• |
ide | kryesore

Kulisat e reformës/Ç’ndodhi për 9 orë pas dyerve të mbyllura të ambasadës së SHBA

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Pas 9 orësh negociata në ambasadën e ShBA, opozita dhe mazhoranca duket se kanë rënë dakord për një nga pikat e kompromisit, por nuk kanë gjetur dakordësinë për një tjetër.

Pas insistimit të fortë të PD -LSI, Gjiknuri duket se ka pranuar identifikimin elektronik biometrik, që do të thotë, marrja e shenjave të gishtave për çdo votues, hedhja e shenjës në një server kombëtar. Kjo kërkesë e opozitës, që shmang votimin më shumë se një herë, votimin e kryefamiljarit për gjithë familjen, votimin e personave që nuk janë fare në Shqipëri etj, me sa duket është pranuar nga maxhoranca.


Pasi fillimisht përfaqësuesit e PS u mbrojtën me argumentin se nuk mund të realizohej teknikisht, ata u hodhen tek argumenti i dytë se mungonin fondet financiare për ta bërë të mundur këtë. “Këtu ndërhyri ambasadori Soreca tregoi një burim i Lapsi.al brenda takimit. Ai tha se BE mund të siguronte pjesën më të madhe të parave që duheshin për këtë projekt.  Duket se pas këtij propozimi mazhoranca e mbetur pa justifikim u detyrua të pranojë.

Po i njëjti burim prezent në selinë e ambasadës amerikane tregoi se ambasadorja e ShBA, Yuri Kim ishte shumë më pranë qëndrimeve të Ramës, ndërsa Soreca dhe kryediplomati britanik, Duncan Norman, mbanin më shumë krahun e opozitës. Të njëjtat qëndrime u shpërfaqën edhe për pikën e dytë të nxehtë, depolitizimin e administratës zgjedhore.

Kjo qe pika e dytë e ngërçit, ku me sa duket palët nuk gjejnë kompromis. Maxhoranca në draftin e paraqitur, parashikon që të gjitha komisionet zgjedhore, nga qendrat e votimit në Komisionet Zonale Zgjedhore të përbëhen, jo më nga përfaqësues të partive, por nga punonjës të administratës, ose qytetarë që i plotësojnë kriteret për të punuar në administratë.

Zgjedhja e tyre do të bëhet me short nga Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve, procedurë, që, sipas maxhorancës, garanton paanshmërinë e komisoneve jopartiake. Si garanci do të jenë edhe përfaqësuesit e partive, por pa të drejtë votë, vetëm si vëzhgues.

Opozita këmbëngul se punonjësit e administratës nuk mund të quhen jopolitikë, pasi maxhoranca në 7 vjet e ka mbushur atë me militantë. Ndonëse depolitizimi i administratës zgjedhore është një nga kushtet e OSBE-ODHIRIT, opozita pretendon se ekzison edhe një interpretim i tyre ( e ka dokumentin për këtë) ku thuhet se në kushtet aktuale ipmementimi i plotë i deopolitizimit, mund të sjellë probleme. 

Propozimi i maxhorancës është që të ketë Komisionerë Zgjedhor “të pavarur” në çdo qendër votimi, apo Komision Zonal, me kushtin që anëtarët e tjerë, pa të drejtë vote të jenë nga partitë politike. Por opozita insiston se kjo formulë do të pranohet vetëm nëse garantohet 100% identifikimi biometrik elektronik.

Pak a shumë këtë version të ngjarjeve e ka pranuar edhe anëtarja e Këshillit politik Rudina Hajdari që gjendej mbrëmë në bisedimet në ambasadë. “Jemi në mes të një negociate. Administratën zgjedhore e kishin si çështjen më kyç në këtë gjë. Mazhoranca qëndron për depolizitimin e plotë, ndërkohë PD e do të pjesshëm, palët nuk bien dakord si do ta zgjidhin këtë çështje. Kanë rënë dakord për identifikimin biometrik” tregoi ajo.

Ndërsa një burim nga opozita tregoi për Lapsi.al se edhe në këtë pikë gjatë bisedimeve ishin vënë diferenca mes europianëve dhe amerikanëve. “Në një moment situata shkoi deri aty sa ambasadorja Kim mund të dilte me deklaratë që konsensus nuk ka dhe Rama duhet ta votojë reformën qoftë edhe vetëm me votat e veta. Por BE kishte qasje më të butë. Janë bërë shumë ndërhyrje sidomos nga personalitete të larta të Bundestagut, për të shmangur një dështim që përkthehej në një fitore të Ramës” tha burimi nga opozita.

Deri më tani palët kanë mbetur të bllokuara tek depolitizimi i komisioneve ose jo dhe tek formula që ambasadorja Kim ka përkufizuar për këtë ngërç: “ndryshime nga drafti i OSBE-ODHIR mund të bëhen vetëm nëse ka konsensus të plotë mes palëve”.  
Nëse partitë do të arrijnë konsensus për masa që shkojnë përtej rekomandimeve të ODHIR ne do të jemi dakord. Por nëse konsensusi për këto pika që shkojnë përtej rekomandimeve, nuk arrihet atëherë palët duhet të heqin dorë nga këto kërkesa”, nëvizoi ambasadorja Kim.
 

 

 

Por, pavarësisht se ka shmangur më të keqen, çifti PD -LSI është tejet larg objektivave që kishte një vit më parë për qeveri tranzitore ndryshim tërësor të sistemit dhe për zgjedhje pa Ramën. Duke qenë se ato nuk i humbën sot, por një vit më parë kur u zbythën nga rruga radikale, tani shpresa e vetme për opozitën është të mos lejojë që të vidhet ditën për diell në zgjedhjet e ardhshme.

©Lapsi.al

26 Comments

 1. Ka 48 orë që ambasadorët më të rëndësishëm të Perëndimit, ajo e SHBA dhe BE, hyjnë e dalin në zyrën e tij, dhe dëgjojnë arsyetime kafkiane, për të njëjtat çështje që mendonin se i kishin mbyllur.

  Edi Rama ngjan si një dhëndër i lodhur, që kërkon dorën e nuses, po nuk e lë babai i nuses të takohen, ndërsa Ilir Meta, si daja i nuses, që dyshohen se mos takohen fshehurazi dhe i vë Tit Vasilin nga pas.Nje shkrim sipas burimeve te shkullakut per kategorine e komentuesve te lapsit,kur ambs shba be e vulosen mbreme te miratohen rekomandimet e osbe dhe per te tjerat qe mund te bihen dakort partite do jemi dakort

 2. Llapaqitjet e ores 08:46 jane te kopjuara nga Uturaku TemA e jane te nje fare Mender Baze dhe kane vleren e Uturakut. Eshte ai Mendera qe gjysmen e jetes e kaloi duke ngrene mut ne byth te Saliut e gjysmen tjeter ka vendosur gojen te byth e Ramuthit.

 3. KORJERET E SORASIT SOREKA SEKT I KEQ YURI KIM CFAR KANE PSE NUK SHOHIN HASHASHIN QE ESHTE MBJELL E TER SHQIPERIA PSE NUK SHIKOJNE DHUNEN POLICORE SEPSE NE SHBA PER NJE VRASJE TE POLICIS PO DIGJET SHBA YURI KIM PSE NUK E NGRE PROBLEMIN E DJALIT 15 VJECAR SPSE AI GJESTE MUND DHE DUHET TE BEHET SEBET PSR DJEGJEN E SHQIPERIS POSI E RRAHIN BRUTALISHT E ARRESTOJNE DHE I PREGOJOIN DHE FAMILJEN PRINDERIT KUSH JANE KATE PSE SFLET YURI KIM CFAR KA PSE BENE XHIRO SA TEK RAMA TEK KOMISIONI SI KORJERE SEPSE SOREKEN E DIME NJE HICI .

 4. O tigani ku salihu skuq lakuriqet e minjte e halave per tu ushqyer ju ceceneve qe te jeni ne forme per revolucionin demokratik te treshes qe shkatarroje e vrau dogji kete vend salih meta basha dhe sahanlepirsit e tyre te kudo ndodhur,tigani e fterja gati gjithmone per ju

 5. Nqs nuk ka ndryshim sistemi, thjesht kjo reforme quhet FASADE!

  Si ato fasadat qe beri kur erdhin ne krye te Bashkise sulltani i Surrelit. E mbani mend o njerez?! Filloi te lyente me bojra alla-LGBT, fasadat e pallateve te lodhura te Tiranes. Lyenin vetem 3 ane te pallatit, a thua pallatet ishin trekendesha! Dhe Tirana u kthye ne nje hale me colorit.

 6. O trap por ti je dhe i shetitur o koqe,i ke pare qytet italiane gjermane franceze suedeze finlndeze etj qe jane te gjitha me ngjyra,po ndertimet qe kane bere shqiptaret ne qytetet e tyre si i kane lyer shtepite e tyre,por ti more tramp loqja e majte e salihut je mesuar me grine e shemtuar ku na la enveri dhe salihu,e bukura te qin ne byth o Trap

 7. fytyrat e tre ambasadorve thone me teper se fjalet neper deklarata. a thua luli, edvini, iliri kukulla neper xhepat e superfuqive ti mbajne vare keto …?! jo mer jo , nuk e kane thene te gjithe te verteten e kesaj historie ….

 8. U mbars mali dhe polli nje mi .
  Sa keq, qe gjithçka u kurorezua ne favor te politikaneve dhe ne disfavor te shqiptareve . Sa keq .
  Ndoshta edhe e meritojme , ky popull jemi . Kemi pranuar nenshrimin prej kohesh dhe tani nuk na bene me pershtypje . Sa keq , Shuuuuuume keq . Shqiptar beni valixhet gati dhe dhitini me nje mut ketij vendi qe nuk ju do , keq e me keq do shkojne punet . Gjynah .

 9. Ka 48 orë që ambasadorët më të rëndësishëm të Perëndimit, ajo e SHBA dhe BE, hyjnë e dalin në zyrën e tij, dhe dëgjojnë arsyetime kafkiane, për të njëjtat çështje që mendonin se i kishin mbyllur.

  Edi Rama ngjan si një dhëndër i lodhur, që kërkon dorën e nuses, po nuk e lë babai i nuses të takohen, ndërsa Ilir Meta, si daja i nuses, që dyshohen se mos takohen fshehurazi dhe i vë Tit Vasilin nga pas.

 10. 48 ore mafja e ambasadave ne sherbime te bandes se rames ,parate e droges ,korrupsionit po u vete lume neper ambasada.sikur kjo mafje te ishte prononcuar qofte edhe njehere te vetme per bemat e bandes .krimet,drogen ,korrupsionin,edhe mund ti kishim besuar,po si nuk thane njehere te vetme njegjysem fjale per dosjen e zgjedhjeve ,se per ta denuar as qe behet fjale .duket sheshit qe kjo mafje eshte ne sherbim te bandes qeveritare qe i paguan me parate e droges,krimit ,gjakut ta shqiptareve qe helem ju befshin atyre ,femijeve te tyre egjithe kurva e pederaste qe kane .

 11. O POPULL THIRRI MENJES , PO TE TRAJTOJNE SI PROSTITUTE . BOLL NE ROBERI . MERR GUZIMIN DHE BEHU BURRE . NESE PER TY KA VLERE LIRIA ATEHERE KUNDERSHOI ME FORCE KURVAT E POLITIKES DHE PARTIQE QE PO TA MARRIN ERZEN DHE YMRIN .

 12. Reforme zgjedhore nuk ka.Nuk mund te kete asnje reforme,nese ajo behet ne selite e ambasadave,e sidomos ne Ambasaden Amerikane.C’pune ka reforma,te diskutohet ne selite e huaja,hajrin e te cilave ja kemi pare qe nga koha e Hari Fulsit,dhe sidomos me reformen qe donin te benin per drejtesine.Shqiperia,shstet “demokratik,anetar i NATO-s,antar i OKB,prej dekadash,pretendent per te hyre ne Europe,nuk paska nje zyre,neutrale,ku te zhvidhojne takimet Keshilli politik shqiptar (jo ai qe formohet nga te huajt e sidomos nga amerikanet),por u “thirrka “ne Ambasaden amerikane,qe te jete nen kontrollin e tyre,dhe te mos lejojne,nepermjet presioneve (duke i njohur mire politikanet tane),qe te devijojne,nga synimet e nderkombetareve?Rezultati i kesaj reforme,duket qarte,se : NUK DO TE KETE ASNJE REFORME ZGJEDHORE,por do vijoje sikunder eshte vepruar deri me sot ,prej Rames.

 13. Ka 48 orë që ambasadorët më të rëndësishëm të Perëndimit, ajo e SHBA dhe BE, hyjnë e dalin në zyrën e tij, dhe dëgjojnë arsyetime kafkiane, për të njëjtat çështje që mendonin se i kishin mbyllur.

  Edi Rama ngjan si një dhëndër i lodhur, që kërkon dorën e nuses, po nuk e lë babai i nuses të takohen, ndërsa Ilir Meta, si daja i nuses, që dyshohen se mos takohen fshehurazi dhe i vë Tit Vasilin nga pas.Marinsat amerikane ne ambs kane urdher pd lsi po nuk firmosen do perdhunohen,ky eshte urdher i brendshem

 14. Jyri Kim,po vepron ,njelloj si Grenell,i derguari i Trampit per te ngaterruar dialogun ne mes Kosoves dhe Serbise.C’jane keta ambasadore ,qe vetem si ambasadore,nuk po veprojne???Si Kosova,po ashtu edhe Shqiperia,i zgjidh vete problemet e veta,si-qush,kur e tjera,i dine vete popujte e ketyre vendeve.Mos futni hundet,e sidomos ,mos jepni orientime dhe vini detyra,simbas interesave tuaja,por lerini popujt te vendosin vete.Sepse popujt i njohin shume me mire se ju ambasadoret,problemet e veta dhe menyren se si te vendosin.Mire,apo jo aq mire,ndofta edhe disa ,edhe keq,popujt desherojne te zgjedhin vete (pa nderhyrrjen e askujt prej jasht e sidomos te ambasadoreve),qeverine e tyre,me anen e zgjedhjeve ,qe ato te jene te ndershme.

 15. Ai thjesht gënjen sipas hallit që ka. Kur ka hall me ambasadorët thotë nuk e kuptova mirë, kur ka hall me Berishët thotë “ua theva turinjtë ambasadorëve”, kur ka hall me PD-në u thotë “do bëjmë protesta”, kur ka hall me karrigen e tij, thotë “do bashkojmë PD”, kur ka hall me humbjet thotë “mi vodhën votat” etj.

  Ndaj mos u përpiqni të kuptoni sa budalla është Çlirim Peka. Ai është zgjedhur si budalla të thotë gënjeshtrën e Lulzimit, pasi nuk kishte kush ta thoshte tjetër. Në fakt Lulit ai i ka mbetur.Ti loqja e majte e salihun vetem rajersoni te pelqen o kopili I pd

 16. “depolitizimi i administratës zgjedhore” !!!
  Vetem po te sjellim administrate nga Honoluluja, se dhe shqiptari me i fundit, qe nuk di shkrim e kendim, eshte politikan profesionist….

 17. PO MIRE PO KUSH ESHTE KJO ZONJA KIM?

  qe:

  Po ndjek rrugen e ambasadorit te panerum Lu, i emeruar ne terrin e nates nga George Sorsosi ne Tirane si bedel i “Bankers Petrolium”, ambasador rezili, i cili bashke me hajduten e BE-se dhe bedelen e Mogherinit, Vllahutini e mbushen Shqypnine me Kanabis prodhim vendi dhe Kokaine Importi duke mbeshtetur Edvin Drogen ne te gjitha aferat e tij antikombetare dhe antikosovare?

 18. Sa naiv qe jeni kur komentoni se Ambasadoret duhet respektuar si kjo e Amerikes qe eshte vazhdim i kinezit Lu qe thoshte ska hashash neshqiperi dhedk ti mbyllin burgosim peshqit emedhej ku jan ata peshq
  Dhe kjo kinezja Yuri thot nenshkruaj reformen po si thot Derguci i madhEdi der droga se na jemi per nji mandat te trete per kete qeveri qe ta ktheje vendin ne kollumbi europiane.
  Kjo lavire dhe si paraardhesi sperfaqesojne Ameriken por sorosin

 19. LLumi i qelbesirave rilindase ve barazimin e qenies organike te tyre me opozitaret e PD duke i quajtur si vetja, e ketu ndahen idiotet, e maskarenjt rilindas, qe s;kane asgje me shqiptaret ne rrugen e saje, me vizionaret e demokracise reale te europes.Mos ngaterroni Ameriken, apo USAn, me nje ambasadore te internuar ne shtetin mafioz. Kur flitet per ket koreane , flitet per qendrimin e saja, e te shpejte ndaj qeverise se krimit, e habija, e mos besimi i njerezve dashamires te popullit dine qe ti thone edhe kesaja mendimet e parashikimet qe kane, kur keta, na jane bere dominues ne politiken e vendit. Atehere nese e duan kaqe shume kete vend, te na urdherojne e te drejtojne politiken, e jo vetem, por edhe pushtetet ato, qe keta hajdute te pushtetit te marrin shembullin e denimit demokratik, por na lene me kahe te kundert ne mendimin qe shprehin pa u futur ne esencen e therrimeve se si eshte, si jeton, e sa shfrytezohet ky popull, e sa i jane shkelur te drejtat elementare te jetes demokratike nga keta rilindas, por, tua mbashe ison, tua japesh prape kurajon e vjedhjeve te votes e te ekonomise, tu japesh kurajo pushtetit te diktatorit te maskuar, e fshehur nenqyrkun e nje, du ambasadoreve, se pushteti, apo partia ne pushtet po ben leshime, kur ato jane perdhunuar nga ky pushtet, si duhet ta kuptojme bazen e drejtesise se parimit se para ligjit jane te barabarte te gjithe, kur perkrahni shkelesit me barbare te ligjeve ne fuqi, e qe kjo qeveri i ka deformuar, sabotuar te tera rregullat e shtetit demokratik. Dhe ju, ambasadore, por jo perfaqesues dinjitoz te demokracise qe luftohet e punohet per perparimin e saje, sot jeni ne kundershtim me ligjet e demokracine e vendeve qe perfaqesoni. Kjo ndodh vetem ne Shqiperi, sepse keshtu i pranojne e pranojme qe keta dipllomate ti kemi kallauze te qeverise, e qeveria ti kallaise ashtu si do.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu