• |
ide | kryesore

Flet Yuri Kim: Sot kemi një marrëveshje, tani Luli Basha ta pranojë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ka folur para pak çastesh ambasadorja amerikane Juri Kim pas negociatave për reformnën zgjedhore.

“Ishte një ditë e gjatë. 9 orë dje dhe bëmë shumë progres. Kishim 9 orë të tjera sot dhe bëmë progres të jashtëzakonshëm. Në një negociatë që është kaq e rëndësishme për Shqipërinë, çdo pale dhe partie i kërkohet të japë që Shqipëria të fitojë. Çdo palë dha dhe çdo palë fitoi. Populli shqiptar do fitojë më shumë. Çdo palë dhe çdo parti dha dhe më duhet ti jap merita të veçanta partisë në pushtet. Ne e bëmë të qartë se partia në pushtet ka provilegje dhe ata do të jepnin më shumë. Dhe ata e bënë. E përgëzoj partinë në pushtet për atë që kanë bërë.


Ne kemi atë që mund të jetë një marrëveshje që e fut Shqipërinë në një rrugë drejt BE. Realizuam masat që kërkoi ODIHR. Bëmë disa hapa domethënës që nuk janë rekomanduar nga ODIHR, por që mund ta shtyjnë përpara Shqipërinë. Ka ardhur koha për opozitën dhe mikun tim Luli Basha që të barazpeshojë të gjithë faktorët dhe të thotë “PO” për popullin shqiptar dhe të thonë “PO” për Shqipërinë. Topi është në fushën e tij. E ardhmja është dorën e tij” – tha Kim. ©LAPSI.al

27 Comments

  1. Injoroni keta ambasadore qe Shqiperia nuk ua ka pare hajrin ketu e 30 vjet…Plus pse Juri ishte afer Rames kur Anglezi dhe Soreca ishin pro qendrimeve te opozites. Nje qeveri shqiptare ne Kosove qe i ka fijet te lidhura ne Serbi e kemi, nje tjeter nuk na duhet…. Komunikimi i saj mbreme ishte i parakohshem dhe paragjykoi negociatat..

 1. e ardhmja eshte ne vrimen e kurves aziatike .te kerkoshe zgjedhje te lira e te ndershme kurva koreane e quan privilegj dhe gjoja leshimet e bandes rama i quan privilegje ,po z.basha nqs e pranon per mike kete kurve harram e paste.

  1. Une jom shtetas Kanadez vllai dhe jetoj ne Vancouver. Thjesht me vjen keq qe opoziten shqiptare e drejton nje njeri qe gjithnje ngaterrohet me breket e veta ne nje spirale genjeshtrash qe cuditerisht duket se i beson edhe vete.

   1. Mos te te vije keq fare se je larg dhe na e kurse shqetesimin neve qe jemi akoma ketu
    Nga jashte jane te gjithe te mencur….

    1. O kanadaja.. Mos u mer me palloshat komentues te lapsit. Aq e kan kapacitetin.
     Po u dole kundra u vishen syt. E kan ne gjak demokracin, hahaha

 2. Ne se kemi marveshje do te thote qe palet jane marre vesht , perse i kerkohe nje pale dakortesia ne se kemi marveshje ???!!! Uroj te mos jete si reforma ne drejtesi

 3. Para se te na tregosh per mareveshjen qe ke gatuar bashke me Ramen na thuaj pse nuk po gjykohet Damjan Gjiknuri per vjedhjen e votes ne Diber, pastaj ne Dures, Elbasan e gjithe Shqiperine.

  1. Akoma nuk e di zotrote qe Damiani eshte shkolluar dhe kenduar ne Georgetown University? Eshte si tip Yale per te huajt ne USA dhe si Alumni gezon “imunitet”

 4. Kjo pune duket se po shkon njellok si reforma ne drejtesi. Pasi mbetem pa gjykata, tani do mbesim edhe pa zgjedhje, shkurt shqiptaret te bejne gati valixhet dhe te ikin e t’ia lirojne vendin refugjateve te lindjes. Na rrofte miqesia shqiptaro-amerikano-koreane

 5. Ketyre 40 komentuesve rilindore qe bejne sikur jane shume se secili ka te pakten 5 profile, a i paguajne per pese te pakten se ka nje inflacion te madh keto kohet e fundit. Kjo ambasadorka do ike pas dy vitesh sepse i mbaron mandati dhe askush nuk i kerkon llogari per demet qe shkakton ne Shqiperi, njelloj si Lu qe beri edhe protesta per te na lene pa gjykata dhe sot gezon ne Kazakistan nderkohe qe mungesen e gjykatave e vuajme ne.

 6. Ai thjesht gënjen sipas hallit që ka. Kur ka hall me ambasadorët thotë nuk e kuptova mirë, kur ka hall me Berishët thotë “ua theva turinjtë ambasadorëve”, kur ka hall me PD-në u thotë “do bëjmë protesta”, kur ka hall me karrigen e tij, thotë “do bashkojmë PD”, kur ka hall me humbjet thotë “mi vodhën votat” etj.

  Ndaj mos u përpiqni të kuptoni sa budalla është Çlirim Peka. Ai është zgjedhur si budalla të thotë gënjeshtrën e Lulzimit, pasi nuk kishte kush ta thoshte tjetër. Në fakt Lulit ai i ka mbetur.Vazhdojne prej dy ditesh nje tufe me shpellkare qe sulmojne nderkombetaret qe na mbajne me buke te udhehequr nga krimineli salih karaxhic berisha ne lufte me perendimin,mor bythqira shpellkare kur salihu e lulushi vrane ne bulevard protestuesit ne duar ne xhepa dhe nje amerikan arvizu e quajti salihun bure shteti dhe lulushin yll ne ngjitje ju te gjithe shpellkaret filluat te Qini njeri tjetrin nga gezimi i madh qe arvizu ju beri kete dhurate,kurse sot qe Kim nuk e pjerdh me salihun por kerkon me kokfortesi qe te ktheje lulzimen ne sistem ky lulush ka frike nga krimineli salih karaxhic berisha

 7. Prpaganda e qukapikesve rilindas, e, sidomos ky komenti i fundit, i ores 22,53 eshte me esenciali pusht qe mundohet te thote e s;thote gje, por vetem per te ulur autoritetin e opozites. Ky kodosh, pse per ato qe thote per Bashen, nuk na i numeron per idiotin qe ka ne krye qe 7 vjet, e qe eshte vertetuar katerciperisht si mashtrues, hajdut, bandit, narkoman, i pa karakter, e banal, por na hedh ca shashka apologjie intrigante qe te vertetoje pagen qe merr per punet e bodrumeve nga na nis edhe kete koment.Persa i perket zonjes ambasadore, qe merakun e paska tek reforma zgjedhore, qe duhet, te behet e do behet, habitemi se per ne europe jane edhe disa pika kryesore te veprimit te ketij pushteti te korruptuar, e per drogen, por cuditerisht, kjo, e keta ambasadore jane shurdher, apo jane qorruar nga mbushja mafioze e xhepave te tyre. Na thote nje batute, qe topi na qenka ne zonen e opozites, pra aqe e sqaruar nga mazhoranca na qenkerka, sa qe deklaron se ata( maxhoranc) na paska bere leshime, qe athua se i shpiken, apo i falen poziten e qenerit kryesore ne numurimin e klasifikimin e zgjedhjeve opozita. Pra, ato kane leshuar ate qe me se shumti e kane shkelur qellimisht, per vjedhjen e votave sic e kane bere, e qe me poshtersite e tyre, nuk ka bese, mbasi e kane dhene si prove. OPozita s;duhet te perulet nga presionet e kujdo ambasadori, sepse ata e kane treguar politiken personale ndaj popullit tone, qe me mire nje diktator, e qetesi relative, se sa demonstrata, e revolta anti qeveritare ndaj te ledhatuareve te tyre.Lexoni se si e kerkon largimin e ketij pushteti analisti e rrealisti mediatik Fatos Lubonja,,,,,,vetem me rrevolucion, e dhune eshte largimi i ketij faqe ziu, me vote, keta e sigurojne prape mashtrimin, vjedhjen e blerjen. Pra me rrugen e Lubonjes do mund te kete ndryshim e ndreqje te demokracise reale funksionale, pa ate veprim, me mire mos votoni, nenshtrojuni diktatorit, e thoni te na rroje partia ,,,, por qelbesirat.

 8. Ne ke vend te botes qofte dhe Republike bananesh ndodh kjo qe eshte rast i paprecedent. Ambasada e nje shteti ne nje shtet sovran eshte thjesht nje zyre perfaqesie dhe jo Seli takimesh. O popull shikoni se cfare po behet ne amerike ne nje vend ku demkrocia eshte simbol dhe mos lejoni kete perdhosje qe ju afrohet nga te gjitha palet. Ata thjesht po mbrojne interesat e tyre dhe cdo gje qe kane vjedh, nqs ju besoni se po perpiqen per ju ma zi jua befshin

  1. Mire e the, populli amerikan u ngrit per interesat e tyre. Kurse populli shqiptar duhet te ngrihet per interesat e sales metes dhe rames.
   A ti pake pjerdh nga mendja qe krahason, k..in me dollarin. E kuptove? Ata jan dollari, ti kush i bie te jesh??????

 9. Kenete ka qene, eshte dhe do te mbetet ky vend! Po si tha kjo “china-town” qe Ripjerdhja beri leshime dhe e falenderoi!!! O my fucking God! Dmth kjo quhet arritje per keta falangat e Sorosit! Sa per sistemin zgjedhor, asnjeri nuk e mori briskun!

  Vari trapin. Sa krahu o popull! Cfare mbjell, do korresh!

 10. Ai thjesht gënjen sipas hallit që ka. Kur ka hall me ambasadorët thotë nuk e kuptova mirë, kur ka hall me Berishët thotë “ua theva turinjtë ambasadorëve”, kur ka hall me PD-në u thotë “do bëjmë protesta”, kur ka hall me karrigen e tij, thotë “do bashkojmë PD”, kur ka hall me humbjet thotë “mi vodhën votat” etj.

  Ndaj mos u përpiqni të kuptoni sa budalla është Çlirim Peka. Ai është zgjedhur si budalla të thotë gënjeshtrën e Lulzimit, pasi nuk kishte kush ta thoshte tjetër. Në fakt Lulit ai i ka mbetur.O xixa mos u end si pordha neper breket e lubonjes e salihu qe kerkojne revolucion demokratik me dhune por ju bythlepisit nuk e mbani dot revolucionin se salihu ju ka programuar qe te luani neper bodrume si minjte e haleve,revolucioni di burrrra jo kucka qe bejne gjithe llapa llapa kunder perendimit,cKoli salihut e metes mbaroje,me lulune ka shpresa po te dije te luaj,u lodh perendimi per ta futur ne sistem por Ai frikacak mendon vrasesin salih cfare do beje pas

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu