• |
ide | kryesore

Basha i vendosur për taksën e sheshtë 9%: Është e panegociueshme

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
Basha-Opinion.jpg

Lulzim Basha deklaroi se taksa e sheshtë 9% është diskutuar me aleatët opozitare dhe është e panegociueshme.


Është e panegociueshme. Ia kam thënë edhe aleatëve tanë që mund të negociojmë aspekte të tjera të programi ekonomik me të cilën jemi në fazë të përparuar në përfundim të këtij plani, po e pasurojmë edhe me aspektet anti COVID sepse sigurisht kjo është një situatë që kërkon masa të tjera, por 9% taksë e sheshtë është e panegociueshme.” – u shpreh Basha në Opinion, që dha detaje në vazhdim.“Taksa e sheshtë 9%, kontributet shoqërore 18%, riprezantimi I fashës së energjisë për biznesin për biznesin prodhues, fashës mbrojtëse jo asaj që është sot dhe për shtresat në nevojë. Heqja e taksës Rama për karburantin që e bën karburantin tonë më të shtrenjtin në Europë dhe si rezultat prodhimet tona jokonkuruese që nga trangulli, speci, domatja, shalqiri dhe deri tek prodhimet industriale apo shërbimet tona janë më të shtrenjta se të Kosovës, janë më të shtrenjta se të Maqedonisë së Veriut, të mos marrim të tjerat, pikërisht prej këtyre faktorëve. Kjo është një pjesë, mund ta zhvilloj edhe më shumë se ka edhe masa të tjera por do të jem me ekipin tim që t’ua tregoj.

* Taksa e sheshtë 9%,
* Kontributet shoqërore dhe shëndetësore 18%.
* 9% mbi 300 mijë lekëshin, duke hequr 300 mijë lekëshin e parë.

Kjo është pjesa fiskale dhe nuk ka asgjë të përbashkët me rrenimin që quhet taksë progresive, me hajdutërinë që quhet taksë progresive që kishte një qëllim që të gjunjëzonte të varfrit dhe të shkatërronte shtresën e mesme dhe ata kanë marrë goditjen më të madhe.

Askush para meje nuk ka guxuar që për interesin publik të sakrifikojë interesat e partisë së vet, siç ishte djegia e mandateve apo që të hedhë një hap ekstrem, por që sot të gjithë e kuptojnë se përballë kanë një njeri, një autokrat që është e keqja e vendit Edi Rama, që është e keqja e Shqipërisë Edi Rama, që është e keqja e çdo familje. Sot kjo ka sjellë bashkimin më të madh të njerëzve, edhe të majtëve, domosdoshmëri për ta larguar. Detyra ime është që me alternativën time të siguroj këdo, jo vetëm votuesit e mi, por edhe të majtët që me Lulzim Bashën dhe me qeverinë e ardhshme do të jenë në duar të sigurta dhe që ekonomia nesër do të ndryshojë, do të mundësojë mirëqenie për të gjithë jo vetëm për një grusht njerëzish që janë bërë pashallarë të këtij vendi.
Dua t’i siguroj shqiptarët që unë kam planin, kam vizionin, kam vendosmërinë, përvojën dhe ambicien t’inxjerr nga kjo situatë ekonomike. Nuk ju premtoj as luks, as pasuri marramendëse, por ju premtoj qeverisje normale, ekonomike normale, Shqipëri normale.” – u shpreh Basha.17 Comments

 1. Ky koqe kandari nuk negocion asgjë, por në fund fare nuk e pjerdh asnjëri. Debil i lindur paskërkeshka pas qënë.

 2. Ky deponim, para shqiptareve eshte edhe vertetimi ma i sinqerte i opozites e kryetarit te saje per te tera ato opinione, thashe thushe, te pa verteta qe jane hedhur nga komentues, por edhe nga ndonje artikull i ketij portali, se opozita eshte e mefesht, jo aktive, se po punon ne kulisa me mazhorancen, se nuk ka platforme qe njerezit te kuptojne alternativat, etj, etj, Sot kush desh ta degjoje, e te kuptoje se nga kush jemi drejtuar deri tani me kete qeveri, e se cka bere ajo per popullin, e degjuar e parashikuar se cdo beje opozita e bashkuar per permiresimin, e rregullimin e katrahures ekonomike politike qe po na le pushteti i bandes rilindase. Sot, poemat e gjata te kerkesave, apo ofendimeve per liderin e opozites jane kethyer bumerang per cilin do qe ka shprehur iluzione, e mos besim ndaj opozitarizmit. Kjo eshte koha tashme e veprimit per tu bashkuar qe ta shporrim kete qeveri te se keqes me fytyre nxiret e gollofe si Rama.

 3. Kalok , po nga c,malok naje ore tru mushkonje, apo me gardh sinori Ku ke ti kapacitet qe te vleresosh Bashen o kaqol maloku, se ashtu i thua vehtes, te konceptosh politikat e drejtimet e soteme ne demokraci, me merine e problemeve qe kane ata, por te merren me malokun, cope injoranti qe i vjen era bajge te percaktoje statusin e Bashes. Malok” As per keto qe te kam shkrujte se meriton, se te rrespektova si shume per kapacitetin qe ke. Shko e fli ne haur te rilindjes, e neser na trego ndonje perralle me psikopatin Rama, me qe e ke ne brekushe.

 4. Mos more Daniel, mos more,,,,,sa shpejt te paska pjerdhur LULI ne goje more, e leshove arome shpejt e ne koment, ,,,,dukesh, dukesh qe ua vikerke veshin bythes se demokrateve, por shfryhu se nese nuk te del komenti ne portal , neser nuk merr racionin, he,,, pra daniel, ku ke ngel, me ate gjol, si kaqol……. A po, je me te vertete kaqol, se po te jeshe me koncept ate batuten e komentit, thuaja idiotit tend qe ka 7 vjet qe pjerdh e pjerdh, e ja merr era, kurse Basha nje here pordhi e te cmendi, por kujdes o Daniel lakrori se mos te bie petet.Ndigjoje me me qetesi Bashen, jo me ambicje, e urrejtje, se do mesosh dicka, sa per tu ngritur nga stoli ku te ka lene pandemia Rama.

 5. Mgjths je koqe o Lul te ti mund te shkoje vota kete here..vetem ky Edvin shkerdhata mos ta marre. Ky kryemashtrues ordiner.

 6. Sado i keq te jete i gjati luli te jep pershtypjen e nje skuthi qe qesh dhe zben gje, rri vegjeton kot
  Duhen patjeter figura te reja e sa me shpejt se po ngelem te kta te dy eshte te rrembesh valixhen e tja mbathesh naten nga ky vend legen

  1. Qe i gja ti esht i keq a fakt kurse luli te jep pershtypjen ty nuk esht Fakt; keta jan; nuk krahasohet lulzim basha me ramen; ne pd e pas berishes ka figura te reja; duhet ti jepet shanc; rama duhet hequr; ke zgjedhje te reja pas 4 ose 5 viteve;

 7. Pensioni minimal 300euro. Paga minimale 800 euro. Mjeket 2000euro, mesuesit 1800 euro. Pagese papunesie 560euro. Paret pertoke . Drita, uje, telefonona pa leke falas, Studentet me bursa nga 1200euro. Te gjithe studentet do punesohen menjehere pas diplomes dhe po nuk u punesuan do paguhen nga shteti 800 euro githe jeten. Bisnesi i vogel taksa zero. Bisnesi i madh taksa 1% . Gjithe shqiptaret kane falas nga shteti 12 dite ne vit pushime ne Antalia. Per vit te ri pensionistet 300 euro shperblim,jane premtimet e bashes keto o xixa bythlepirsi i treshes salih meta basha,kopil I madh je o xixa me njerin do qellosh nga lepirja

  1. Ndoshta nder premtimet ndonje realizohet si ne cdo vend kurse rama jo vec nuk realizoi po thelloj te kundertat e asaj qe premtoj keshtu me ket rezultat po ti lejm lepirjet ty thotë:

   Qe i gja ti esht i keq a fakt kurse luli te jep pershtypjen ty nuk esht Fakt; keta jan; nuk krahasohet lulzim basha me ramen; ne pd e pas berishes ka figura te reja; duhet ti jepet shanc; rama duhet hequr; ke zgjedhje te reja pas 4 ose 5 viteve;

 8. Shpresojme per ndryshim.Thjesht i ka ardhur koha! Ka vajt aty ku nuk mban më!
  Ekonomia eshte ne piken me te ulet!
  Fajtore eshte qeveria ne pushtet!

 9. Qe njerrezit te jene plotesisht te sigurt qe keto do ti besh realitet, duhet te thuash se keto jane “vija e kuqe”.
  Se c’ndodh kur ta shkelin ty vijen e kuqe, e dine te gjithe. Bravo Lulush!

 10. E ndoqa me vemendje mbreme kandidatin per kryeminister dhe u ndjeva vertete keq,pasi kuptova qe do kemi thjeshte rrotacion,hiqja Prenes futja Lenes,Basha sikur kishte ngrene gjinkalle thjeshte perdori nje gjuhe populiste duke folur broçkulla gjoja i digjej barku per njerez qe flene pa darke duke shpresuar te impresionoje votuesit e lekundur,por ne fakt kush ka dy pare mend e kupton qe premtimet e tij ishin boshe dhe te parealizueshme ashtu si premtimet e Rames apo Berishes e Nanos me heret,pra nje gje eshte e sigurte qe me ardhjen e Bashes ne pushtet shume shpejt do themi ku ishim asgjekundi,çfare beme asgje…!

 11. Dyshohet se këto para janë marrë nga azerët si garanci nga Taçi, për privatizmin e Albpetrol, dhe më pas nuk janë kthyer më.

  Madje, për këtë aferë ka raportime se u vra edhe Artan Santo, pasi kishte dalë garant për këto para, që më pas nuk i kthente dot.

  Taçi u bë i njohur në kohën e qeverisjes së Berishës, pas nëpërmjet lidhjeve me familjen Berisha, arriti të bëhej një biznesmen i fuqishëm, aq sa organizonte edhe ndeshje me Milanin dhe Real Madrid, duke paguar miliona euro.

  Por, pas largimit të Berishës për të nisën problemet dhe tashmë është shpallur në kërkim.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *