• |
ide | kryesore

Trafikoi kokainë nga Spanja në Itali, arrestohet në Elbasan 48-vjeçari

Arkiva, Lajme, Të fundit

Një 48-vjeçar nga Elbasani ka rënë në prangat e policisë, pasi ka kryer trafik lëndësh narkotike nga Spanja drejt Italisë. 48-vjeçari, emri i plotë i të cilit është Ardian Çekini, ka qenë në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane. Ai është mundur të lokalizohet nga policia në Elbasan, ku edhe është arrestuar.


Ndaj tij është vendosur masa e sigurisë “Arrest në burg”, për kryerjen e veprave penale “Trafik narkotikësh” dhe “Organizatë kriminale”.


Njoftimi i plotë i policisë:

“Bie në prangat e Policisë një 48-vjeçar i shpallur në kërkim ndërkombëtar, i dënuar për trafik narkotikësh.

Operacioni nga DVP Elbasan, në bashkëpunim me Interpol Tirana.

Në vijim të punës për kapjen e personave në kërkim dhe si rezultat i shkëmbimit të vazhdueshëm të informacioneve mes ZQK Interpol Tirana, Departamentit të Policisë Kriminale, Drejtorisë Vendore të Policisë Elbasan dhe autoriteteve policore italiane, u bë i mundur lokalizimi në Elbasan dhe arrestimi i shtetasit A. Ç., 48 vjeç, lindur dhe banues në Elbasan.

Ky shtetas ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane, pasi Gjykata e Reggio Calabrias, Itali, më datë 17.02.2020 i ka vendosur masën e sigurisë “Arrest në burg”, për kryerjen e veprave penale “Trafik narkotikësh” dhe “Organizatë kriminale”, parashikuar nga Kodi Penal italian.

Ky shtetas, në bashkëpunim me persona të tjerë, ka trafikuar nga Spanja drejt Italisë, një sasi lënde narkotike të llojit kokainë, me qëllim për ta shitur në Itali.

Arrestimi provizor u krye me qëllim ekstradimin e tij drejt Italisë, mbështetur në “Konventën Evropiane të Ekstradimit” të vitit 1957 dhe marrëveshjen dypalëshe mbi ekstradimet nënshkruar mes Republikës së Shqipërisë dhe Italisë.”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu