• |
ide | kryesore

Rama për Reformën Zgjedhore: Më vjen keq që në 2020 ambasadorët hyjnë e dalin nëpër seli partish për marrëveshje

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Sot Edi Rama në konferencë me gazetarët deklaroi se problemi tek Reforma Zgjedhore qëndron tek palët e tjera, duke shtuar se, janë pikërisht ata që e kanë të nevojshme edhe dakordësinë përmes ambasadorëve.

Sipas Ramës, propozimet e maxhorancës për ndryshimin e Reformës Zgjedhore i përmbushin të gjitha kushtet për tu votuar në Parlament.


“Ka një sugjerim të kthyer në kërkesë që më pas është përfshirë në një document për një kusht. Një draft që do votohet në Parlament. Mbi bazën e rekomandimeve të OSBE/ODIHR që nuk është ndonjë shkencë. Rekomandimi ka qenë për depolitizim të administratës zgjedhore, jemi të hapur. Në këtë proces për të ndihmuar janë përfshirë edhe ndërkombëtarë partnerë prandaj nuk dua të flas para dëshmitarëve. Ajo që na duhet është të bëjmë sa më pak polemika e lagu se lagu dhe të përpiqemi për produktin më të mirë. Besojmë produkti është aty, i plotëson kushtet. Të gjitha palët kërkojnë gjithçka, ka palë që mendojnë se me ligjin e Reformës fitohen zgjedhjet. Nuk është e vërtetë, apo ky sistem, apo ai sistem që i imagjinojnë se do bëjnë të paimagjunueshmen. 

Ka dëshmitarë. Por më vjen keq që në 2020 duhet të kenë ende ambasadorë që hyjnë e dalin nëpër seli partish për të bërë marrëveshje. Apo një diskutim mbi rregullat e lojës. Duhet ta kishim bërë prej kohësh vetë këtë. Por meqenëse palët e tjera që kanë nevojë për këtë apo për garanci. Bëmë gjënë e duhur për të lehtësuar komunikimin”.

22 Comments

 1. e nxorri koken gjarpri….ky qe ben Benjaminin e ambasadorëve dhe ndërkombëtarëve! E nxorri koken qe Benjamini është gjarper qe ju kafshon doren ambasadoreve!!! Prijani koken gjarprit!!!
  Kishe te drejtë o Bushat!!

 2. I futur dy metra thellë në kazanin e plehrae të mafies , harbutërisë e drogës, ky person që nuk e meriton emrin njeri, duket se është i vendosur ta çojë Shqipërinë në kasapanë para se tja mbadhë me qindra milionat e tij të vjedhura..
  Duket se ideja e ndryshimit të sistemit zgjedhor me lista të hapura e tmeron se e ka kuptuar që nëse socialistët do të zgjedhin kandidatë nga baza, para opozitës do të jenë deputetët socialistë ata që do ta fshijnë nga defteri i politikës.
  Prandaj është trimëruar edhe me ambasadorët e huaj e ju thotë se kot e keni që bridhni në zyrat e partive. pasi jamë vetëm unë që do të vendos se si do të zhvillohen zgjedhjet.
  Shqiptarëve ju ngelen vetëm dy rrugë :
  O të ikin të gjithë e ta lenë. vetëm me “doktor” Tao Pallën e gjeneral Lleshin të sundojnë Shqipërinë e zbrazur, ose të bllokojnë e paralizojnë të gjitha arteriet e shtetit duke e detyruar të mbyllet në sarajet e Surelit
  Nuk mund ti bëjë derman këtij të marrosuri as populli shqiptar e as dipllomacia ndërkombëtare.
  Edhe kur doli nga spitali një i çmendur të cilit i ishte fiksuar në kokë se është kokër misri e mund ta hanë pulat, kur doktorët i thanë se je shëruar, ai prapë pyeti :
  Po a e dijnë pulat që unë nuk jam një kokër misri ?
  Kështu ka ndodhur edhe me dynetroshin,
  I ka thënë Spiropali se ti je Skënderbeu i Shqipërisë e nuk ka doktor tja heq nga koka këtë marrëzi.

 3. Qe do iki nuk diskurohet ,por si do iki me te mire apo duke e hequr zvarre kermen,po ky qen i pa pare deri me sot ne trojet tona ka shtate vjet qe vetem tallet ,me bushter ska pare toka pjelle e djallit ,kurren e kurres mos e besoni o njerez se vetem mashtron

 4. Edo ke te drejte: Atehere kur nuk do ja degjojme zerin dhe nuk do jua dime emrin ambasadoreve – atehere do themi te bindur se kemi hedhur hapin e madh ne demokraci. Dhe te gjita meritat do i kete qeveria qe e ralizon e para kete gje. Sikunder sot mund te themi qe kjo qeveri eshte pergjegjese per kete degjenerim total shoqeror, njerezor dhe institucional…Jane te gjithe shenjat qe flasin per fundin e kesaj shpure….vetem se Lul qe te na mbushesh mendjen te lutem mos u mjafto vetem me “Ne jemi me te ndershem se ata”..sepse me kujtosh kohen e Rames dhe komisar Tahirit para se te merrnin pushtetin..

 5. PO NUK ESHTE SHUME LARGE 2013 KUR SHTRIHESHE BARKAS NE KORKODIL E NE KANCELARI TE HUAJA DHE BERTISJE HAP-MBYLL KUTIT NDERKOH QE BERISHA TE THOSHTE SHKRUAJE VETE SI TE DUASHE TA FIRMOSIN OSBE ODLI DHE HADE TA VOTJE POR TI E DOJE SIC TE INTERESONTE TY DHE SIKUR ESHTE E DREJTA DHE E MBUSHE PARLAMENTIN ME KRIMINEL TE NJETEN GJE BERE ME ATMINISTRATEN SORISTET DHE RILINASIT TE TIPI VELIJA …………………

 6. Depolitizimi i administrates zgjedhore,o te shkerrdhefte Afrika Linden,Neten e ke te ze pragu i shtepise !Administrata qe ke bere eshte turpi i botes,militante rilindas socialiste te hashashizuar e hajdute !Atyre thote monstra besojuni votat e popullit ?!
  E plehre,plehre qe nuk ndryshove kurre !
  Ka ardhe momenti te bejme ate qe po ben populli ne USA.
  Modeli eshte aty,te shkerrmoqim me cdo çmim kete kriminel.

 7. Mua s’me vjen keq fare qe Shqiperia ne vitin 2020, eshte katandisur ne gjysem koloni e gjysem mafje. Ti po qe burre, ( mund te maresh shembull nga Kurti) thuaj ambasadorve ikni e pirdhuni. Por dhe ti e ne e dime se si birkurve qe je do gjesh nje menyre qe ambasadoret ti blesh e vete do vazhdosh te vjedhesh, e do te na propogandosh vlerat e tua mahnitese, me keq se i fameshmi Gebels i Nazisteve nga mengjezi ne darke. Besoj se e di fundin e Gebelsit!

 8. Bravo Edi ti je I Pari qe po Ben shtet dhe nuk ka kuptimqe ambasadoret te vendosi per cdo gje ne Shqiperi ne jeni shtet so ran Bravo dhe nje here

 9. Në një intervistë dhënë së fundmi, kryetari agraro-ambientalist, Agron Duka, ndër të tjera theksoi që: “Opozita kërkon edhe identifikimin biometrik, pasi janë mbushur kutitë e votimit me emigrantë që nuk kanë ardhur fare në Shqipëri”.

  Ky pohim i zotit Duka është shumë interesant dhe shpreh një të vërtetë. Është nga ato të vërteta që nuk janë legjenda urbane, por që janë provuar me vendim gjyqësor për të cilën komisionerët kanë bërë burg.

  Për ata që e kanë harruar, ky fenomen ka ndodhur kur në pushtet ka qenë opozita e sotme, me kryeministër Sali Berishën dhe ministër të Jashtëm Lulzim Bashën.

  Më 28 qershor 2009, në komunën Rruzhdie në Fier, për zgjedhjet e përgjithshme parlamentare u konsumua pikërisht ajo që ngre me forcë zoti Duka: “Mbushja e kutive të votimit me emigrantë që nuk kanë ardhur fare në Shqipëri”. O shpellkare e cecen mos beni si qente qe lehin kot dhe hane mut,lexoni shfare thote Duka i opozites para disa ditesh

  1. Ti qe paske vene dhe pikat e-ve per ti bere ë duhet te jesh nga ata ata te grupit forcacuna…Bravo shume llogjike e forte. Kjo gje paska ndodh vetem nje here ne jete ne Shqiper meqe jane kap dhe fut brenda> Kjo do te thot se asnje qeveritar nuk vjedh meqe nuk jane kap dhe fut brenda.. Plus ket se ku e kam pare copy paste…apo kete ju kane dhene per te shperndare..

 10. TURP QE JE KRYEMINISTER! A nuk ishe Ti qe thoje se ligjet e reformes ne drejtesi nuk im lexon fare(zot a gjen kryeminister te tille qysh kur eshte krijuar bota), por po te thane LU e Vllahutin, respektivisht ambasadori amerikan dhe i BE ti do o votoje symbylltazi. Doli, po e pohon vete se ATA punonin per TY qe Drejtesine ta kishe ne dore TI, prandaj i votoje ligjet pa i lexuar fare. Dhe me administarten qe ke, qe ndryshove ligjin e saj sapo erdhe ne pushtet ne 2013 do na tregosh se do i qeverisesh vete votat e votuesit? sepse emerimete tyre jane politike, jane anetare, FRESHI-ste ose te rekomabuar nga bandat.

 11. Jepi o te shkerdhevshin familjen cecenet fisin e cfar te permban libri I trungut familiar o kerme e u shqyer vetem nga fekalet e ripjerdhjes,ti o i paemer I ores 14 e 30 qe te ka ngelur butoni takuar vetem te nje koment , yt te shkerdhefsha robet.

 12. Pafytyresia e ketyre rilindasve eshte me se fundemi shperfytyruar shume , e biles degjeneruar. Ne grupin negociator per voten, nga pala rilindase eshte krye drejtuesi i vjedhjeve te votes GJiknuri, i cili eshte paditur, e vertetuar me ze si shkeles i ligjit te votimeve, por fatkeqesisht prokuroria, e gjykatat i ka zene gjumi qe i ka vene mafiozi Rama, e pa patur vendim, kete ( Damianin) na e vne si krytar drejtues i bisedimeve…..Por cfare bisedimesh mund te kete me nje hajdut votash, me nje bleres votash, me nje tjetersues votash? Kjo eshte qe i duhet mafizit narkoman psikopat, sepse e kerkon pushtetin me forcen e presionit, e te vjedhjeve. Ky bastard, kur i duhen ambasadoret nuk le rast pa i permendur e futur ne loje, e sot kur ata po interesohen qe mareveshja per zgjedhje te lira maskarai po ua qane hallin se vikerkan larte, e poshte,, e pse? Sepse rilindja s;heq dore nga metodat e maskaralleqet qe ka pregatitur qe te vjedhe perseri votat, e gjejne lloj lloj aresyesh abstrakte qe ti shmangen realitetit e te drejtes. Fundin e kane shume afer , e drejta do fitoi e do dalin te vertetat se kush ka patur te drejte e kush e ka mashtruar kete popull.

 13. Ky derrrr e meriton fatin e Causheskut ose Corona tia mar shpirtin sa me shpejt e te mar fryme lirshem populli shqiptar ne Shqiperi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu