• |
ide | kryesore

Reforma Zgjedhore, Yuri Kim takon një nga një anëtarët e komisionit para mbledhjes

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Teksa kanë mbetur edhe 3 ditë nga përfundimi i afatit të mbylljes së reformës zgjedhore, ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, do të zhvillojë sot takime me anëtarët e Këshillit Politik.

Sipas “News24”, Kim ka takuar tashmë bashkëkryetarët e tryezës, Damian Gjiknurin dhe Rudina Hajdarin, e po ashtu edhe përfaqësuesin e PD-së, Bylykbashin, ndërsa pritet të takojë sot përfaqësuesin e LSI-së, Petrit Vasilin.


Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore pritet të mblidhet sot në orën 17:00, ku të pranishëm do të jenë edhe përfaqësuesit e opozitës jashtëparlamentare, pas bojkotimit të mbledhjes së fundit

15 Comments

 1. Eshte mentaliteti i popullit i tille! Enveri gjeti njerezit e duher per te vendosur diktaturen e ploretariatit! Saliu po ashtu, Fatosi e Meta njelloj dhe tani Rama qe eshte i vetmi europian ne Shqiperi ka kundershtare njerez me mentalitet shqiptar! Populli i ndershem duhet ta kuptoje kete dhe jo me Sali e like! Pa u larguar keta te dy do te jemi keta qe jemi!

 2. 1.

  Neni 177 i Kushtetutës sanksionon që kjo kushtetutë, mund të ndryshohet vetëm me marrëveshje politike të Parlamentit ku duhet të votojnë pro dy të tretat e të gjithë anëtarëve (94 deputetë). Kushtetuta nuk parashikon mundësinë që qytetarët të kërkojnë ndryshimin e kushtetutës. E vetmja mënyrë për ndryshimin e saj është që vetë deputetët ta miratojnë ndryshimin. Kushtetuta thotë se palët politike, (praktikisht udhëheqësit e tre partive të mëdha), bien fillimisht dakord duke votuar me dy të tretat ndryshimet kushtetuese, ata sipas qejfit të tyre dhe në diskrecion të vet, mund t’i drejtohen popullit për referendum. Mund, do të thotë se nuk e kanë të domosdoshme. Nëse dikush nuk është dakord me këtë ndryshim, atij i duhet mbështetja e një të pestës së të gjithë deputetëve (28 deputetë) për ta sfiduar ndryshimin në referendum. Pjesa tjetër, d.m.th. populli, nëse nuk është dakord me ndryshimet në kushtetutë që kanë menduar udhëheqësit, nuk ka mundësi të bëjë asgjë. Thjeshtë asgjë! Nuk ka asnjë hapësirë kushtetuese që populli të kundërshtojë ndryshimet

  Referendumi ndalon Koncesionet dhe maskaralleqet e tjera.

  2. Deputetet e ardhshem do jene ata qe i puthin doren Kryetareve

  Nuk duan te konkurojne perpara popullit.

  Keto 2 tema, te 2 Qelbesirat NUK i prekin ne negociata.

 3. O cope Derr qe i ben Duva Rames. Gjej nje pune tjeter. Boll me Departamentin e Komentuesve me Rroge ne Keshillin e Ministrave. Te ka futur ne borxh me Koncesionaret, dhe ti o Derr, si Derr qe je, nuk e kupton.

 4. Pa ndryshime drastike , pa ndryshim sitemi nuk ka reforme zgjedhore . Listat e hapura , votim dhe numerim elektronik , largim te militanteve te partieve nga organizimi i zgjedhjeve , qeveri tranzitore 100 dite para zgjedhjeve etjer etjer . Gjithashtu perveç ketyre duhet me patjeter te futen referendumet .
  Çdo gje tjeter eshte show politik i lidereve te partive per ti hedh hi syve popullit .

 5. Ca pune ka kjo me i taku tek e tek apo te gjith bashke?! kush eshte kjo gjeja?! ca kerkon kjo ne punet e nje vendi tjeter. ?! a e kane iden keta ku i mbaron kufiri apo jo ?! na can menderin 30 vjet. A do behet ndonjeher ky idjot vend a jo?

 6. të gjithë e kujtojnë se si ish-kryeministri fuqiplotë, i merrte të “gjitha me rradhë”, emrat dhe mbiemrat e deputetëve të opozitës së asaj kohe, u bënte biografinë, u merrte erëzin, dhe askush nuk fliste, askush nuk pipëtinte, askush nuk e quante “diktator, manipulator, shtypës”, por të gjithë “luanët dhe lepujt” e tij e duartrokisnin. E një gjë të tillë, madje më të ekzaltuar e bënin edhe kur Doktori (kryeministët) shante me libër shtëpie, ndonjë deputet të ish-opozitës që kishte kurajon të denonconte me fakte shkelje ligjore, abuzime, korrupsionin, apo dhe afera të tjera. Padyshim që sot gjërat janë krejt ndryshe, padyshim që Rama kryeministër, nuk është si paraardhësi tij, pasi në krye të Kuvendit është dikush që i thotë kujdo në foltore, madje edhe shefit të qeverisë “koha mbaroi”. Padyshim Rama nuk është Berisha, pasi nuk merret me as me jetën private, as me familjen , dhe as me farefisin e deputetëve kundërshtarë, por thjesht u jep atyre përgjigjen e duhur. Padyshim që Rama sot, nuk është Berisha i djeshëm në Parlament, nuk mbjell gjuhën e urrejtjes, nuk nxit debate shterpë dhe dhunën mes deputetëve, nuk shpif dhe denoncon pa fakte

 7. Bo ll o rrote kari me kete Ramen Europian qe po e sulmojne..
  Rama eshte me anadollak se Sulltan Pekmezi. Familje e degjeneruar se paku prej tre brezash.
  Po ky Keshilli Politik, ma ghote dot njeri cfare eshte?
  A e ka kushtetuta dhe cfare fuqie ka, kush e theret dhe pse. A nuk eshte nje mbivendosje ne klmpetencat e parlamentit?
  Kete pergjigje e dua nga”Mbrojtesi i Kushtetutes”, president Aljedja e Skraparit qe tubon shqiptaret me flamur amerikan.

 8. MOS TAKO ASNJE O ZONJA KIM . URDHERO PER NDRYSHIME DY TE PARET E PARTIVE , PALLOSHIN DHE BUKUROSHIN DHE ÇDO GJE ZGJIDHET

 9. shoqja amazonas do bej nje takim me kurven internacionale kalavera ,shoqen lenka spiropali, me shoqen kim ir sen ,me kurtizanen lejla me krenarin pederast grenell dhe gjithe proletaret e botes ne vrimen e kimit ,kalaveres ,vlautinit lindes ,lenka spirokalit e pafundesishte te prostitutave te rilindjes dhe internacionale me ne balle shoqen orizo koreane ish prostitute e ushtareve japoneze .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu