• |
ide | kryesore

Protestat e dhunshme/ Garda Kombëtare merr në dorë sigurinë në SHBA, Trump fajëson “anarkistët” (VIDEO)

Planet, Të fundit

Presidenti i SHBA Donald Trump vlerësoi Gardën Kombëtare, duke thënë se ajo po bën një punë të shkëlqyer, në përgjigje të protestave që u shndërruan në dhunë në dhjetëra qytete amerikane, pas vdekjes së një afrikano-amerikani që ishte nën prangat e policisë.

Në komentet që bëri të dielën në Twitter, Presidenti Trump fajësoi “anarkistët e udhëhequr nga ANTIFA” për nxitjen e kaosit. Ai tha se Shtetet e Bashkuara do ta shpallin Antifën një organizatë terroriste.


Lidhja Amerikane Kundër Shpifjes e përshkruan Antifën si “një grumbullim të lirë grupesh, rrjetesh dhe individësh që besojnë në kundërshtimin aktiv dhe agresiv ndaj lëvizjeve të së djathtës ekstreme.”  Trazirat në të gjithë Amerikën kanë pasuar protestat përgjithësisht paqësore pas vdekjes në Mineapolis të 46-vjeçarit George Floyd, afrikano-amerikanit që humbi jetën pasi një oficer i bardhë e kishte vënë poshtë, duke i mbajtur gjurin mbi qafë për më shumë se tetë minuta.

Në programin e Presidenti Trump për ditën e sotme përfshihej një videokonferencë me guvernatorët e shteteve, zyrtarët ligjzbatues dhe ata të sigurisë kombëtare për një diskutim që Shtëpia e Bardhë tha se synon “të mbajë të sigurta komunitetet amerikane”.

Prej disa netësh me radhë dhuna i është afruar edhe Shtëpisë së Bardhë. Mbrëmë, forcat e rendit u përballën përsëri me protestuesit në Sheshin Lafayette të Uashingtonit, ndërsa zjarrfikësit shuan një zjarr në pjesën e poshtme të kishës historike të Shën Gjonit në anën tjetër të rrugës që e ndan nga Shtëpia e Bardhë.

10 Comments

 1. Simbas njoftimeve nga ministri ne detyre i puneve te Jashtme,Caka,ambasadorja shqiptare ne Washington,i ka bere thirrje te gjithe shqiptaro-amerikaneve,qe banojne ne SHBA,te mos dalin rrugeve ku zhvidhohen protestat,se ne te kundert,do te kthehen menjehere ne Atdheun-Shqiperi,qe te jene te sigurte dhe nen mbrojtjen e policeve te Ardi-Lleshit,qe nuk i prekin me dore,protestuesit,e sidomos kalamajte deri ne 18 vjec,per te cilet kane merak te vecante (por perjashtoehn,ata femije,qe i kane mamate apo baballaret e tyre te lidhur me armikun e glases.

  1. O fuck ur self moterqir, Kur bon ironikun ti shkerdhate lulishtesh. Te qifsha mamin mu no brime te pidhit ty dhe gaz. Lapsin moterqira pa kufi

 2. Përse vihet nën thojza fjala “anarkistë” me të cilët presidenti amerikan ka akuzuar majtistët ekstremë që po bëjnë gjithë ato shkatërime në SHBA ?
  Ësht një gjë e ditur që në SHBA, ndonëse qëndrimi ndaj afro-amerikanëve ka evoluar shumë pozitivisht, edhe për faktin se ky vend pati një president me origjinë keniane, akoma ka nëpër popullsinë “e bardhë” njerëz me mendësi raciste, ashtu siç ka edhe në popullsinë me ngjyre një urrejtje të rrënjosur tek ata, ndaj diskriminimit kriminal që ju është bërë në kohën e skllavërisë.
  Por a duhet që në kombin heterogjen amerikan të nxiten urrejtjet racore ?
  Qytetarë zezakë , kemi dëgjuar të vriten edhe nga policë zezakë në kohën e Obamës, e bile shumë më tepër, por përse gjatë asaj periudhe nuk pati të tilla veprime vandale e veçanërisht në kohën kur ka mbi 100 mijë të vdekur nga pandemia ?
  Do të ishte plotësisht i justifikuar zemërimi ndaj aktit barbar të policitt amerikan që mbyti me gjunjë një qytetar të pafajshëm e të prangosur, nëse ndaj policit, ashtu siç ndodh në Shqipëri, drejtësia nuk ndërhyn e nuk e arreston,
  Por nëse presidenti e denoi ashpërsisht ate krim dhe jo vetëm polici që bëri aktin barbar, por edhe policët e pranishëm që nuk ndërhynë janë arrestuar, përse duheshin bërë akte dhune edhe në Washimgton kundër Shtëpisë së bardhë ?
  Shohim në filmime që në krye të veprimeve të dhunëshme, nuk janë shtetas me ngjyrë por aktivistë politikë “bardhoshë” të majtë që e kanë filluar fushatën elektorale që duhej të fillonte në nëntor për zgjedhjet presidenciale.
  Nuk i jap vetes të drejtën për të vlerësuar presidentin amerikan apo për të bërë tifo politike pro apo kundër tij, ama duket kjartas se po shfrytëzohet kriminalisht nga e majta amerikane e botërore, deri edhe shqiptare, që në kulmin e pasojave më të rënda të një panedemie në SHBA, demeve të saj ti shtohet edhe “revolucioni i dhunshëm majtist”, për marjen e pushtetit me dhunë e jo me vota.

  1. Pandemia e Covid 19 , ndonëse e ndodhur në kohën e një niveli të lartë të zbulimeve shkencore në mjekësi apo një informacioni gjigand nëpërmjet internetit, është një pandemi akoma misterioze e me shumë të panjohura, si për llojin e virusit e vetitë e tij, ashtu edhe për fenomenin e faktuar se ai nuk i ka shkaktuar dëmet e viktimat njëlloj në të gjithë planetin.
   Po mar një krahasim konkret :
   Si ka mundësi që ky virus bëri kërdinë në viktima e po e bën akoma në SHBA që ka një president republikan e në Europë erdhi në rajonin e Lombardisë të Italisë ku dominojnë partitë e djathta esktreme e mandej u përhap në gjithë Europën, e në Kinën komuniste me një miliard e 345 milionë, bile vendi nga ku lindi , vdekjet janë në një numur të papërfillshëm.
   Një histori e përafërt po ndodh edhe në Rusi.
   Ndonëse si pasojë e miliona testeve, numuri i të infektuarve në këtë vend është shumë i lartë, numuri i vdekjeve është relativisht i vogël, krahasuar me vende të tjera europiane.
   A thua të jetë e vërtetë teoria legjende se në vendet e varfëra njerëzit janë më të imunizuar nga viruset e mikrobet, apo të jetë diçka tjetër që ka të bëjë me laboratorët biollogjikë me qëllim krijimin e armëve baktereollogjoke e virusale ?

  2. Shkrim teper I sakt dude. Xaxat e zinj jan me teper racista se te bardhet. Black lives matter, duhet me ja u qi nonat mu me pidh ku I kone . Me I nxjerr jashte ligji me thone me mire. Jane konsumatoret dhe abuzuesit me te keqinj te democracis Americane . Por I kane te gjitha lirite, deri President kishin Obaman bie fjala. . Pare kone plot me muziken dhe sportet e ndryshme , por jone popull muti dhe legen , thjesht mashtrusa,

 3. Mua me duken tammam protesta demokratike. Te pakten keshtu i mbaj mend ato qe zhvillonte Berisha me mbeshtetjen e Rajersonit ketu tek ne. Keshtu ishin edhe ato, te kombinuara me djegje dyqanesh e makinash.
  Ne nuk kishim pervoje si organizoheshin protestat ne ate kohe. Pervoja na erdhi nga demokracite e perparuara perendimore.
  Sot qe ne kemi edhe li-derrin boteror Sorrosian, mund ti ndihmojme ti zgjidhin problemet me dialog. Ky dialog duhet te kete mbeshtetjen e Ambasades Shqiptare ne Washington.

 4. U sa kam qesh.. kur pati 100.000 te vdekur nga pandemia?! Ky quhet bashbisedim me vetveten alla ramses nga fb…O qyqer shqipo sa gjynah qe jeni..

 5. Sa e dun shqipot Ameriken nuk e dun as vete amerikanet , jane tu i la borxhin se e kane sha e qi robt 45 vjet rresht .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu