• |
ide | kryesore

“Frankfurter Allgemeine Zeitung:”Kjo është qeveria e Grrenell, për një marrëveshje të shpejtë”

-Instant, Arkiva, Të fundit

Gazeta gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung“ (FAZ) ka botuar një shkrim lidhur me zgjedhjen e qeverisë së re të Kosovës. Ajo njofton se kjo qeveri i detyrohet ekzistencës së saj falë një njeriu, i cili fare nuk ishte në garë për zgjedhje: Richard Grenellit, i cili deri së fundi ishte ambasador i SHBA-ve në Gjermani dhe konsiderohet si njeri i besueshëm i Donald Trumpit. Vitin e kaluar Trump e emëroi Grenellin emisar të posaçëm për “negociatat paqësore” mes Serbisë dhe Kosovës. Detyra e Grenellit me gjasë që në emër të shefit të tij të negociojë një “deal” të shpejtë mes Prishtinës dhe Beogradit, në mënyrë që Trump së paku në Ballkan, ku ndikimi amerikan është i madh sidomos në Kosovë, të korrë një sukses në politikën e jashtme.


3 Comments

  1. Ja ku e nxoren gjermanet lajmin se pse Kim mbeshtet Rame. Kjo eshte arsyeja e ndihmes e cila do perkthehet ne ndihme nga Rama per arritjen e marreveshjes Kosove-Serbi.

  2. Ju ka pritur shume shba ju gjermanet dhe europen tani lojen e kane dore amerikanet si gjithmone,investimet kthehen interesa gjeopolitike

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu