• |
ide | kryesore

Tensioni në SHBA/ Trump futet në bunker pasi protestuesit i afrohen Shtëpisë së Bardhë

-Instant, Arkiva, Planet, Të fundit

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës situata vazhdon të mbetet e tensionuar, ndërsa protestat po përshkallzohen.

CBS News, referuar burimeve zyrtare, bën me dije se presidenti amerikan, Donald Trump u zhvendos për pak kohë në bunkerin e Shtëpisë së Bardhë ndërsa protestat po zhvilloheshin pranë Shtëpisë së Bardhë.


Një zyrtar i lartë i administratës tha që aksioni u mor në shenjë kujdesi.

Trump nuk pati asnjë ngjarje publike në orarin e tij të dielën, por ishte aktiv në mediat sociale gjatë gjithë ditës dhe natës.

Trump gjithashtu deklaroi se Antifa do të përcaktohej “si një Organizatë Terroriste”, dhe nuk është me të vërtetë një organizatë, aq sa është një lëvizje pa lider të grupeve të ndryshme të majta dhe anarkike që synojnë të prishin nacionalizmin e bardhë.

9 Comments

 1. E bukura eshte qe 90% e vendeve ku ndodhin vrasjet e te zinjve nga policia drejtohen nga demokratet. Mesa duket edhe atje te majtet kane nje prirje te natyrshme ndaj korrupsionit dhe afersise me kriminelet. Fakti qe keta njerez nuk po protestojne ndaj personave realisht pergjegjes do te thote qe nuk i rruhet per George Flloyd por duan te shtyjne perpara axhenden e tyre politike, makar dhe terroriste. Parulla kryesore e tyre eshte “No USA at all”. Gjithsesi te vjen keq sepse jane kalamaj qe ka rrezik te lene kockat nese tentojne te futen ne Shtepine e Bardhe.

  1. O Neri qe merakosesh kaq shume per imazhin e Amerikes dhe te Trumpit.
   Fakti qe nuk po protestojne kunder personave te vecante tregon se ata jane shume me te avancuar se sa ti qe ke thjesht llogjike tifozesh. Vrasje nga policia dhe mbulim te ngjarjeve ka patur prej shume vitesh pavaresisht kush president ka qene. Asgje nuk ka ndryshuar me ndryshimin e emrave ne shtrpine e bardhe. Pra eshte sistemi dhe ata protestojne kunder sistemit.
   Po keshtu ndodh me njerez qe i lidhin fatet e tyre me persona te vecante, prandaj dhe ne perpelitemi ketu jo Basha jo Rama jo Berisha apo Meta.
   Sistemi eshte regullorja qe percakton si do te luhet loja. Mund te jesh i mire apo i keq, i zgjuar apo budalla, por duhet te luash brenda rregullave te njejta per te gjithe.
   A do te mundej ai polici bashke md shoket e tij tja vinte dhkelmin ne fyt nje agjenti te bardhe te burses, me kostum e kollare vetem per nje dyshim te paprovuar?

   1. Per ate pune ne kohen e Obames keta policet as nuk arrestoheshin dhe askush nuk tentonte te mesynte WH, keshtu qe problemi lidhet edhe me emrat. Por ka me shume se aq. P.sh. kur ptotestonin “dhunshem” demokratet ne Shqiperi kerkesa ishte e qarte: Doreheqje e KM dhe zgjedhje te reja. Objektivi i dhunes ishte parlamenti per shkak te ngarkeses simbolike. Ndersa njerezit qe protestojne atje nuk e thone qellimin me fjale por fakti qe po djegin cfare i del perpara tregon qe jane nje tufe anarkistesh qe kerkojne ndryshimin ose shkaterrimin me dhune te sistemit, dhe ne kete perpjekje po hedhin poshte autobuzit edhe te zinjte. Po degjoja Cornel West, nje filozof marksist nga me te medhenjt qe kane te zinjte, i cili po thoshte ate qe ne fakt thone racistet e bardhe: Amerika eshte nje eksperiment i deshtuar social. Kjo con ose ne ndarje racore ose ne lufte racore. Ne te dyja rastet te humburit jane te zinjte. Problemi shumefishohet kur vendosin te behen lodra te ekstremisteve te draperit e cekanit.

 2. Vizjoni e Edi Ramës dhe Erjon Velisë që do të futi Afrikan dhe në Shqipëri. Kështu do e bëjnë kudo, zjarr e tym se aq dinë. Shikonin Afrikën e Jugut ça u katandis sa e morrën të zinjtë.

 3. nuk ka nevoje amerika per “mendimtare” e profesore shqiptare, perderisa politika jone eshte vete problem dhe kur punet jane berllog e llumshtine

 4. po c’fare thote kurtizanja koreane per keto demonstrata .po nuk ka bythe qe te hape gojen sepse atje ka popull jo popla si ketu qe ben c’fare te doje mafja e ambasadave .lekureverdhet ne amerike jane si minjte nuk ndihen .kjo do te jete pa frike ndonje nga ato pjellat e ushtareve japoneze te luftes se dyte me 50000 prostitutat qe kishin.

 5. Ja keputni kot.Kur nuk dini te thoni nje shkak,ja veni fajin -“Sistemit”! Cilit sistem,dhe cka ketu sisstemi,kur nje polic,kriminel (dikur ka punuar bashke me viktimen,ne nje kompani sigurie),gjen rastin te hakmerret ,per ndonje problem te dikurshem.Organizimi i policise,kerkon njerez te pergjegjshem,qe te japin udhezime te sakta per zbatimin e cdo detyre qe kryejne.Por edhe te denojne ashper,per cdo veper penale,cilindoqofte.Po te veprohet keshtu,( sikunder e shikojme edhe tek ne),a do ja mbaje policit,te vere dore,pa u menduar njeqind here???????Te fala Ardi Leshit!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu