• |
ide | kryesore

Konsensusi për Zgjedhoren, ambasadorët e SHBA, BE dhe Britanisë takojnë sot 4 anëtarët e Këshillit Politik

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Pas dështimi të arritjes së një marrëvesëhje për Reformën Zgjedhore më 31 maj, kanë nisur përpjekjet për konsesus mes palëve për këtë reformë.

Palët shkelën afatin e 31 majit teksa sot pas dy ditësh Yuri Kim, ambasadori i BE Soreca dhe ai britanik Duncan Norman do të takojnë 4 anëtarët e Këshillit Politik.


Kim ishte ditën e djeshme në takim me Lulzim Bashën në selinë e PD teksa pritet të shihet se çfarë ndikimi do të kenë këto takime tek ecura e konsensusit në Këshillin Politik.

Edhe në mbledhjen e fundit të Këshillit Politik një përfaqësues i SHBA u përpoq të bindte palët por pa sukses kurse tani duket se këto tentativa po vijojnë po nga ndërkombëtarët dhe nga treshja Kim- Soreca- Norman që dje ishin në zyrën e Lulzim Bashës.

7 Comments

  1. Në një intervistë dhënë së fundmi, kryetari agraro-ambientalist, Agron Duka, ndër të tjera theksoi që: “Opozita kërkon edhe identifikimin biometrik, pasi janë mbushur kutitë e votimit me emigrantë që nuk kanë ardhur fare në Shqipëri”.

    Ky pohim i zotit Duka është shumë interesant dhe shpreh një të vërtetë. Është nga ato të vërteta që nuk janë legjenda urbane, por që janë provuar me vendim gjyqësor për të cilën komisionerët kanë bërë burg.

    Për ata që e kanë harruar, ky fenomen ka ndodhur kur në pushtet ka qenë opozita e sotme, me kryeministër Sali Berishën dhe ministër të Jashtëm Lulzim Bashën.

    Më 28 qershor 2009, në komunën Rruzhdie në Fier, për zgjedhjet e përgjithshme parlamentare u konsumua pikërisht ajo që ngre me forcë zoti Duka: “Mbushja e kutive të votimit me emigrantë që nuk kanë ardhur fare në Shqipëri”.

  2. mafja e ambasadave por kembengul per marrjen ne tavoline te zgjedhjeve dhe legalizimin nga ana e opozites.sepse e di qe banda rama neqoftese do vjedhe e do prishe zgjedhjet e ne vrime te netes apo linda kueves te futet do ta nxjerrim e do ti shkerdhejme megjithe banden e ambasadave.

  3. Edi rama do bej gjithcka per te vjedh zgjedhjet me duart e teveqeleve po gjithcaka ama..ju kujtohet Sala…Sala ne fuqi te 10 me te gjitha menyrat…si qeni i terbuar …pa ndonje ndroje se do prish emrin e vet qe per hir te vertetes e ka perdhos edhe katranos….duhet handle me shume kujdes sepse per te mbaj pushteti do hedh shume leke nga … me moton ..ose me mua ose shkatroj gjithcka…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu