• |
ide | kryesore

Lufta kundra rracizmit/ E gjithë bota sot, përjeton “Blackout”

F1, Paparazzi

#Blackouttuesday/ Instagram po tejmbushet me fotografi të zeza në mbështjetje të lëvizjes së fundit kundra pabarazisë rracore dhe brutalitetit të policisë. 3.1 milionë postimet kanë për qëllim të shprehin solidaritet me protestat të quajtuara “Black Lives Matter” që kanë përfshirë të gjithë Amerikën pas vdekjes së George Floyd.
Kjo lëvizje është pjesë e një eventi të quajtur #Blackouttuesday e cila lejon njerëzit të marin në konsideratë si të reagojnë kundra rracizmit.


Çfarë do të thotë Blackout Tuesday?
Kjo lëvizje nisi në industrinë e muzikës, dhe kishte për qëllim largimin e individëve qoftë të famshëm apo jo nga rutina e punës si dhe nga rrjetet sociale. Në këtë mënyrë kjo ditë do të përdoret si një ditë larg punës dhe personat do të jenë të gjithëpërfshirë me komunitetin. Kjo ishte e organizuar nën hashtagun #THESHOWMUSTBEPAUSED”.


How Black Lives Matter was blamed for killing of US police ...

2 Comments

  1. Me vjen shum keq per ngjarjen e diteve te fundit ne shba me kujtohet vitet 90-2000gazetaret televizionet Kundera racizmit nuk esht e vertet qe ska racizem cdo dit e me shum te huajit na zen e vendet e punes leket i dergoni ne vendet e tyre e te tjera e te tjera.

  2. O Agim,paske harru,more shqiptar,se shqiptaret kene permbytur gjithe boten duke emigruar,por sidomos vendet fqinje? Simbas teje ,popujt e shteteve ku kane emigruar shqiptaret,duhet te tregohen rracista,dhe te mos lejojne dergimin e lekeve qe kursejne qe ata (shqiptre) i dergojne dhe mbajne gjalle familjet e tyre ne shqiperi?Por popujt qe kane emigrandet shqiptare,i kane mirepritur ata dhe ne kushtet e nje emigrimi masive,me anije oqeanike,apo neper pyjet ,dhe i kane gjetur edhe pune,edhe strehim dhe mbas nje periudhe,i ka dhene edhe dokumentat e shtetesise,i ka dhene mbrojtje shendetesore,te moshurve i ka bere bashkim familiar,dhe tani i jep edhe pensione.Te gjitha keto ,e shikon se i hedhin poshte gjithcka ke thene ne komentin tend.Duhet te kerkosh ndjese,qe je ngutur ne gjykimin tend,dhe mos vepro si Ministrat Lleshi dhe Shahini,bashke me kryeministrin Rama,qe nuk dine te kerrkojne as falje,e jo me te terhiqen nga detyrat qe nuk i kryejne,si ne nje vend demokratik.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu