• |
ide | kryesore

Çfarë thotë Yuri Kim pas arritjes së marrëveshjes për “zgjedhoren”

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ambasadorja e SHBA-së, Yuri Kim ka deklaruar se marrëveshje për Reformën Zgjedhore është arritur me konsensus mes palëve. Ajo tha se palët kanë hequr dorë nga disa kërkesat e tyre, siç ishte PS nga depolitizimi i administratës Zgjedhje, dhe kjo sipas saj është për të mirën e vendit.

“Jemi shumë të kënaqur që të shohim që Këshilli politik arriti një marrëveshje, e rëndësishme në saj të të gjitha orëve të punës që janë dhënë nga të gjithë anëtarët. Të gjithë partitë dhe persona kontribuuam, por edhe kanë hequr dorë dhe kanë dhënë diçka.


Dhe e bënë këtë gjë që të tjetër Shqipëria jo që përfiton. Disa do ta kritikojnë këtë marrëveshje, si jo të mjaftueshme, por po ta shikojmë në një kuadër më të gjerë, kjo është diçka për të cilët të gjithë do të japin mbështetjen e tyre. Sa i përket SHBA ne jemi krenar për këtë marrëveshje dhe do ju mbështesim për integrimin në BE”, – tha Kim.

10 Comments

 1. Bullshit.
  Asgje nuk ndryshoi. Me keq akoma.
  Ne politizimi i cdo sfere te jetes na ka marre ne qafe keto 30 vite.
  Kishim nje shprese se kesaj rradhe do terhiqeshin partite nga procesi zgjedhor dhe do krijohej nje institucion me profesjoniste dhe jo me militante.
  Eshte bere per te mos votuar fare.

 2. Praktikisht ky shtet ka rene.
  Me 2013 nuk kishte as negociata, as ambasada, as shantazhe, as 15 kushte evropiane!
  Berisha i zhvilloi zgjedhjet normale, i humbi, i pranoi se dha edhe doreheqjen nga kreu i PD!
  KAQ. Deri me 2013 kishte ende shtet!
  Tani ka kushte, ambasadore, talime ne toke te huaj, marreveshje me pahir, shantazhe, paaftesi autoritetesh!

 3. Ti qenke i mbytur o llumi i salihut,per ty salihu ja futi dhe enverit beri zgjedhje te mira mbas marveshjes me ramen,por atehere ti ishe ne bodrum ke ca muaj qe ke dale nga bodrumi por prap je ne erresiren e salihut

 4. Ambasadorja pazaret i ben me PS-PD dhe i shet sikur jane vullneti dhe e mira e shqiptareve. PS-PD jane e keqja e ketyre 30 viteve tranzicion, zhgenjim do te jete perseri produkti i marrveshjes se tyre. Perseri do kemi rekomandime per permiresime…..

 5. Pikellim.ne kampin e Rilindjes, donin administraten rilindase te numuronte votat si ne votimet e 2019, qe i mbushen kutite dhe nuk.ju rakordoheshin votat me numrat e votuesve dhe ju desh nje muaj te na thonin sa ishte nr i votuesve. Deri tani 2-0 per Luli Bashen, te shohim si do vazhdoje me tej reforma dhe sa gola te tjere do haje Rama. Ky eshte vetem fillimi.

  1. Luli yt e hongu preshin e Lushnjes edhe kete here dhe do i djege ca vjet b… po s’kemi cfar ti bejme se eshte debil dhe nuk merr vesh nga keto pune

 6. Kemi një jetë të tërë që marrim fitore të hidhura; ça dreq pune është kjo jona?

  Hera e fundit, në vitin 2005, kombi shqiptar u turpërua para gjithë botës. Kishin kaluar vetëm shtatë vjet qëkurse qeveria ‘demokratikase’ kishte djegur vendin; e kishte djegur deri në themel. Partia ‘Demokratikase’ atë vit kishte arritur një fitore ‘të hidhur, të hidhur pelin’ duke vrarë rreth 3000 vetë nga radhët e kombit të vet; kishte groposur financat e shtetit dhe të individit, kishte akuzuar aleatin strategjik SHBA për ‘grusht shteti’, kishte hapur depot e helmeve dhe të miliona armëve vdekëse; e kishte çuar punën deri aty saqë bota u detyrua të sillte 6000 forca ushtarake për të vendosur paqen mes ‘egërsirave’ shqiptare…. Po ça është kjo punë?!- u tmerrua gjithë bota kur dëgjoi se vetëm pas shtatë vjetësh, shqiptarët votuan xhelatët e vet.

  A doni të votojmë prapë Ilir Metën? Po çfarë mund të bëjë më keq se i ka bërë këtij kombi? Do t’i bëjë edhe një gjë: Do t’i hipë në qafë për ta turpëruar para Botës.

 7. U krye !
  Me konsensus midis partive politike u arrit që zgjedhjet të mos depolitizohen.
  Tani konsensusin e presim nga ambasadorët e huaj që të pranojë depolitizimin e drejtësisë në Shqipëri

 8. kurtizanes lekureverdhe i paska rene entusiazmi ,biles i eshte bere lekura me e verdhe sepse gjermanet topin ne fushe ja lane asaj .ja u dhjene planet qe beri me ramen.

 9. 7 vite rresht tha se nuk ka zgjedhje me Edi Ramën.

  Në funksion të kësaj bëri çadër, “revolucion”, dogji mandatet e demokrateve, nuk hyri në zgjedhje lokale, i dhuroi Ramës gjithë Parlamentin pasi i dhuroi mandatin e dytë,i dhuroi të gjitha Këshillat Bashkiakë, i dhuroi të gjitha Bashkitë…

  Dhe ja sot po thotë me shkrim se “ashtu ishte loja”

  Nuk kërkojnë më as qeveri tranzitore, as qeveri kujdestare, as qeveri kalimtare…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu