• |
ide | kryesore

Destinacionet më të bukura në konkursin “Shqipëria nga Shtëpia”

-Instant, Paparazzi, Slider

Një ide ndoshta modeste, për të promovuar Shqipërinë në Instagram, përmes një konkursi mund të kthehet në rekalmën më të mirë të mundshme për të njohur Shqipërinë dhe për të zbuluar vende e destinacione, që jo rrallë fillimisht i kanë njohur turistët e huaj… dhe më në fund tani u erdhi rradha shqiptarëve që t’i njohin…

Nuk u desh ndonjë projekt, ndonjë buxhet marketingu për të bërë reklama spektaklolare, nuk u deshën pagesa për trasmetime në kanale televizive… u desh një ide, nje dëshirë për ta mbështetur atë dhe një dashuri shumë e madhe për Shqipërinë, për të bërë një konkurs, që do të kthehej në trendin e momentit!


Kështu nisi Shqipëria në foto, një konkurs me ide të Orenala Çuçit, zëvendës minister e Turizmit dhe Mjedisit, që e bënë njerëzit të ishte mjaft ambicioz.
Gjithccka nisi në 18 Maj, kur në faqen e instagramit të gazetares Ilda Lumani, njëherësh drejtore e revista BORDO u publikua konkursi që mirëpriste foto nga Shqipëria.
Reagimi I ndjekësve ishte I menjëhershëm… Fotografi nga Jugu në Veri, nga mali tek fushat, nga deti tek liqenet, nga lumenjtë tek luginat, nga agimet e bukura tek perëndimet e adhurueshme zbukuruan për dy javë me rradhë instagramin, e u bënë lajtmotivi I kësaj prag vere… Teksa shihnin fotografitë mesiguri shumë bënë edhe listat e vendeve, ku këtë vit do të pushojnë e vizitojnë. Rreth 1 mijë fotografi u bënë pjesë e kësaj gare, ku nuk hezituan të merrnin pjesë edhe personazhe publikë. Në fund të konkursit, mes 20 fotove më të pëlqyer nga stafi I revsitës BORDO u përzgjodhën 6 fotografitë më të bukura, të cilat morën si shpërblim paketa turistike në 6 hotele të mrekullueshme, në Golem, Vlorë, Gjirokastër e Sarandë.
Mes fituesve ishte edhe një fotografi me protagoniste Ledia Sulaj, primabalerinën e Teatrit të Operas dhe Baletit, teksa performonte në Dajt!
Pas zhurmës surprizuese që pati konkursi “Shqipëria nga shtëpia” plot faqe në instragram të personazheve publikë dhe programeve televizivë kanë nisur të publikojnë fotografi nga Shqipëria.

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu