• |
ide | kryesore

Përdhunimi i 15-vjeçares/ Mesazhe të forta në muret e Tiranës

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Grafiti dhe shënime në muret e Tiranës që shprehin revoltë ndaj përdhunimit të 15-vjeçares nga roja i shkollës dhe tre të rinj në Tiranë.


Ngacmimi seksual ndaj të miturës kishte nisur prej vitesh, por vetëm pak ditë më parë u publikua, pasi vajza kishte vendosur të bënte denoncimin në polici. foto galeri


 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri

 

6 Comments

 1. Ajo femra duhet ta shikoje edhe neper mure qe eshte perdhunuar? Ky eshte krim qe ne raport me viktimen,POR JO ME AUTORIN, duhet relativizuar. Autori duhet denuar aq keq sa e meriton, por viktimave nuk duhet t’i krijome idene qe i ka ndodhur tragjedia me e tmerrshme e mundshme. Perndryshe nuk do ta marrin kurre veten .Nese perdhunimin nuk e trajtojme si akt dhune mes te tjereve, por si thyerjen e nje tabuje absolute, do te thote qe kemi mendesine primitive qe seksi i femres percakton gjithcka per qenien e saj. Femra eshte e permbledhur e gjitha tek gjenitalet dhe gjithe bota e saj rrezohet njehere e pergjithmone kur ai territor eshte prekur dhunshem. Ne fakt jo, perdhunimi duhet pare si cenim i trupit dhe dinjitetit njerezor ashtu sic edhe aktet e tjera te dhunes fizike, por perdhunimi duhet denuar me rende sepse ne pikepamje te politikes penale eshte krim qe ka gjasa te ndodhe me shume se te tjeret, dhe sepse kultura tradicionale e ben me te dhimbshem (idiotesi). Sa per ate vajzen qe e ka vuajtur perdhunimin dhe familjen e saj, duhet ta ndihmojme ta kuptoje te verteten ashtu sic eshte, dhe jo ashtu sic shoqeria jone e zhytur ne frikera e mite do ta kuptoje. Le ta mendoje sikur eshte goditur ne faqe apo trup, pra thjesht si nje proces fizik qe nuk ka asnje lidhje me ate qe ajo eshte, apo si duhet te ndjehet. Vagina ka te miren qe eshte organi ndoshta me elastik. Pse duhet qe organi qe le me pak gjurme fizike te lere me shume gjurme psikologjike? O po, sepse keshtu jemi gatuar prej qindra vitesh. Epo ky eshte karllik! Le te clirohemi nga ky lloj mitizimi sepse po viktimizojme femrat me shume nga c’eshte e nevojshme. Per cudi me te pandergjegjshmet ne kete aspekt jane feministet. Sigurisht, sepse ato financohen vetem nese vaginen e vecojne, e qajne dhe e shenjterojne.

 2. O lapsi cfare muti ka shteti ketu, ajo eshte detyre e gjygjtareve qe ta denojne ate pedon me 25-vjet burg edhe mbaroj, mos e politizoni cdo gje se humbe edhe vleren

 3. Debatikasit dhe guerilasit e pd dhe salihut duke ngjitur fletushka neper mure nje lloj si Coli per partine komumuniste te enverit dhe salihut dhe keto jane guerilasit stalin lenin fax dhe debatikasit zigur e xixa neri e juri miu i haleve dhe lakuriqet cecene

 4. Shteti ka faj qe cke me te
  Te beje shembull nja 2-3 pedofila
  Aq vjet burg sa eshte diferenca e moshes
  E shikon pastaj se si sillen njerezit
  Te iki me 50 vjet burg ai robqiri

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu