pune te kryer ne dobi te Trashegimise Kulturore.

Ne krye te Komisionit ishte nje pasticier i cili perpos hapjes se 3 pasticerive ne Durres ka ne CV e tij edhe nje kurs specializimi per kamarier ne Bari.

3 Comments

  1. Keshtu eshte ndertuar Shqiperia. Kemi mesues anglishteje i cili merr persiper financat per fatkeqesite, kemi minister te brendshem nje ushtarak karriere, por mbi te gjitha kemi kryeminister piktor dhe sportist te deshtuar ne te dyja fushat

  2. Lopcaret e komisionit rilindas te ministrise kultures,,,,,keshtu mund te quhet ai komision gjoja, asnje kompetent, asnje arkitekt, asnje urbanist, vetem asnje, por karrociere, veterinere, , qe sia kane idene kultures e artit ne Tiranen kryeqytet, por i ka sjelle partia te jetojne, e drejtojne Tiranen, analfabetet kohore te ketij sistemi. Cdo veprim, e mendim i tyre ka qene anti ligjor, e jo profesional Deshiruesit qe prishin historine, monumentet, kulturen, arkitetekturen e Tiranes per interesa teper okulte pa asnje sqarim, trego qe ne kemi nje pushtet anti art, anti popullor, e demokratik.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu