• |
ide | kryesore

Përdhunimi i 15-vjeçares, mijëra qytetarë dhe aktivistë marshim drejt Ministrisë së Arsimit (FOTO)

Arkiva, Lajme, Të fundit

Dhjetëra qytetarë në Tiranë kanë marshuar në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” drejt sheshit “Nënë Tereza” pas lajmit që ka tronditur opinionin publik për përdhunimin e 15-vjeçares në Babrru. “Për fëmijërinë e vjedhur”, “Mbroni vajzat, jo pedofilët’, “Pse nuk raportojmë”, “Marshoj për vajzën dhe mbesat e mia” ishin disa nga pankartat që qytetarët mbajnë në duar. Protestës i është bashkuar edhe deputetja Rudina Hajdari, dhe këngëtarja Aurel Gaçe. Mesazhi i kësaj proteste ishte mbrojtja e vajzave dhe çdokush të raportojnë për rastet e dhunës.


2 Comments

  1. Kështu bëhet me demonstrata rrugëve, fëmija qe qan pin qumësht.

    Po ka nje problem të madh – përhapja masive nëpër media të degjenerimit seksual, dhe njerzit patjetër do influencohen prej tyre. Ketu jepet demonstrata kundër përdhunimit, reklama me pas, jep nje femër qe zhvishet duke pirë birrë, çfar mesazhi jep kjo?! Çdo show ka femra te zhveshura ne shfaqje, po kjo?!! Televizionet shqiptare kanë kohë që kanë dal jashtë binarëve, të gjitha.

    Gjithashtu që femrat të mos trajtohen si objekte seksuale, ne fillim ato vetë duhet te mos paraqiten si te tilla. Te mos veshin gjera qe i ekspozojnë pjeset e tyre intime por këndshëm, me shije dhe pa ekspozim. Dhe nuk po futem te femrat ne plazh, ajo është druge mesele!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu