• |
ide | kryesore

Nesër afati i fundit për reformën zgjedhore, sot pasdite pritet të mblidhet Këshilli Politik

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Një ditë më parë, edhe pse mbledhja ishte maratonë, mazhoranca dhe opozita nuk arritën dakordësi për Reformën Zgjedhore.

Mbledhja e Këshillit Politik u mbyll pa marrëveshje, ndërsa afati për mbylljen e Reformës deri në 31 maj, por prek deadline-n e vendosur nga ndërkombëtarët.


Mësohet se për finalizimi me marrëveshje të Kodit të Ri elektoral, do të të tentohet sot pasdite. PD dhe PS kanë rëndë dakord për të mbledhur Këshillin Politik sot në orën 17:00.

Reforma Zgjedhore duhet të jetë aprovuar nga të gjithë krahët e politikës deri të dielën në prag mesnate.

10 Comments

 1. DO TE KISHA DESHIRE TE ISHA ATY MBRENDA DHE TE KISHA BERE NJE MU**T MU NE ATE TRYEZE ,OPOZITA NUK DUHET TE KISHTE SHKUAR KURR KURR KURR NE ATE WC TRYEZE…KJO DO TE LEGJITIMOJ VAZHDIMIN E REGJIMIT TE ORGANIZATES KRIMINALE TE EDI RAMES DHE ARDI VELIUT

 2. Reportazhi i “Vrij Nederland” në 2008-ën: Si u arsimua Lulzim Basha, e shoqja, dhe kunati në Hollandë dhe lidhja misterioze e Bashës me doktorin e moshuar.

 3. Politikanet ose me sakt lideret e partive jane fajtoret kryesore nese sistemi nuk ndyshon , jane fajtor edhe nese nuk behen ndryshimet e tjera te domosdoshme por per mendimin tim me fajtoret jane USA dhe BE te cilet po lejojne qe keta te tallin menderen me ne . Ultimatumi qe reforma te mbyllet sezben deri ne 31 maj pa ndyshimet esenciale nuk bene gje tjeter veçse zhgenjen dhe ashperson me keq shumicen e shqiptareve qe duan ndryshime rrenjesore dhe esenciale . Per mua le te shtyhet afati edhe nje javeose me shume por me kushtin qe :
  1 Te ndryshoje sistemi zgjedhor (i panegociueshem)
  2 Votim dhe numerim elektronik (i panegociueshem)
  3 depolitizim total i zgjedhjeve (i panegociueshem)
  4 qeveri tranzitore tre muaj ose njeqinde dite para zgjedhjeve (i panegociueshem)
  5 te futen referndumet (i panegociueshem)

  Ka edhge shume te tjera por qe jane dytesore ne krahasim me ato te mesiermet por po aq te rendesishme sa ato per nga rendesia e ecurise se kesaj reforme dhe çdo reforme tjeter si :
  1 te zbatohet statusi i nenpunesit civil (i panegociueshem dhe shume i rendesishem)
  2 Numri i punonjesve ne administrate te caktohet me ligj ne baze te numrit te popullsise ne menyre qe bashkite ,
  drejtorite dhe ministrite te mos kthehen me ne çerdhe horrash e matrapazesh partie .
  3 te gjehet nje menyre qe te mundesoj largimin e kriminelit dhe mafes nga politika duke bere veting ne politik.
  4 Votimi i emigranteve , ngritja e pagave , minimumi tetik , ndalimi i PPP-ve dhe konçensioneve, zbatueshmeria dhe ndeshkueshmeria ligjore dhe shume ndryshime te tjera .
  Por mendoj se shtate pikat e para jane te domosdoshme dhe te deryrueshme ne bllok . Mungesa sikur e njeres bene qe mekanizmi te mos funksionoje ose te funksionoj ne ate menyre qe pas nje kohe te shkurter do vetshkaterrohet .
  O bejini ndryshimet ashtu siç duhet ose lereni fare . Reformat gjysmake jane shume me keq se nje ligj i keq .
  Magari do isha dakort qe pas ketyre ndyshimeve te behej edhe nje amnisti totale ne bashkepunim te ngushte me BE dhe sidomos USA dhe le te quhej per ne si viti zero ose viti i ringritjes per demokracine Shqiptare . Tung

  1. XXXXXXX une theme meqense populli nuk i jep voten opozites se rrugeve mazhoranca te vere doren ne zemer dhe t’ja u fali pushtetin se jane bere per gjynah te shkretet. Po ju mbarojne parat qe kane vjedhur gjate tete viteve qe ishin ne pushtet dhe ky eshte nje hall i madh

  2. Shumë, shumë dakord me të gjitha sa ke shkruar për të vënë në brazdë shtetin ligjor demokratik, por ngelet vetëm një pyetje e me shumë vockël me shumë xxxxxxxxxx.
   A mendon se këto të gjitha mund ti zgjidhë opozita partiake apo vetëm lideri i saj Basha, nëse shqiptarët rinë e bëjnë sehir apo llomotisin nëpër kafenera e portale se fajin e ka opozita ?
   A mos Basha si ato pistolerot e filmave Western të shek.XIX në SHBA , ti hypë kalit si kaubojs e me dy kobure të vrasë i vetëm nja 30 banditë e tja çojë sherifit ?

   1. Une ja kerkoj opozites nuk ja kerkoj te gjatit , sepse ky eshte ne kal dhe nuk do qe te kete ndryshime se pastaj ka frike se rrezohet nga kali . Me thuaj ti pse opozita nuk i kerkon apo me keq akoma pse nuk i do keto ndryshime ? Basha nuk eshte pistoleros se as nuk nuk e dua per pistoleros por si
    avokat i joti , i imi dhe i te gjithe atyre qe jan deri ne gryke me te gjatin . Ky mire qe nuk bene avokatin por po na kthehet ne prokuror .

 4. Lulzim Basha për fat të keq është kryetari që nuk di të ndërtojë kauza. Pafuqia dhe padija e tij për të bërë opozitë është një dëm për demokracinë, por jo vetëm kaq.

  Ai gjatë gjithë periudhës si shef opozite, në rastin më të mirë ka vjedhur kauza e në rastin me të keq, ka shfrytëzuar fatkeqësitë natyrore apo pandemitë për të bërë politikë. Rasti më i freskët pas dy tërmeteve, është ky i pandemisë së COVID-19.

  Lulzim Basha në thyerje të çdo protokolli, vazhdoi takimet pa masa mbrojtëse dhe pa ruajtur distancën në një hotel në Durrës. Më pas vazhdoi me takime të tjera kundër çdo protokolli të OBSH, duke rr ezikuar komunitetin dhe veten, duke i vënë vulën me teatrin ku veçse bëri teatrin e tij politik.

  Kjo sjellje e një shefi opozite që rrezikon jetën e qytetarëve të tij, është praktikisht vizioni i tij nëse do ishte një ditë kryeministër. Imagjinoni një kryeministër të tillë që shpërfill çdo masë, çfarë pasojash do sillte për qytetarët, për sistemin shëndetësor e larg qoftë për numrin e viktimave.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu