• |
ide | kryesore

Arrestimi i ish-senatorit italian dhe skandali i mbetjeve, Rama sulmon Metën e Bashën

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Edi Rama reagoi pas një shkrimi të publikuar dje në median italiane “Il fatto quotidiano” për arrestimin e ish-senatorit italian Sergio De Gregorio. Në shkrim thuhet se De Gregorio, pronar i faqes online “Pianeta Italia News”, që publikoi 3 vite më parë lajmin për skandalin e mbetjeve toksike të zhdukura në Shqipëri ishte porositur nga politikanët shqiptarë për të bërë fushatë kundër qeverisë shqiptare.

Rama sulmoi sot Presidentin Ilir Meta dhe kryetarin e opozitës Lulzim Basha, duke i cilësuar si ‘opozitarët që duan të shpëtojnë atdheun nga ai’.


“Kjo shpifje plehrash kishte synim të furnizonte me municion kundër meje Çadrën nën dritaren e Kryekuvendarit! Po më e neveritshmja është që plehrat iu hodhën në fytyrë Shqipërisë në sytë e botës! Ja këta janë opozitarët që duan të shpëtojnë atdheun nga unë!”, shkruan Rama. 

Nga ana tjetër personi që përmendet në shkrimin e medias italiane, Ilir Kulla ka reaguar sot duke e cilësuar shpifje përmendjen e emrit të tij si përsoni që ka lobuar kundër qeverisë shqiptare.

“Të dashur miq kisha vendosur të mos përdorja me facebook por një fakenews e servirur në media sot në lidhje me emrin tim më detyron t’i përgjigjem atyre që kanë merakun të heqin vëmendjen nga biznesi me i madh i mafies në Shqipëri droga dhe mesa duket fatkeqësisht nga dështimi i marrëveshjes së Reformës Zgjedhore. Nuk është sekret që unë njoh dhe kam shumë miq në Itali. Kryesisht ata janë njerëz të medias. Politikës dhe Biznesit. Edhe në shkrimin në fjalë bëhet fjalë se unë paskam njohje me ish-Kryetarin e Komisionit të Mbrojtjes të Senatit italian Sergio De Gregorio. Sigurisht kam njohur këtë senator dhe shumë të tjerë deputetë, ministra madje dhe Kryeministra dhe Presidente. Pavarësisht qasjes qesharake të një shkrimi të porositur se unë paskam lobuar kundër qeverisë tonë në Itali e atij që i paskam lobuar dhe më paska paguar për “detyrën” që i paskam dhënë. Më duhet të them se kjo është vetëm një SHPIFJE dhe asgjë më tepër. Çdo kritikë, oponencë dhe opozitë që kam bërë me këtë qeveri dhe qeveritë e mëparshme i kam pasur publike dhe do t’i kem publike. I vetmi koment që kam është SHPIFJE, sa për plehrat ato nuk janë vetëm mbetje organike dhe urbane por mbi të gjitha mbetje njerëzore”, shkruan Kulla.

16 Comments

 1. ATA MUND TE JENE TE KEQINJE POR TI KE 20 VITE QE QEVERIS KE 11 VJET KRYEBASHKIAK KRYETAR OPOZTE CFARE BERE KULLA ZHGARRAVINA DHE 7-KRYEMINISTER CFARE BERE MBYTE SHQIPERIN NE HASHASH DROG VRASJE KRIM MBUSHE PARLAMENTIN ME VRASES MBUSHE BASHKIT ME VRASES PERDHUNES KRIMINEL ISTALOVE MAFJEN NE PYSHTET VETEM MINISTRA TE MBRENSHEM TE KAN IKU DY.
  INICIOVE NDARJEN E KOSOVES KE TAKUAR 20 HERE VUCICIN DHE VETEM 2 HERE BASHEN …………..KRIMINALITETI SKA BRIR HAPI RRUGEN TE VIJ KUSH TE DOJ E KE MBARUAR DHE TEKALUAR KOHEN SE PERNDRYSHE DO PERFUNDOSH I CAUCESKU I ROMONIS……..

 2. Shpifje. Keshtu thane edhe Kryebashkiaket qe nuk kishin deklaruar zullumet qe kishin bere prandaj edhe u larguan. Si duket ky qenka zhytur me thelle se c’duhet

 3. More qelbesire kryekurveminister, ty te eshte qelbur tepsia, akullorja, kazani, uturaku dhe gjithshka qe te rrethon. Je bere si ai muti qe eshte duke u mbytyr dhe kerkon te mbyse gjithe dynjane, qofte edhe ata qe duan ta shpetojne.

 4. ANDI BUSHATI FLM EDHE NJEHERE SE JA TREGOVE VENDIN ATI ZAGARIT ITALIAN TE PAGUAR NGA EDI RAMA thotë:

  EDI RAMA ESHTE KAPUR LAKURIQ NE DOSJEN E BILD-it TANI ME ZAGARET E TIJ ,YMER GELBAZEN CARLO BOLEN DHE KOL SALLAKUN PJERDHIN KOT DHE NXJERR ARE QKA NXJERR SALI BERISHA NGA BY**A ERE TE KEQE

 5. Hahahahahaha
  Ngeli qeveria Rama per t’u denigruar nga Ilir Kulla…..
  PO CUNAT PROBLEMATIKE ME DAJAKMIAN GJIKNURIN?
  Po sajme qorri?
  Po geron xhafaj?
  Po frroket e ndoket?
  Po shembja e teatrit ne 4 te mengjesit?

  Edhe keta Ilir Kulla i sajoi???

  (Rilindasve te dhjere u ka marre muti shalet)

 6. Kur bllokon televizionet, faqet on llain, e nuk ka dite qe mos te dale e te shpife dicka, per aresyetuar genjeshtrat e veta, domosdo qe ky dhe banda propagandistike e qelbesirave rilindase kete kane pikesynim, shpartallimin, e krijimin e mos besimit tek opozita, qe ta kete me lehte pushtetin qe mendon ta vjedhe perseri me mashtrimet qe vec kjo parti i ka sofistikuar..Kur sot, e asnje here ketij narko_banditi iu ka mbushur kupa, e mundohet qe me cdo lloje makinacionesh te perballoje disfaten e pushtetit te tije.

 7. 1300 kamjone 20 tonsh me mbetje toksike ishin bere gati ne Itali per te ardhur dhe groposur ne shqiperi.

  Ky ishte lajmi i atyre diteve. Cdo njeri me mend ne koke duhet ta kuptonte qe 1300 kamjone 20 tonsh .. jane shuuuuumeeee per tu besuar . Megjithate kishte shume naive dhe trushplare qe e besuan.

  Nuk e di a do verproje prokuroria jone ME NJE LAJM NE NJE GAZETE ITALJANE ( keshtu ishte dhe rasti i Sajmir Tahirit) . Uroj qe jo. Te pakten te kete zene mend nga rasti i TAhirit.
  Por qe ish sigurimi i shtetit me ne krye Meten dhe Berishen keto praktika i ka si bike e djadh , kjo nuk eshte e re.
  Nuk heqin dore .. e kane ne gjak intrigen, prapaskenen, mashtrimin shpifjen. Dhe e gjitha kjo nen petkun e NACIONALIZMIT dhe PATRIOTIZMIT. ( patriotet e bythes)

  1. ti me mbetjet nderkombetare mos ta kane çare bythen fare , hajde me bej nje gojore se dukesh qe do e kesh qef

  2. Or teveqel. sigurimin e shtetit e ke në qeveri o qorr komunist, që jua shkërdheftë edi rama çtë keni,
   hale njerëz pa dinjitet.

 8. Dua ta lexoj kete gazete por dikur ne cdo lajm cfaqej nje fare komentuesi, ari, ndersa sot Namyti Kristaq Paniku, i cili me nje ndryshim cilesor se di te shkruaj gjuhen amtare perseri me jep nje lloj depresi per nivelin e ulet te inteligjences te komentesve te ketij portali.

 9. Si spiegohet qe jane ca tipa ketu qe perdorin shume fjalen bythe. Te jete direktive partie apo vetkenaqesi personale?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu