• |
ide | kryesore

Ambasadorja amerikane pas mbledhjes së Këshillit Politik: Reforma po përparon, anëtarët do marrin vendime të mençura

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim ka reaguar pak pas përfundimit të tryezës së Këshillit Politik.

Përmes një postimi në ‘Twitter’ diplomatja amerikane theksoi se i vjen mirë që ky Këshill po përparon, ndërsa vlerësoi faktin se palët po vendosin për të ardhmen e Shqipërisë.


“Më vjen mirë që dëgjojë se Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore po përparon shumë. Kam takuar të gjithë anëtarët Rudina Hajdari, Damian Gjiknuri, Oerd Bylykbashi, Petrit Vasili dhe besoj se ata do të marrin vendime të mençura. Faleminderit që keni vendosur të ardhmen përpara”, shkruan Yuri Kim.

7 Comments

 1. Më ka dërguar doktori- foli si trim.

  -Po, si është puna?

  -Ju të gazetës- më tha- duhet të shkruani për mua, se kam qenë në burg. Jam nga Fushë- Kruja.

  Sapo kishte nisur botimin gazeta ‘Rilindja Demokratike’, më e kërkuara dhe më e lexuara në historinë e gazetave shqipe.

  -Mirë, po pse ke qenë në burg?, e pyes

  – Desha të vras Enver Hoxhën, prandaj…

  -Ta vrasësh?… Ma thuaj historinë, si ndodhi?

  -Kisha marrë vesh se Enveri do të kalonte me makinë mbi Urën e Zezës. Hyra poshtë urës dhe prita derisa të kalonte. Aty do ta vrisja.

  -Nga poshtë urës do ta vrisje tjetrin në makinën mbi urë? Si?

  – Me sëpatë!- tha ky që tashmë po bëhej pjesë e opozitës anti- komuniste.

  E pashë edhe një herë të mjerin dhe i thashë: ‘Mirë, mbylle derën dhe ik tani!’.

 2. Kur ua shtrydh koqet ketyre tanve. Keshtu bejn, fillojn punojn i harroj te gjitha bejn si te dashur me njeri tjetrin.
  Ahhh sa te dhembin koqet….

 3. Edhe une ashtu u thashe bravo
  Bravo me sforco,

  Tejmase e shter guar dhe sforcuar kimi. Ska fare njeri bewim tek ajo. Por per hater te usa po e respektojme.
  Realisht nuk ka asnje besim tek Kim.

  Edhe ne senat nuk ka njeri besim

  . Qekur e votun e lane me prit a thu se po e conin ne italinga rendesia. Shqiperia vend i parafundit per ambasador per evrope. Si me te lon ne fund te rreshtit.

  Kjo nuk e gjidh problemin. Por le te provoje. Eshte shansi i fundit ose do behet lemsh muhabrti. Kosova po hyn ne krize. Basha zgjut po pret ramen. Rama do me e acaru muhabetin. Kim duhet me u investu publikisht per reformen. Po u prish dihet ram dhe kimi qe u investu ska ca me thon mo sepse ska me kredibilitet

 4. Epo pike e zeze. Kjo surrat patatja kerkon me ngulm, duke ngulur kembe e llapur perdite se e zeza eshte e bardhe per ti mbushur mendjen Shqiptareve se po ata horra e maskarenj qe i kane vjedhur per 30 vjet, do bejne ligje e do i zbatojne qe te fusin ne burg veten e vet. A ka bythe ku te rri kjo? I kane var ujqeve melcite ne qafe.

  Gjithe kjo estrade e peshtire me kujton nje pjese nga “Apologjia e vertete e Sokratit” kur po ata hajdute pasi i kishin vjedhur e rrjepur e nuk u kishin lene me gje per ti vjedhur u thone njerezve se tani nuk do ti vjedhin me por do bejne shtet e do i qeverisin me ligje e drejtesi.

 5. Pensioni minimal 300euro. Paga minimale 800 euro. Mjeket 2000euro, mesuesit 1800 euro. Pagese papunesie 560euro. Paret pertoke . Drita, uje, telefonona pa leke falas, Studentet me bursa nga 1200euro. Te gjithe studentet do punesohen menjehere pas diplomes dhe po nuk u punesuan do paguhen nga shteti 800 euro githe jeten. Bisnesi i vogel taksa zero. Bisnesi i madh taksa 1% . Gjithe shqiptaret kane falas nga shteti 12 dite ne vit pushime ne Antalia. Per vit te ri pensionistet 300 euro shperblim,pjese nga programi i bashes per rimekembjen

 6. Po perparon nje Mut te Madh

  Perse NUK diskutojne per te drejten e Popullit per Referendum dhe Listat e Hapura,

  apo NUK do kete kohe pas disa dites, si gjithmone.

  Ambasadore e shitur tek keta hajdute.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu