• |
ide | kryesore

Vendimi i Kushtetueses/ Reagon ambasada e SHBA-ve: Partitë politike të zbatojnë vendimin e Gjykatës

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë reaguar lidhur me vendimin e Gjykatës Kushtetuese për zgjedhjen e qeverisë së re pas mocionit të votëbesimit. SHBA-të i kanë bërë thirrje klasës politike kosovare që të zbatojnë vendimet e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës.

Deklaratë e Sh.B.A-ve për vendimin e Gjykatës Kushtetuese Shtetet e Bashkuara u bëjnë thirrje të gjitha institucioneve dhe partive politike të zbatojnë vendimin e sotëm dhe të gjitha vendimet e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës. Ne kërkojmë nga të gjithë liderët të punojnë së bashku për një tranzicion të rregullt në interes të paqes, stabilitetit dhe prosperitetit për të gjithë qytetarët e Kosovës”, thuhet në reagim.


Gjykata Kushtetuese e Kosovës vendosi me votë unanime që vendi të mos shkojë në zgjedhje pas mocionit të mosbesimit, por të hapet rruga për krijimin e qeverisë së re. Sipas këtij vendimi, kandidati për kryeministër nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti, mund ta formojë qeverinë. Po ashtu u tha se presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, nuk e ka shkelur kushtetutën.

10 Comments

 1. Mos na hani karin ju plehra qe i sherbeni ndarjes se kosoves. Doni marreveshje me zor. Nuk e boni dot, sepse po prishni marreveshjen tuaj te meparshme. Po beni loje te piset. Por nuk do e beni dot. Keni per te deshtu pikerisht nga ata qe ju i mbeshtetni.

  1. Ndërsa ti rri e hajua mutin të gjithëve që janë më të fortë a më të pushtetshëm se ti, këtë ta ka bërë mami, babi dhe gjyshërit.

   Hyyy racë pa dinjitet!

   Ngordhshi!

 2. Amerika vepron ngadale e pafjale po punet e veta i mbaron cdo here jo si ai karabushi kurti qe i dha gojes shume dhe amerika ja zhyti martadellin
  mesim per cdo fillestar qe 1, mos e krruj me me te fortin,
  2, shtriji kembet sa te pret jorganin amerika
  3, me mire mut se i vogel

 3. Ne ballkan kushtetuta eshte kthyher ne leter higjenike, e rendesishme eshte cfare thone te deleguarit amerikan. Tregon dhe nje here absurditetin e votes, ne fund vendosin kapot, te na rroje demokacia!

  1. Ne evrop lali ne evrope. Neve na kane ata nen patronazh sado te bejme si dele te lumtura dhe autonome. Ajo eshte thjeshte iluzion qe neoliberalizmi evropian ta ofron per te fshehur fytyren e vet.

 4. Pensioni minimal 300euro. Paga minimale 800 euro. Mjeket 2000euro, mesuesit 1800 euro. Pagese papunesie 560euro. Paret pertoke . Drita, uje, telefonona pa leke falas, Studentet me bursa nga 1200euro. Te gjithe studentet do punesohen menjehere pas diplomes dhe po nuk u punesuan do paguhen nga shteti 800 euro githe jeten. Bisnesi i vogel taksa zero. Bisnesi i madh taksa 1% . Gjithe shqiptaret kane falas nga shteti 12 dite ne vit pushime ne Antalia. Per vit te ri pensionistet 300 euro shperblim

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu