• |
ide | kryesore

Kodi Zgjedhor/ Meta: Me konsensus apo jo, do shpall ditën e ardhshme të zgjedhjeve, le të futet kush të dojë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Presidenti Ilir Meta ka thënë se pret me padurim konsensusin për Kodin Zgjedhor dhe do ta miratojë sapo të bëhet e mundur.

Meta paralajmëron se do të shpallë ditën e ardhshme të zgjedhjeve dhe le të futet kush të dojë më pas.


“Ju keni shqetësimin se çfarë ndodh me Kodin Zgjedhor. Duke qenë se unë jami parashikueshëm. Siç ju kam thënë vjet këtu, që nëse nuk bëhen zgjedhje lokale, Shqipëria ngel në klasë në tetor, merr në qafë Maqedoninë e Veriut, se është kriteri i Kopenhagenit, se ato ekzistojnë në Bruksel. Dhe u rritën kushtet.

Tani tek Kodi. Unë besoj shumë, jam shumë i entuziazmuar, cicërimat që ka progress për Këshillin Politik. Ta duartrokisni këtë

Do e firmos atë consensus menjëherë. E zëmë se palët nuk ranë dakord. Unë do shikoj nëse është në përputhje me kushtetutën, të njëanshme, kam në dorë ta kthej një herë. Në çdo rast me consensus, sepse këtu ka shumë. Në hapësirën kohore që Kodi do më lejojë me consensus apo jo, do shpall ditën e ardhshme të zgjedhjeve të përgjithshme, sepse të gjithë presin këtë, por edhe sado pak më legjitim një parlament se sa ky që është.

Nëse Kodi Zgjedhor nuk miratohet me konsesus, 0 çeljesh negociata me BE. Jo deri në zgjedhjet që vijnë por edhe pas zgjedhjeve që vijnë. Përgjegjësia do jetë e atyre që. Kush të dojë të hyjë në zgjedhje, kush të dojë le mos hyjë në zgjedhje.”- u shpreh Meta në konferencë për shtyp.

7 Comments

 1. BRAVO META . ME KETE RAST SHIKO EDHE BESNIKERINE E BASHES . MESA VURA RE DJE NE EMISION MARRVESHJA E MAJIT 2017 QENKA AKOMA NE FUQI .

  1. Sot te jap te drejte . Jo sudani por as fiset ne xhunglen e amazones nuk na duan te na shohin bojen .
   Jo vend bythqimash por vend kurvash edhe e ka pak ky popull i tredhur .

 2. Bejini mutin ketij vendi , largohuni sa me pare nese doni te jeni njerez te lire . Me kete marreveshje i vune kapak gjithçkaje . Ujqerit vjedhin e komandojne , delet gezohen dhe blegerojne. Buon appetito o popull heroik dhe liridashes … bar per te tere dhe delet ne kor beeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee………………………

 3. Mortja shqipove po doli dhe nje i vetem ne votimet e ketyre kellirave. Dhe pastaj ngrihet nje pjese mender e i thot pjeses tjeter dele. Asnje ne votim o shqipo asnje. Hengshin kokat e veta se per ne nuk ndryshon gje. mos prisni gje nga keta o popull . mos prisni gje.

 4. Dyshohet se këto para janë marrë nga azerët si garanci nga Taçi, për privatizmin e Albpetrol, dhe më pas nuk janë kthyer më.

  Madje, për këtë aferë ka raportime se u vra edhe Artan Santo, pasi kishte dalë garant për këto para, që më pas nuk i kthente dot.

  Taçi u bë i njohur në kohën e qeverisjes së Berishës, pas nëpërmjet lidhjeve me familjen Berisha, arriti të bëhej një biznesmen i fuqishëm, aq sa organizonte edhe ndeshje me Milanin dhe Real Madrid, duke paguar miliona euro.

  Por, pas largimit të Berishës për të nisën problemet dhe tashmë është shpallur në kërkim.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu