• |
ide | kryesore

Basha: Rama harxhon mijëra euro për fundjava në Paris me charter, do mjaftonin për të mbajtur hapur bizneset

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Teksa vijon turin e takimeve me biznesin e vogël, sot nga Kombinati i Tiranës Lulzim Basha akuzoi Edi Ramën se udhëton me charter privat në Paris duke harxhuar mijëra euro.

Me ato para, sipas Bashës mund të mbaheshin hapur mijëra biznese apo do iu jepej ndihma qindra familjeve në nevojë por Rama i shpenzon për fundjava luksoze në Paris.


Basha thotë se edhe këtu si në çdo vend tjetër situate është e njëjtë, biznese drejt falimentimit, lista pagesash dhe qytetarë që nuk kanë mundësi të blejnë.

 

”Situata ekoonomike është në qendër të takimeve të mia.  Ka një rënie të konsumit si kurrë më parë. Është i njëjti realiteti si vendet dhe qytetet e tjera ku bizneset po falimentojnë, njerëzit nuk plotësojnë dot as nevojat minimale. Dhe fjala e parë është listat, janë shtuar listat e personave që nuk kanë mundësi të paguajnë, tek dyqanet e bukës, ushimeve. Varfëria kudo, Bizneset dhe qytetarët janë lënë në mëshirë të fatit. Ndërkohë Edi Rama bredh në Europë me mijëra euro që do të mjaftonin për të mbajtur mijëra biznese apo të ndihmonte qindra familje.

Konfirmohet dhe nga Banka Batërore që 1/3 familje shqiptare ka prekur fundin. Nuk kkishte pse të ishte kështu. S’kishte pse kriza të rrënonte ekonominë. Por paratë tuaja në vend që t’iu ndihmonin, për t’iu çliruara, paratë shkuan tek oligarkët kontratat korruptive, shkatërrimi i pronës publike. Kjo situatë e tmerrshme ka një përgjegjës, ai që ka vënë interesat e xhepat e tij, nuk i dhimbsen shqiptarët. Ne kemi vizionin për të ndryshuar këtë situatë. Do vazhdoj takimet nga Kombinati. Qëllim kryesor është të jem afër njerëzve dhe jo e zbukuruar nga propaganda duke gënjyer me regji qëndrore. Ai i ka bërë paratë rrush e kumbulla, që ikën në fundjavë në Paris me charter, dhe ua ka dhënë lekët oligarkëve.”- tha Basha.

7 Comments

 1. DO BENI NDRYSHIMET JU APO SI E KENI HALLIN ? LERI ÇARTERAT SE KETE PUNE KENI SI NJERI SI TJETRI DERISA NUK JEPNI LLOGARI ASKUND .

  1. O i shitur, o thika mbas shpine per shqipetaret, o vegel e demonit soros, o kolone e V-te per opozoten. Antinjeriu rama, me aeroplanet carter (jashte linjave, qe nuk i nenshtrohen kontrolleve doganore dhe kontrolleve te tjera), kondrabandon jashte Shqiperise, ne llogarite off-shore, parate dhe floririn e vjedhur shqiptareve me krim, droge, korrupsion. Ky trafik nuk ka pushuar edhe ne kulmin e pandemise, pyetini ata te ATA-s, sa here ka ardhur Igli Tare, me avionin privat te Lacio SS (klub ku aksioner eshte rama dhe mafia italiane) me cfare eshte ngarkuar, kur ka ikur, a e ka rregjistruar dhe kontrolluar njeri?
   Keta kokekuqet helmues Tare, jane sherbetore besnik te hajdutit rama, njeri eshte drejtor i Agjensise se Bregdetit (ka qene drejtor i Butrintit, ku s’la gje pa bere), kokekuqi tjeter Agron me pseudonimin Genti, eshte zv/minister ne MEPJ ( mepare ka qene konsul i pergjithshem ne Stamboll, gjate kohes kur filloi trafiku i hashashit Shqiperi-Turqi, me skafe, pastaj e larguan nga atje dhe e bene drejtor te Autoritetit Portual Durres, ku ku kapen kontinieret e bananeve me kokain, kudo ku shkon ky kuqua, droga e ndjek nga pas), per keto fol o memeci lulush!

 2. JU JENI TE GJITHE KURVA PER TU VRA ME ÇAP BUKE NE GOJE .
  O NDRYSHONI OSE LUFTE . DUHET PATJETER :
  PROPORCIONAL KOMBETAR ME LITSA TE HAPURA
  VOTIM E NUMERIM ELEKTRONIK
  ORGANIZIMI I ZGJEDHJEVE NGA GJYQSORI
  REFERENDUME
  PRESIDENTI NGA POPULLI
  FJALET JANE FUKARALLIK : O NDRYSHONI O LUFTE
  KUPA KA KOH QE PO DERDHET .
  KURVAT E POLITIKES NE LITAR

 3. O i shitur, o thika mbas shpine, per shqipetaret, o vegel e demonit soros, o kolone e V-te per opozoten. Antinjeriu rama, me aeroplanet carter (jashte linjave, qe nuk i nenshtrohen kontrolleve doganore dhe kontrolleve te tjera), kondrabandon jashte Shqiperise, ne llogarite off-shore, parate dhe floririn e vjedhur shqiptareve me krim, droge, korrupsion. Ky trafik nuk ka pushuar edhe ne kulmin e pandemise, pyetini ata te ATA-s, sa here ka ardhur Igli Tare, me avionin privat te Lacio SS (klub ku aksioner eshte rama dhe mafia italiane) me cfare eshte ngarkuar, kur ka ikur, a e ka rregjistruar dhe kontrolluar njeri?
  Keta kokekuqet helmues Tare, jane sherbetore besnik te hajdutit rama, njeri eshte drejtor i Agjensise se Bregdetit (ka qene drejtor i Butrintit, ku s’la gje pa bere), kokekuqi tjeter Agron me pseudonimin Genti, eshte zv/minister ne MEPJ ( mepare ka qene konsul i pergjithshem ne Stamboll, gjate kohes kur filloi trafiku i hashashit Shqiperi-Turqi, me skafe, pastaj e larguan nga atje dhe e bene drejtor te Autoritetit Portual Durres, ku ku kapen kontinieret e bananeve me kokain, kudo ku shkon ky kuqua, droga e ndjek nga pas), per keto fol o memeci lulush!

 4. Mbaje ne bythe edhe nja 4 vjet pastaj hajde na trego perralla. Meqe ra llafi, ja nderrove ujin pishines ke vilat e Papulit?

 5. E vetmja rrugë për kthimin e kësaj pronësie tek populli është prishja e kësaj marrëveshjeje. Nuk ka rrugë tjetër përpos detyrimit për prishjen e kësaj marrëveshjeje siç bëri paraardhësi i juaj me reformën në drejtësi. Detyrojini të pranojnë sistemin danez me lista të hapura. Të jeni e sigurt se do t’a pranojnë se kanë shumë mëkate dhe tremben …

  Po në instancë të fundit le të provojnë “dashurinë” e popullit ndaj tyre siç e provoi edhe Ramiz Alia. I pari i vendit, komunisti doli ballë për ballë me një inxhinier dhe humbi… Kjo është demokracia!

  Le t’a provojnë ballë për ballë, Edi dhe Luli, Damiani dhe Bylykbashi, Taulanti dhe Monika, Spiropali dhe Albana Vokshi e kështu me radhë të gjitha këto figura groteske të politikës se çfarë përkrahje do kenë në popull? Kjo është “arena” e vërtetë e demokracisë. Kjo bie ndryshimin e madh që do populli dhe jo ajo që duan ata Edi dhe Luli…

  Nëse ata nuk duan dhe nuk i detyron dot se cenohet “sovraniteti” i vendit, atëherë le të bëhet referendum… Populli le të vendosë se kë do: listat e mbyllura apo “ndeshjen” ballë për ballë e të fitojë më i miri.

  Preteksti i “kohës” është thjeshtë lojë… këtë lojë duhet të zhbëni ju ambasadore, nëse doni të bëni një “sevap” për popullin shqiptar…, të shpëtojë nga kjo klasë politike kusare, vrastare e antihumane… të shpëtojë nga këto “shushunja politike”! .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu