• |
ide | kryesore

Krahasimi në krizë/ Teatri i Ramës, si piramida e Enverit

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Nëse ngritja e Piramidës, së cilës shkrimtari Ismali Kadare i ka kushtuar edhe një roman të shkurtër, ishte monumenti që simbolizoi fundit e regjimit komunist në Shqipëri, përpjekja për të ndërtuar një teatër të ri me shuma marramendëse, mund të kthehet më mauzoleun e pushtetit të Edi Ramës. Analogjia në një pikë është tejet e ngjashme: Ramiz Alia vendosi ta ngrinte veprën faraonike kushtuar kujtimit të Enverit në kohën kur vendi ishte zhytur në një krizë të thellë ekonomike. Edhe Edi Rama ka vendosur të shkatërrojë teatrin e vjetër për të lartësuar aty projektin marramendës të Bjarke Ingels në një kohë kur ende nuk ka paguar gjysmat e pagave të luftës të shkaktuar nga vala e papunësisë prej pandemisë.

Në të njëjtën ditë që në mediat shqiptare u publikua një letër e kryebashkiakut të Tiranës, Erion Veliaj që i kërkonte qeverisë mbështetjen për një kredi afro 30 milionë euro për të ndërtuar teatrin (poshtë), ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu deklaroi në “Real story” se deri më tani shteti shqiptar ka shpenzuar rreth 25 milionë euro për përballimin e situatës shëndetësore me Covid 19.


Image

Pra shteti shqiptar, i cili u kritikua ashpër për mungesën e testimeve sipas orientimeve të OBSH -së duke pasur një mumër dramatikisht të vogël testimesh për 1000 banorë në krahasim me vendet e tjera, që nuk siguroi dot pajisje mbrojtëse për mjekët dhe respiratorë për të sëmurët, është i gatshëm të shpenzojë më shumë në këtë kohë emergjente për ngrehina luksi.

Por më dramatike e bën situatën deklarata e ministrit të Rindërtimit, Arben Ahmetaj, i cili shprehu qartas filozofinë e qeverisjes së Ramës duke deklaruar se “edhe nga dheu do t’i nxjerrim- paratë e teatrit-, nëse nuk i kemi”.

Pra këtë folozofi që qeverisja e rilindjes nuk e ka artikuluar asnjëherë, as për dramën e 26 nëntorit, as për fondet për pandeminë, as për shpërblimin e njerëzve të prekur nga shpërthimi i saj, ajo e deklaron për ngritjen e një godine nga ato që përkëdhelin sedrën e kreut të regjimit aktual dhe që ushqejnë delirin e tij për të lënë gjurmë në qendrën e kryeqytetit.

Edhe pushteti komunist në kulmin e zisë ekonomike u tundua nga këto ëndrra grandomane, por të gjithë e dinë historinë se ç’ndodhi pak më pas me fatin e tij.

©Lapsi.al

20 Comments

 1. Qeni kur eshte ne pragun e ngordhjes kerkon te kafshoj, keshtu dhe plaku matuf i Surrelit kerkon ta shkaterroj ne maximum ekonomin e vendit vetem ti ngel ndonje gjoja vleresim sipas mendjes tip muti te ketij matufi plak.

 2. DALLIMI ESHT I MADH ENVERI KA RREGULLUE SHTETIN KURSE EDI ROMA VJEDH SHTETIN DHE SHKATRRON SHTETIN ENVETI TRADHTIN E URRENTE NDERSA EDI ROMA PUNON PER TE SHTI PERQARJE NE POPULL PER INTERES TE VLLAIT VUQIQ E BABES MILLOSHEVIQ NE FUND TEDY KAN PUNUE KUNDRA KOSOVES

 3. Teatri i Rames nga Piramida e Enverit ka plus ato Kullat per te cilat u be gjithe kjo maskarade! Dhe me qesharakja kur thoshte “Ndertese e fashizmit” kur ne nje ndertese te tille po shtyn ditet si kryeminister.

 4. Dyshohet se këto para janë marrë nga azerët si garanci nga Taçi, për privatizmin e Albpetrol, dhe më pas nuk janë kthyer më.

  Madje, për këtë aferë ka raportime se u vra edhe Artan Santo, pasi kishte dalë garant për këto para, që më pas nuk i kthente dot.

  Taçi u bë i njohur në kohën e qeverisjes së Berishës, pas nëpërmjet lidhjeve me familjen Berisha, arriti të bëhej një biznesmen i fuqishëm, aq sa organizonte edhe ndeshje me Milanin dhe Real Madrid, duke paguar miliona euro.

  Por, pas largimit të Berishës për të nisën problemet dhe tashmë është shpallur në kërkim.

  1. Edhe? O Pyke qe te hyfte pyka me keto copy-paste pa lidhje. Kur te behet noj shkrim per rafinerine e Ballshit te Beses se Tajvanit, mund ti besh paste komentit se mund te jete relevant.

 5. Edi Rama ka fituar dhe mandatin e trete ne 2021 ,ndersa maloket e PeDes bein gam gam ju qifsha Lapsin dhe Bushatin ne byth mer derr katunaresho

  1. O Ethem parizieni i Patosit, hajde me rruaj pak “Et’hemin” se me eshte bo pa qethur ne kohe pandemie:). O kamikaz mavi, meri ilacet gjithmone:).

 6. Ky bythqiri i ores 17:23 eshte i zakonshmi Ethem Lalaj qe eshte vete 100% katunar mallakastriot qe nuk e gjen dot katundin ne asnje harte. Eshte i semure dhe diarrete i nxjerr nga goja se bythen ja kane derrmuar rendeshem.

 7. ti merrni te keqen kohes se shkuar!!!!! duhet te keni turp qe beni krahasim. ata 12 veta e familjet e tyre iken pa marre as edhe orendi nga shtepite ku rrinin, nderkohe qe hajdutet gjoja politikane bastarde te pas viteve ’90 kane grabitur gjithe shqiperine.
  as qe krahasohet me Enver Hoxhen etc Edi Rama , qe ben si i thote koka e tij. enver hoxha prishi xhamite e kishat qe ne fakt, edhe pse ishte e tepruar, nuk ishte ndonje kulture, pervec vleres artistike te ikovave (Gabimi i madh ishte me denimet e klerikeve). prishjet e kohes se pasclirimit, ishin te domosdoshme, ashtu sic u prishen godina shumevjecare ne Paris per tju hapur rrugen ndertimit te rrugeve te gjera, lagjeve, kanalizime, etc
  Berisha e Rama, e deri tek capacula qe kane shitur fiq e nuk kishin kepuce e as diplome, si Erion Velia, jane bere milionere. por ky popull eshte idiot qe genjehet e nuk i kap prej leckash kur i shkojne ne takime dhe i degjojne mbrockullat

 8. Lalajt shpellkare ne mbrojtje te familjes berisha,qe e di madh e I vogel qe taci levizte pasurite e familjes,Supa me lakuriq o lalajt e shqupit eshte gati

  1. Taci i levizte pasurite e Berishes- mund te jete vertet sic thua ti.

   Nje pyetje kam: Pse nuk ja ke thene KOMANDANTIT se mbase se di. Po presim u bene 7 vjet qe ta fusin Berishen ne burg, do e fusni apo do na cani karin ma komente cdo dite?

   Mos harro, mer ilacet e depresionit o pallavesh:)

 9. O fistek nuk e fus une ne burg o loqja e majte e salihut,sa per mua Po ti kisha une punet ne dore sot do ishte kalbur ne burg qe ne vitin 1997 nuk do prisja keto shtate vite o rrotKari qe me del e ma mbron kete Vemje salih karaxhic berishen

  1. Ti dhe tjere jargavece si ti merrni nga nje garuzhde ne duar dhe shkoni zini rradhe ti hani Kaken Berishes. Udhen jua tregon Mero Baze se ja ka ngrene per vite rrjesht.

 10. Lulzim Basha për fat të keq është kryetari që nuk di të ndërtojë kauza. Pafuqia dhe padija e tij për të bërë opozitë është një dëm për demokracinë, por jo vetëm kaq.

  Ai gjatë gjithë periudhës si shef opozite, në rastin më të mirë ka vjedhur kauza e në rastin me të keq, ka shfrytëzuar fatkeqësitë natyrore apo pandemitë për të bërë politikë. Rasti më i freskët pas dy tërmeteve, është ky i pandemisë së COVID-19.

  Lulzim Basha në thyerje të çdo protokolli, vazhdoi takimet pa masa mbrojtëse dhe pa ruajtur distancën në një hotel në Durrës. Më pas vazhdoi me takime të tjera kundër çdo protokolli të OBSH, duke rr ezikuar komunitetin dhe veten, duke i vënë vulën me teatrin ku veçse bëri teatrin e tij politik.

  Kjo sjellje e një shefi opozite që rrezikon jetën e qytetarëve të tij, është praktikisht vizioni i tij nëse do ishte një ditë kryeministër. Imagjinoni një kryeministër të tillë që shpërfill çdo masë, çfarë pasojash do sillte për qytetarët, për sistemin shëndetësor e larg qoftë për numrin e viktimave.O fistek fteri salihu te vret kete e di gjithe bota,por me ty ka bere te kunderten te ka vrare trute shpresen jeten por ti o cecen jeton Jerme me salihun si dashnore

 11. Hahaha. Te pakten u ngopem duke share, mbare e prape.
  Se kur qe Saliu, te ndersente cakejte e maleve dhe nuk te gjente mengjesi.
  Ndryshim i madh….

 12. Degjova qe Florentino Perez ( presidenti i Real Madrid-it) ka vendosur te rikonstruktoje stadiumin Berbabeu.
  I paska ngjit semundjen Rama. Thone qe do e beje me PPP dhe me kulle.
  Te mblidhemi te kafje ta cepi i stadiumit dhe te krijojme aleancen per mbrojtjen e Berbabeut me kryetar cunin e Fahriut dhe nenkryetar Doktorresh Monen.
  Nuk ka diskutim qe ky komplot eshte organizuar nga Bacelona.
  E kane blere Perez-in me 30 milione Euro. (llaf nga brenda).
  Banditet duan te na shkatrrojne traditen sportive te Real Madridit. Po vetem mbi trupat tane do kalojne.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu