• |
ide | kryesore

Flet ambasadorja e SHBA: Pas 9 orësh negociata për reformën kam një mesazh për politikën

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ka dalë para pak çastesh në një deklaratë për mediat ambasadorja e SHBA-ve në Tiranë Yuri Kim. Ajo ka zbuluar pak detaje nga negociatat maratonë me palët për reformën zgjedhore.


“Të 3 ne ambasadorët e SHBA, BE dhe Britanisë shpenzuam rreth 9 me të gjithë anëtarët e Këshillit Politik. Ishte një ditë e gjatë dhe vështirë por ka përparim. Ka qenë e vështirë për të gjitha palët e përfshira. Të gjithëve u është kërkuar të japin në mënyrë që Shqipëria të fitojë. Shqipëria është miku dhe aleati ynë.


31 maji ishte një pikë kthese. Është një votë për të ardhmen e Shqipërisë në BE. Sikurse jeni në dijeni BE ka vënë një sërë kushtesh që Shqipëria të nisë negociatat në BE. Mes tyre është edhe është reforma elektorale që duhet të jetë sipas rekomandimeve të OSBE NDIHR. Qëllimi ynë sot dhe nesër sepse do të takohemi sërish nesër është i qartë.

Nëse partitë do të arrijnë në konsensus edhe përtej rekomandimeve të OSBE ODIHR ne nuk do të jemi kundër. Nëse konsensusi për këto pika që shkojnë jashtë rekomandimeve nuk do të arrihet palët nuk duhet ti mbajnë këto kërkesa. Sikurse e kam thënë, ne duam që Shqipëria të jetë në BE sepse kjo është dëshira e Shba” – tha Kim. ©LAPSI.al

15 Comments

 1. OPOZITA SDUHET TE BEJ ASNJE LESHIM KESAJ RADHE SEPSE SHQIPERIA RREQET PERFUNDIMISHT NE SISTEM NJEPARTIAK .MOS TI BESOJ YURI KIM AJO NUK PUNON PER SHBA POR PER KLIKEN E SAJ OPOZITA NUK DUHET TE GENJEHET ME DO JETE ME PASOJA KATASTROFIKE PER KETE POPULL FAKIR TE MJERE TE VJEDHUR TE SHTYPUR TE SHKATERRUAR NDOSHTA OPOZITA E SOTME NUK DO BEJ MREKULLIN POR ME MIRE SE KJO QEVERI E SEKTIT TE VECANT.

 2. Ha ha ha Ore ambasadore patatinash !
  Po late kokren e namit !
  Po pse nuk beni nje deklarate , te tre bashke, qe ne ambasadoret e BE, te Usa qe shan BE dhe te UK qe doli nga BE, kemi vendosur qe qeverine te mbaje fort Palloshi i Netes, se keshtu (gjasme) do hyje ne BE por na duhet edhe per ca eksperimente dhe per pak gjera te tjera si hashash pastrim parash etj.
  Po paska te drejte Palloshi qe tall trapin me ju, ju qenkeni te paafte fare, as me porte bosh nuk beni dot gol.

 3. ambasadoret jane zedhenesit e qeverise o popull mos i besoni me ata e cuan shqiperinew ne kete derexhe dhe e pershendetsnin ramen per zgjedhiet moniste , mbulimin e shqiperise me droge etj .

 4. Minjte e haleve te vilave te salihut dhe likes I paskan shpallur lufte shba e be,sa loqe duhet te jesh te besosh qe disa shpellkare te pd dhe disa qe besojne teorite konspirative dhe na bejne gjoja protesta jo 5G jo cipi cfare ju ka bere enveri e salihu ketyre koqeve,vazhdo zigur sulmo shba e be se te thone sa trim loqe e kemi kete bythqirin e pd qe komenton te dita,tema e lapsi

  1. ambasadoret ketu tek ne perfaqesojne shtetet e tyre po aq sa perfaqeson hija jote rrocken e Rocco Sifredit.

 5. Interesant eshte fakti qe ambasadori britanik, vendi i te cilit doli nga BE, po “behet cope” per te ndihmuar Shqiperine te futet ne BE!!! Jo vetem kaq, por edhe USA, qe nuk ka asnje lidhje me BE, perkundrazi, aktualisht ka shume mosmarreveshje me te, na e paska “enderr” futjen ne BE. Ne fund, vere ambasadori Soreca si ambasador i BE duhet te kujtohet (nje zot e di se cfare i ngaterrohet ne krye qe e harron) qe nje nga kushtet e BE-se per çeljen e negociatave, eshte denimi i personave te perfshire ne krimin zgjedhor. Ne pergjime ka rene edhe perfaqesuesi i maxhorances ne keshillin politik!!! Duket pak e çuditshme apo jo? Tani nje sugjerim per ambadoren Kim, te kryesoje protestat per njelloj si paraardhesi i saj per reformen ne drejtesi, por ne rastin konkret per reformen zgjedhore dhe integrimin ne BE. Ah te mos harroj, jo se opozita nuk ka gjynahe, pretendenti per kryeminister eshte nje qenje pa piken e dinjitetit dhe kjo duke qene i bute me te, por Kim sebashku me ate sydacin me grua serbe, Palmerin, ta shpallin opoziten organizate terroriste njelloj si ANTIFA qe po ben namin ne USS.

 6. Stalin, XIXA, Muti Kristaqit dhe gjithe mutrat e tjere, c’ju duhet Europa, Amerika kur keni Turqine, Iranin, Kazakistanin dhe gjithe kazanat e Azise.

 7. Problemi kyc qe qe nuk po gjejne konsensus PS e PD eshte depolitizimi i komisionereve.
  Vete fakti qe Rama nuk leshon pe ketu, por gjoja i do te depolitizuar flet vete, do ti kete te gjithe te tijet dhe opozita asnje. A ka mesues, gjyqtar apo pjesetar te admininstrates te depolitizuar?? Absolutisht jo, opozite nuk duhet ta beje kete gabim, perndryshe Rama perseri do ti vjedhi zgjedhjet…

 8. kjo lavirja koreane eshte kaq e pacipe sa nuk nguron fare te perserite e mbroje qendrimet e rames fare hapur .opozita nuk duhet ta pjerdh fare kete kerme aziatike super te korruptuar.kjo bande ambasade ka kohe qe eshte kthyer ne nje vater kriminale ,sherbetore te bandes rama dhe te shkaterrimit te shqiperise .rrugacet e dep.shtetit kerkojne qe ne cdo truaje te shqiptareve ti shkaterrojne sidomos ne kosove edhe ne shqiperi.po ku eshte pare kjo komisioneret te gjithe te bandes rama ,d,m,th,ti varim ujkut melcite ne qafe me deshiren tone .ishin dy kurva koreane ,kamorristi fytyre qeni soreca ,tani kurva koreane therrete edhe guinplenin angleze per ndihme .presisenti trap po e bojkoton europen,anglia i beri mutin ,europa e soreces i kane rene breket ne fund te kembeve dhe ketyre kermave po u “digjet” xhani per shqiperine europiane te bandave ,droges,korrupsionit ,krimit te organizuar.ky eshte paradoksi me i madh bile eshte kriminale,eshte ulerites qendrimi i tyre i felliqur.ata jane nen varesine e bandes rama sepse jane paguar nga ai.kjo kurva aziatike thote qe mezi prese te takoje popullin,hajde dile e na tako ,po jo ata qe do te bjere rama dhe nga 100 police nga prapa e do ta shofesh si do te prese e c’fare do te thote populli qe edhe me ndihmen e kapobande ambasades tuaj po jetone nga kohet me te veshtira qe ka pare ky vend ndonjehere.mbase do ti ruajme peshtymat po do ikesh me bishte nder shale ,lavire e felliqur,

 9. Ka 48 orë që ambasadorët më të rëndësishëm të Perëndimit, ajo e SHBA dhe BE, hyjnë e dalin në zyrën e tij, dhe dëgjojnë arsyetime kafkiane, për të njëjtat çështje që mendonin se i kishin mbyllur.

  Edi Rama ngjan si një dhëndër i lodhur, që kërkon dorën e nuses, po nuk e lë babai i nuses të takohen, ndërsa Ilir Meta, si daja i nuses, që dyshohen se mos takohen fshehurazi dhe i vë Tit Vasilin nga pas.

 10. Votimet një partiake të qershorit të kaluar për pushtetin lokal, kur jo vetëm OSBE-ODIR që i quajti tërësisht të paregullta por edhe fakti që në ato votime, ndonëse me rrugë të dhunëshme nëpunësit e administratës u detyruan të mernin pjesë me kërcënime, u pa që kjo qeveri mbështetet diku nga rreth 15 deri 18 përqind e elektoratit shqiptar.
  Edhe nga këto 18% që mbështetën Partinë socialiste, mbi 50% e tyre janë me bindje të rrënjosura komuniste antiamerikane.
  Dipllomatja amerikane konsideron si “aleat” të SHBA, gjysmën e 18% të shqiptarëve , apo pjesën tjetër që i bie të jetë rreth 90% ?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu