• |
ide | kryesore

Vendimi i kushtetueses/ Përplasje e re mes Thaçit dhe Albin Kurtit

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Vendimi që mori Gjykata Kushtetuese e Kosovës, që vendi të mos shkojë në zgjedhje pas mocionit të mosbesimit, por të hapet rruga për krijimin e qeverisë së re ka ndezur edhe njëherë përplasjen e hershme mes presidentit Thaçi dhe kryeministrit Albin Kurti. Ata kanë mbajtur qëndrime krejt të ndryshme mbi këtë vendim që ende nuk është zbardhur i plotë. Presidenti i Kosovës ka bërë thirrje për krijimin sa më parë të qeverisë së re të kryesuar nga Avdullah Hoti.

Duke folur në një konferencë për media, presidenti Thaçi tha se kishte qenë i kujdesshëm për respektimin e Kushtetutës, kur vendosi për mandatimin e Avdullah Hotit, si kandidat për formimin e qeverisë së re.


“Duhet që sa më parë të themelohet qeveria e re, pasi rrethanat kërkojnë qeveri funksionale, efektive dhe efikase. Prandaj, u bëj thirrje të gjitha institucioneve, partive politike, të zbatojnë të gjitha vendimet e Gjykatës Kushtetuese. Pra, të zbatojnë dhe respektojnë. I ftoj liderët institucionalë dhe partiakë që të punojmë së bashku që të kemi një tranzicion të rregullt demokratik”, tha presidenti Thaçi.

Lexo me tej:

Andi Bushati:Nuk rrëzuan Albinin, por përdhosën ndryshimin

Ndërsa kryeministri në detyrë i Kosovës Albin Kurti e ka quajtur të papranueshëm dhe joprofesional vendimin e Gjykatës Kushtetuese për të mos pasur zgjedhje të parakohshme. Përmes një reagimi në Facebook, Kurti e quajti GjK-në ‘të kapur’ dhe ‘në shërbim të presidentit Thaçi’:

“Ne njëmend nuk kemi pasur shpresa të mëdha për vendimin e Gjykates Kushtetuese, mirëpo, ky vendim është përtej imagjinatës e nën çdo nivel (logjik e juridik). Si i padrejtë, ai është i papranueshëm.

Fatkeqësisht, Gjykata Kushtetuese u rreshtua me kapësit e shtetit. Ajo foli për veten, më parë e më shumë sesa për çështjen që trajtoi. Ajo e vulosi veten, ajo e zhvlerësoi veten.

Në vend se të bëjë interpretim të Kushtetutës, Gjykata duket se kishte këtë qasje: meqë presidenti ka të drejtë, le të përpiqemi ta arsyetojmë.”

Kurti akuzoi GjK-në se nuk ka bërë një interpretim të saktë dhe profesional, as të situatën në vend e as të Kushtetutës së Kosovës:

“Gjykata e ka shkruar njoftimin në mënyrë të atillë thua se fituesi i zgjedhjeve nuk ekziston fare, sikur fituesi të jetë inekzistent. Ndërkaq, në anën tjetër, Gjykata shlyen dallimin midis shkarkimit dhe dorëheqjes së ekzekutivit.

Gjykata paragjykon kur thotë se fituesi jo vetëm që s’ka propozuar një kandidat, por as që ka shprehur interesimin për një gjë të tillë. Kjo nuk qëndron, sepse në vazhdimësi është theksuar nga ne se fituesi i zgjedhjeve nuk po heziton dhe nuk po refuzon.

Në disa raste Gjykata në vend të interpretimit është marrë me shkrim e rishkrim të Kushtetutës.”

Kryeministri Kurti tha se Lëvizja Vetëvendosje do të vazhdojë betejën e saj kundër kastës së korruptuar: “Beteja jonë vazhdon, bashkë me popullin e vetëdijësuar, kundër kësaj kaste të korruptuar.”

Vendimi Paraprak

Presidenti Thaçi mandatoi më 30 prill Avdullah Hotin nga Lidhja Demokratike e Kosovës për të formuar një qeveri të re dhe Lëvizja Vetëvendosje kërkoi nga Gjykata Kushtetuese që të vlerësojë kushtetutshmërinë e veprimit të presidentit.

Të gjitha partitë politike përveç Vetëvendosjes kanë kërkuar formimin e një qeverie të re ndërsa kanë theksuar se do të pranojnë çdo vendim të Gjykatës Kushtetuese. Lëvizja Vetëvendosje ndërkohë kërkon që vendi të shkojë në zgjedhje.

©lapsi.al

31 Comments

 1. Revulucion revulucion. Ngriu Albin dhe dhe krijo revulucioni e kuq te tetorit. Po s ka gje ti beje ne qershor, puna e madhe se eshte muaj tjeter.
  Ne shajm keta tanet per komunista.
  Po krye komunisti eshte ne prishtin.

 2. TURP TURP TURP TURP,DO TE KETE ZGJEDHJE RE REJA DHE PIKE,HASHIM THAQ DHE ISA MORINA MUSTAFA I KANE PAGUAR ATA GJYQTARE TE QELBUR PER TE MARE NJE VENDIM TE QELBUR,,

  1. pse nuk te interesoi ty vendimi i gjykates kushtetuese , e quan nje turp te madh ?
   Ne shqiptaret kemi nje mangesi shume te madhe. Jemi emocionale.
   Nese dikush , panvarsisht sa objektiv eshte , nuk ben ate qe ne intereson ne , ai eshte…. ( e shajme dhe me liber shpie) .
   Nese ai dikushi merr nje vendim qe na pelqen ne atehere ai eshte …. ( e ngreme ne qiell me levdata) .
   Nuk arrijme dot te themi … Ai e di me mire se une kete pune dhe nese ai vendos qe…. atehere ashtu duhet te jete ( panvarsisht na pelqen apo jo)

   1. Kushtetuta eshte shume e qarte, po do te evitosh emocionet. Mjafton ta lexosh dhe do e kuptosh ku eshte turpi. Nuk ngelet hapsire per interpetime fantastike te gjykates

 3. ik qiu ne byth tani loqe
  kisha njefare besimi e interesi te ju por ti sdite te besh politike me padurmin, idhnimin dhe kapadajllekun tipik te nje ballkanasi. prit 4 vjet tani rrot

 4. Kjo u dite qe diten e pare qe nuk kishte asnje fije shprese, ishte lufte me mullijt e eres. Por hajde cfare pret nga nje Mr Bin

 5. Shko fshi qyrret tani kaush se dole kungull e sdite te luash me zgjuarsi
  Shko e fillo nga fillimi duke u qurravitur se ta futen me te padrejte etj etj sic ben cdo loser i planetit kur i fikin llullen

 6. Pensioni minimal 300euro. Paga minimale 800 euro. Mjeket 2000euro, mesuesit 1800 euro. Pagese papunesie 560euro. Paret pertoke . Drita, uje, telefonona pa leke falas, Studentet me bursa nga 1200euro. Te gjithe studentet do punesohen menjehere pas diplomes dhe po nuk u punesuan do paguhen nga shteti 800 euro githe jeten. Bisnesi i vogel taksa zero. Bisnesi i madh taksa 1% . Gjithe shqiptaret kane falas nga shteti 12 dite ne vit pushime ne Antalia. Per vit te ri pensionistet 300 euro shperblim,basha ka luajtur mendsh,karantina I ka bere dem o xixa

  1. E para e punës, çfarë lidhje ka shkrimi për të cilin komenton, me Bashën ?
   Së dyti, nëse Basha i paska vënë vetes si kryeministër i ardhshëm i Shqipërisë, këto objektiva ekonomike që përmend ti, unë si emigrant shqiptar po të them se këto janë objektiva minimale të cilat Shqipëria duhet ti kishte arritur me kohë.
   Pra që Basha kërkon të arrijë ti afrohet kushteve europiane mesatare të jetesës për shqiptarët, sipas teje paska “luajtur mendsh”.
   Sipas teje “mënçuri” për një kryeministër na qenka që të lejë shqiptarët të jetojnë me pagat minimale të shteteve më të varfra të Afrikës

 7. Kosovaret nuk duhet ta lejojne kete vendim. qe injoron voten e tyre.
  Ata duhet te ngrihen e te mbrojne te drejten qe e kane fituar ne rruge demokratike dhe qe mafiozet qe duan te shesin Kosoven e perdhosen ne menyren me te ulet , duke perdorur metodat e tyre mafioze.
  Vetem revolta e gjere popullore ka tani mundesine te zgjidhe kete tallje e padrejtesi qe i behet shumices ne dem te Kosoves dhe integritetit te saj territorial.

  1. Po cpo na rruhet kari per kto lajme mor burr boll kemi hallet tona me ate Ed bythqimin. Edhe hallet e ktyre duhet me degju tani. Sikur do tja di nje nga Prishtina se ca bohet ne Tiran. Boll më me hipokrizira kombi aman sikur e duam njeri tjetrin.

 8. Kjo eshte demokracia, votat i fiton tjeter e shteti drejtohet nga tjeter, ky eshte absurditet, dhe analistet politik ju bejn fresk vendimeve te padrejta, i vetmi i cili ka te drejt për të rrezu një qeveri eshte sovrani, puna eshte kush e pyt.

 9. O te dhjevsha mu ne gjykaten kushtetuese,Identike me keta monstrat ketu tek ne.Ikane kapur te gjitha institucionet keta -Shoket-e Vucicit-si ne Shqiperi dhe ne Kosove.Ate here nderroni -Kushtetuten-o qener,qe partia qe merr me pak vota te krijoje -Qeverine-ose zgjedhje-zgjrdhje -te tjera .Alabake-

 10. O te dhjevsha mu ne gjykaten kushtetuese,Identike me keta monstrat ketu tek ne.Ikane kapur te gjitha institucionet keta -Shoket-e Vucicit-si ne Shqiperi dhe ne Kosove.Ate here nderroni -Kushtetuten-o qener,qe partia qe merr me pak vota te krijoje -Qeverine-ose zgjedhje-zgjedhje -te tjera .Alabake-

 11. Dyshohet se këto para janë marrë nga azerët si garanci nga Taçi, për privatizmin e Albpetrol, dhe më pas nuk janë kthyer më.

  Madje, për këtë aferë ka raportime se u vra edhe Artan Santo, pasi kishte dalë garant për këto para, që më pas nuk i kthente dot.

  Taçi u bë i njohur në kohën e qeverisjes së Berishës, pas nëpërmjet lidhjeve me familjen Berisha, arriti të bëhej një biznesmen i fuqishëm, aq sa organizonte edhe ndeshje me Milanin dhe Real Madrid, duke paguar miliona euro.

  Por, pas largimit të Berishës për të nisën problemet dhe tashmë është shpallur në kërkim.
  Merre shtruar o stalin gjykata foli por ti kerkon akoma supen me lakuriq qe te gatoje salihu ne kohen e covid19

 12. cudi me shqiptaret
  po beri gjykata dicka qe i vjen pas avazi thone ‘gjykata u tregua e matur’
  po i doli kunder atehere ‘gjykate e shitur’

  ska rruge te mesme te ne. popull i nemur e per meshire

 13. Stalin lakuriq salihist qe ka lidhje me cdo gje ne shqiperi e kosove,Supa me lakuriq eshte gati per fund jave,ha o shpellkari e ceceni stalin dhe vazhdo pallo motrat dhe vajzen sipas porosise se salihut

  1. A ke luajtur mendsh. Nese po dhe komementet e tuaja po e tregojne kete, ta dish qe ka spitale te specializuara per kete lloj semundje. Deri atehere mos haro te pish ilacet

 14. Mesa dijmë , po kjo Gjykatë Kushtetuese ka marë vendime edhe kundër Thaçit edhe kundër liderëve të tjerë politikë në Kosovë.
  E kam vlerësuar z.Kurti për kursin e tij të kjartë patriotik e veçanërisht për angazhimin e tij në luftën kundër korrupsionit.
  Ama, duke pasur në Shqipëri një politikan që e koncepton qeverisjen me moton komuniste “të gjitha pushtetet sovjetëve”, nuk do të doja kursesi që kjo të ndodhte edhe në Kosovën e vuajtur nga politikat e dhunëshme.
  Të mos harojmë se Kurti pati në Kosovë rreth 30% të votave, po aq sa janë votat reale të Ramës në Shqipëri.
  Asnjeri e as tjetri nuk mund të pretendojnë se janë përfaqësues së shumicës

 15. Stalin palloje vete motren e vajzen se I thirra shpellkaret e cecenet e la it qe te vijne ti shpartallojne motren e vajzen qe te shtohet rraca sipas porosise se salihut o shurranjos cecen

 16. Motren ,gruan dhe Mamken-ketej nga -Shqupi-na i dergo te na bejne -gojore- o pederasti -Mavi-qe ke titullin me te larte nderi-KOPILI I PARTISE-

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu