• |
ide | kryesore

Postimi i Dua Lipa-s revolton Jerusalem Post

-Instant, Paparazzi, Slider

Këngëtarja shqiptare me famë botërore ka ndarë një postim në Instagram, postim ky i shkruar nga regjisori amerikan Vin Arfuso i cili fyen veprimet e IDF’së kundër palestinezëve.


Postimi i referohej gjithashtu vrasjes së George Floyd nga një oficer policie në Minneapolis, dhe përfshinte disa tema të përfolura, të tilla si “HumanRights” dhe “duke luftuar për drejtësi”. Postimi u fshi më vonë. Postimi lexonte: “Ndërsa të gjithë janë duke folur për të drejtat e njeriut, kjo po ndodh ÇDO DITË në Palestinë, paguar nga dollarët e taksapaguesve tanë.
“Djemtë e mëdhenj të këqij të #IDF kënaqen plotësisht duke rrahur dhe duke qëlluar fëmijë”, postimi vazhdoi. “Ata madje kanë bluza që përshkruajnë një grua palestineze shtatzënë me një hapësirë ??snajperi në stomakun e saj që lexon” 1 e shtënë dy vrasje. Por mos u shqetësoni”, vazhdoi postimi. “Ata janë të gjithë terroristë, kështu që gjithçka është në rregull. Ne kuptojmë plotësisht. Kur njerëzit thonë #freepalestine, nuk do të thotë që myslimanët e frikshëm do të hyjnë në Tel Aviv dhe do të prishin festat argëtuese në plazh. Përkundrazi, është një kërkesë e thjeshtë për sovranitet dhe liri”.

Për këtë, Arfuso shtoi disa fotografi që shfaqnin ushtarët e IDF pranë adoleshentëve palestinezë, duke thënë gjithashtu se ai po punon në një dokumentar që do të ishte edhe më tronditës.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu