• |
ide | kryesore

Juventus i sposton të gjithë për Kumbullën: Verona fërkon duart, çmimi është dyfishuar

-Instant, Sport

Marash Kumbulla është një nga lojtarët më premtues të Serie A dhe qendërmbrojtësi i përfaqësueses së Shqipërisë e ka ndërtuar këtë status me performanca spektakolare në këtë sezon, që kanë bërë që në gjurmët e tij të vihen shumë klube, e fundit në radhë Juventus që po mundohet ti spostojë të gjithë për të mundur konkurencën ende pa filluar mirë. Një situatë që mbi të gjitha i leverdis Veronës, që ankand kërkonte e ankand ka…


Kampionët e Italisë janë futur në lojë për 19 vjecarin shqiptar, që me fanellën e Hellas Verona është zbulimi i kampionatit. Sipas Repubblica, bardhezinjtë duan të bëjnë goditjen me prespektivën e të ardhshmes, por për ta bërë duhet të mundin konkurencën e Lazio, Napoli, Inter e Fiorentina. Verona pret e qetë tashmë se cfarë do të ndodhë. E qetë sepse cmimi i kartonit të lojtarit që tani gati është dyfishuar, aq sa oferta nis tashmë nga 30 milionë euro.


Qendërmbrojtësi ka admirues edhe jashtë kufijve të Italisë. Në Gjermani Dortmund e Leipzig ndjekin me kujdes situatën, por të qartë se janë të pa favorizuar në garë me klubet italiane, që shqiptari i lindur përtej Adriatikut do ti zgjidhte në rast të një oferte në ekuilibër. Në Angli, Tottenham, Chelsea e mbi të gjithë Liverpool mbajnë nën vëzhgim shqiptarin, pa harruar edhe Everton të Ancelotti, që e kanë shprehur hapur se kërkojnë Kumbullën në skuadër. Askush në fakt nuk e priste një impact të tillë të lojtarit nën drejtimin e Ivan Juric, por është fakt që tashmë ai është shndërruar në një nga mbrojtësit më të mirë të Serie A. Perfomancat e lojtarit dhe referencat se kundër skuadrave të mëdha Kumbulla nuk është vënë kurrë në vështirësi, kanë bindur edhe më skeptikët për potencialin psikologjik të mbrojtësit…


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.