• |
ide | kryesore

‘Mos i prekni vajzat’, marshim madhështor në Tiranë. Turma shkon drejt Ministrisë së Arsimit (Video Live)

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Dhjetëra qytetarë në Tiranë kanë marshuar në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” drejt sheshit “Nënë Tereza” pas lajmit që ka tronditur opinionin publik për përdhunimin e 15-vjeçares në Babrru. “Për fëmijërinë e vjedhur”, “Mbroni vajzat, jo pedofilët’, “Pse nuk raportojmë”, “Marshoj për vajzën dhe mbesat e mia” ishin disa nga pankartat që qytetarët mbajnë në duar. Protestës i është bashkuar edhe deputetja Rudina Hajdari, dhe këngëtarja Aurel Gaçe. Mesazhi i kësaj proteste ishte mbrojtja e vajzave dhe çdokush të raportojnë për rastet e dhunës.


5 Comments

  1. ndergjegjesimi per komunitetin dhe jeten brenda tij , dhe abandonimi i kesaj klase politike do jete shenja qe dicka po ndryshon ne kete vend

  2. Pa mar parasysh temen, ju jeni gazetar leshi qe thoni: “marshim madhështor në Tiranë” kur aty max ishin 1000 veta. Eshte e turpshme si ka degraduar gazetaria dhe shoqeria jone, ta japin sapunin per djathe.
    E para keto pune nuk zgjidhen me marshime, por gjithsesi do ishte nje hap perpara, dhe do te deshiroja qe marshimi te ishte vertete nje pjesemarrje madheshtore.
    E dyta per nje pjese te mire e shoqerise sone eshte mese normale (ose e pranushme, varet nga konteksti) kjo qe kan bere kto tipat me ate vajzen. Dhe familja e vajzes ka 50% te fajit, per ate qe i ndodhi asaj.
    Na hiqen kot Shqiptaret si moralista, shumica jane plera qe nuk lene rast pa perfituar duke shypur dhe dhunar me te vobektit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu