• |
ide | kryesore

Kthesa 180 gradë/ Pse u detyrua Rama të heqë dorë nga komisionerët e rilindjes

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Në të gjithë atë që ndodho në 24 orët e fundit mes të enjtes dhe të premtes, ka mbetur një mister. Arritja e një marrëveshje surprizë në minutat e fundit mes shumicës, opozitës dhe Rudina Hajdarit (të gjithë kanë hedhur firmën) ka lënë pas një pyetje enigmë: Çfarë e detyroi Ramën të tërhiqet nga ajo për të cilën u betua se s’do ta lëshonte?

Mjafton të shikosh emisionin e mbrëmshëm “Opinion” dhe debatin e kryeministrit me Fevziun, Rakipllarin dhe Artan Hoxhën, për të kuptuar se Rama mbrojti për gati 20 minuta sistemin e komisionerëve të depolitizuar.


Ai rendit një sërë argumentesh se përse duhej bërë tani, se çfarë kishte rekomanduar ODHIR, dhe se çfarë kërkonte BE. Edhe në Tv Klan, ai mbrojti të njëjtat teza që kishte thënë gjatë fjalës së tij të gjatë paradite në parlament, duke krijuar përshtypjen se PS nuk lëvizte nga ky instikam.

/

Pra konkluzioni është se mbrëmë deri në mesnatë ai nuk qe i vetëdijshëm që duhej ta bënte këtë lëshim. (LEXO KETU)

Po atëherë çfarë ndodhi?

Pse kryeministri kreu një piruetë 180 gradë? Kush e detyroi të tërhiqet?

LEXO EDHE:

Rama: Basha ka frikë nga zgjedhjet, do pushtetin në tavolinë

E vetmja hipotezë është ajo e humbjes së peshës së ambasadores amerikane Yuri Kim dhe marrjes së stafetës sërish nga BE, ku trysnia gjermane mendohet se ka qenë tejet e fortë për plotësimin e kushteve të opozitës. Ndërkohë që Yuri Kim e kishte konsideruar shumë të mirë draftin e arritur në rezidencën e saj, stafi i Sorecas i çoi PD një version të ri kompromisi. Sipas asaj që propozoi delegacioni i BE-së në Tiranë: “Kryetari në komisionet zgjedhore, që është i vetmi që ka rol vendimmarrës, nuk duhet të vinte nga rradhët e administratës publike, ndërkohë që 2 ndihmësit pa të drejtë vote mund të ishin punonjës të administratës. Përjashtimisht për zgjedhjet e ardhshme parlamentare dhe lokale edhe 2 ndihmësit nuk duhet të ishin punonjës të administratës publike.”

Të premten paradite PD i tha PO këtij versioni. Pikërisht këtu mendohet që Rama të jetë gjendur i papërgatitur. Ai nuk e ka pranuar këtë “deal”. Diplomatët kanë filluar sërisht lëvizjet dhe në këtë pikë nuk kuptohet mirë se kush propozoi rikthimin tek formula e vjetër me komisionerë partiakë.

Detaje nga reforma zgjedhore/ Zbulohet si do jenë komisionet e votimit dhe të numërimit

Në mbrëmje tryeza nuk u mblodh më në rezidencën amerikane dhe u kthye në pallatin e kongreseve me marrëveshje gati për firmë. Edi Ramës që kishte dorëzuar shumë më tepër se sa kishte menduar një natë më parë, si mbeti veçse të bënte ironi me Bashën: “Pas 3 vjetësh marshim e 3 netësh ngujim na sollën fjalën e fundit: “Mirë e kishim ashtu siç e kishim”! Po mirë, unë kam menduar e mendoj që ka edhe më mirë, po meqë LBPD janë të kënaqur me kaq për zgjedhjet e ardhshme, bujrum, si ta duan ata. Rëndësi ka që: LBPD do hyjë në zgjedhje me Kodin Zgjedhor siç e deshën vetë” shkroi ai pasi gjithçka qe firmosur.

©LAPSI.al

33 Comments

 1. Nuk jam me asnje parti . Jetoj prej 20 vitesh jashte Shqiperise. Ne çdo vend perendimor ne komision te zgjedhjeve jane nenpunes civil
  (civil servant) .Ketu ku une jetoj , zgjedhesit shkojne te qendra e votimit per te votuar , cdo qender votimi ka disa dhoma per te votuar (5-8 dhoma , kjo behet per te shmangur rradhet e gjata) dhe ne cdo dhome jane vetem 2 nenpunes civil . Pasi identifikohesh , merr fleten e votimit dhe voton me laps ( jo me stilolaps) . Kjo eshte shprehje e lire e vullnetit te popullit ne nje vend demokratik . Ne Shqiperi ato vetem zgjedhje nuk mund te quhen . Nuk e di cfare emri ti ve .

 2. Nuk e di nëse i jam afruar zgjidhjes së këtij “misteri”, por dyshoj se ndonjë mik i tij ballkanas, nëpërmjet ndonjë “këshilltari” si Baton Haxhiu, do ti ketë thënë Ramës
  “Pse o derëbardhe e vrejt mendjen për komisionet zgjedhore ?
  Në fund të fundit çdo gjë në një shtet e zgjidh Gjykata kushtetuese.
  Mbaje fort Dvoranin e ke siguruar votat e antarëve të Kushtetueses.
  Është Gjykata Kushtetuese ajo që i jep furçën e fundit vendimeve të KQZ apo Kolegjit zgjedhor apo qoftë edhe SPAK-ut

 3. JAM I SIGURT SE PO TE ISHTE DOKTORI KETO DITE KRYETAR I PD-s DHE ILIR META NE LSI ,ME DY PROTESTA TE FORTA ,EDI RAMA DHE ZAGARET E TI TE ORGANIZATES DO TE IKNIN ME BISHT NDER SHALE,POR KY LULI ESHTE SHUME EUROPIAN SHUME I BUTE,ME REGJIMIN DHE ORGANIZATEN DUHET TE JU PERBALLESH ME TE NJEJTAT FORCA,KURR DOKTORI NUK DO FIRMOSTE MARVESHJE ASHTU KINEZQE SI YURI KIM

 4. 7 vite rresht tha se nuk ka zgjedhje me Edi Ramën.

  Në funksion të kësaj bëri çadër, “revolucion”, dogji mandatet e demokrateve, nuk hyri në zgjedhje lokale, i dhuroi Ramës gjithë Parlamentin pasi i dhuroi mandatin e dytë,i dhuroi të gjitha Këshillat Bashkiakë, i dhuroi të gjitha Bashkitë…

  Dhe ja sot po thotë me shkrim se “ashtu ishte loja”

  Nuk kërkojnë më as qeveri tranzitore, as qeveri kujdestare, as qeveri kalimtare…

 5. Kryetari i PD Lulzim Basha ishte sot në disa bizneseve në Tiranë.

  Një nga zonjat të cilat ai po nxirrte live në facebook i tha kryedemokratit “ishalla dal bukur, se para nuk dalim bukur, nuk ka gjë vetëm kaptinën më ke nxjerrë”.

  Basha ja ktheu je shumë fotozhenike

 6. Ky Gamori ne foto, ky Rama koke sapllaku,
  esht provuar se eshte nje kokerr frigacaku,
  si kur desh te sillte armet kimike nga Iraku,
  e u zbyth nga frik e protestes ky Torollaku,
  sa here per proteste ne shesh lajmerohej,
  ky zullapi fshihej e nga qarkullimi qerohej,
  nga protestat i shkon shtat trimit Rilindjes,
  kur ka protesta e zene dhimbjet e lindjes…

 7. Jua them une kthesen e tij. Pse ishte per takim “informal” ne France ai? I thane ne France, bej ca te besh por duhet te pirdhesh nga politika shqiptare se e ke dhjere. Dhe Rama ka pranuar te ike me te bute. Bye bye Ram-ush.

 8. Poshte ripjedhja e kallam deshtakut bashke me hajdutet drogaxhinjte e kurvar e rilindjes..👎

 9. Kryetari i PD Lulzim Basha ishte sot në disa bizneseve në Tiranë.

  Një nga zonjat të cilat ai po nxirrte live në facebook i tha kryedemokratit “ishalla dal bukur, se para nuk dalim bukur, nuk ka gjë vetëm kaptinën më ke nxjerrë”.

  Basha ja ktheu je shumë fotozhenike,dhe kryeministri do jete lulushi ne kete video o meteH si cecen qe je ke te drejte,si fis shpellkaresh nuk i pelqen salihut

 10. u futi derrin Edi Rama sic ja futen lushnjaret preshin Tritanit..Edi Rama mund te talli karet me keta PeDet dite nate

 11. Ja fteri qe zevendeson per fundjave stalinin xixa dhe zigurin shko mor cecen cfare ka qe nuk te pelqen te video e bashes vete e ka bere,por si cecen shpellkar qe je nuk di cfare thua e cfare ben,puna jote eshte te shkosh te Qish motren dhe vajzen qe te shtosh rracen e qelbur te shpellkareve te salihut

  1. Per ty kopjacin e Mender Bazes –
   Shpellkaret ta paskan shkordhy fisin, familjen dhe ta kane derrmu bythen aq sa diarrete i nxjerr nga goja. Je fiks pra per kopjac i Llapaqitjeve te Mender Bazes nga Uturaku TemA si Uturak qe je.

 12. JU TE GJITHE JENI PALAÇO , UNE KUJTOJA SE TI O PALLOSH ISHTE KRYEPALÇOJA POR BUKUROSHI QEKA AKOMA ME PALÇO SE KRYEPALÇOJA .
  PTUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU …………………. …………………………. ……………………. …………………… ……………….

 13. Maskarai,,,,IPAEMEr, kopil bajgajash hibride, funderrine e shoqerise na permend me disa epitete , qe vete eshte edhe me i keq, e i poshter sa ato qe vjellnga goja.. Ne jemi, kemi qene shume here me lart sa nga prejaredhja jote qelbace, se kultura e zhvillimi i tuaj profan, qorr e banal, andaj ti lyrash qe qelbesh e mbase ke zene krimba ne batakun e qelbesirave, ndasine e krahinave qe ben e ben ne saje te bindjeve qe perca e sundo, por kjo te tregon qe je vite larg te qenurit shqiptar, apo luftetar per perparimin e ketij populli kaqe te vuajtur nga ju.Si servil, apo mbeturine e kuqaleve, se paku behu me koherent, e njerezor me komentuesit qe ne cdo dite, pjesa dinjitoze qe edhe nuk jane me parti, por duan demokracine e perparimin, po ju mesojne e po ju therrasin ne shumicen e zerit te ketij populli qe kerkon ndryshim, e perparim, qe ju, me kete sistem, drejtimi , mashtrimi, e hajduterie duhet te zhdukeni nje here e pergjithemone, qe portat e shqipetareve te jene te hapura per europen e mbare boten, gjithesesi, ama,,me zhvillimin e konkurrencen e paster e demokratike.

 14. Maskarai,,,,IPAEMEr, kopil bajgajash hibride, funderrine e shoqerise na permend me disa epitete , qe vete eshte edhe me i keq, e i poshter sa ato qe vjellnga goja.. Ne jemi, kemi qene shume here me lart sa nga prejaredhja jote qelbace, se kultura e zhvillimi i tuaj profan, qorr e banal, andaj ti lyrash qe qelbesh e mbase ke zene krimba ne batakun e qelbesirave, ndasine e krahinave qe ben e ben ne saje te bindjeve qe perca e sundo, por kjo te tregon qe je vite larg te qenurit shqiptar, apo luftetar per perparimin e ketij populli kaqe te vuajtur nga ju.Si servil, apo mbeturine e kuqaleve, se paku behu me koherent, e njerezor me komentuesit qe ne cdo dite, pjesa dinjitoze qe edhe nuk jane me parti, por duan demokracine e perparimin, po ju mesojne e po ju therrasin ne shumicen e zerit te ketij populli qe kerkon ndryshim, e perparim, qe ju, me kete sistem, drejtimi , mashtrimi, e hajduterie duhet te zhdukeni nje here e pergjithemone, qe portat e shqipetareve te jene te hapura per europen e mbare boten, gjithesesi, ama,,me zhvillimin e konkurrencen e paster e demokratike.

 15. U përpoq të bënte gol me dorë, por më duket se e hëngri sa krahu. E vetmja gjë që fitoi është tenderi i biometrikës, që e merr Erjon Isufi dhe Endri Hasa. Ne demokratët o Xhelal më duket se morëm ka*in edhe këtë herë”, shkruante komentuesi, poshtë statusit të fitores, së Xhelal Mziut.O xixa nuk je ne mbledhjen e celules se debatikasve te pd,fjalimet leri per shpellkaret o I punsuari I lapsit nje here ne emer nje here pa emer nje here me emer ftere stalin fax zigur shko mor rrotekari masturbohu per fitoren e lulushit dhe mos ha mut,populli thote keshtu i do mushka drute dhe a pe videon o xixa

 16. E kemi fjalën për shpurën e atyre palo-politikanëve idhnakë e agresivë, që shkumbëzojnë papushim helmin e tyre antishqiptar duke i kërkuar Evropës ta braktisë, të mos ta ndihmojë e të mos ta pranojë në gjirin e saj “narko-shtetin”, siç e cilësojnë ata harbutërisht vendin e tyre. E kemi fjalën për atë lukuni pseudo-intelektualësh gjithologë, pseudo-gazetarë e pseudo-analistë, pseudo-filozofë e pseudo-sociologë, pseudo-historianë e pseudo-gjuhëtarë, pseudo-regjisorë e pseudo-aktorë, pseudo-sizmologë e pseudo-virologë, që të refuzuar e të dështuar profesionalisht, shpresojnë se mund të realizohen duke iu bashkuar skalioneve të politikës së rrugës, ku predikojnë braktisjen e zgjedhjeve e të institucioneve dhe marrjen e pushtetit me dhunë e “me revolucion”.

 17. Llapaqitjet e ores 08:08 jane vazhde e kopjimeve nga Uturaku TemA i Mender Bazes qe ky Emerharruari ka detyre partie ti kopjoje. Dhe eshte aq idiot e budalla sa i kopjon ashtu sic i jargavit Mender Baze, pra ne numrin shumes…”E kemi fjalen”

 18. Basha këtë premtim e ka bërë gjatë vizitës së tij të fundit në SHBA (që nuk mbahet mend që kur ka qenë).

  “Zgjedhje me Edi Ramën kryeministër nuk ka.

  Ka rëndësi kjo që po e them, se e them nga Uashingtoni”, deklaronte Basha.

 19. Shpellkaret jane qire do vazhdojne te qihen deri diten kur te behen cecene,do vazhdojne te qihen deri diten qe kur te behen Qytetare

 20. Basha këtë premtim e ka bërë gjatë vizitës së tij të fundit në SHBA (që nuk mbahet mend që kur ka qenë).

  “Zgjedhje me Edi Ramën kryeministër nuk ka.

  Ka rëndësi kjo që po e them, se e them nga Uashingtoni”, deklaronte Basha.Miri kristi fteri zevendesuesit e stalinit leninit zigurit xixa fax ne mbrojtje te shpellkareve e ceceneve qe salihu solli ne tirone dhe na e kthyen ne shurrtore e hale te medha neper qendrat e qyteteve kryesore

 21. Po tani që identifikimi biometrik mori aprovimin nga nga marrëveshja e re, çfarë justifikimi do të nxjerrin? Dhe më e rëndësishmja fare: nëse PD-ja humbet zgjedhjet në vitin 2021, kush do t’ia ketë fajin?

  Është shumë, shumë e rëndësishme që lidershipi i saj dhe vetë kryetari Lulzim Basha t’i japin përgjigje që sot kësaj pyetjeje. Në mënyrë që kur të vijë ai moment, nuk duhet të kemi justifikimin e radhës se na vodhën. Pas arritjes së marrëveshjes,

 22. Ilir Kulla ndodhet në Romë me 26 shkurt 2017 për të ndjekur zhvillimet e dosjes false mbi plehrat dhe me 28 shkurt Syri.net (portal i lidhur me Berishën dhe Ilir Metën) publikon në Shqipëri skandalin fals “duke zbuluar” hetimin e mbeturinave të publikuar nga “Pianeta Italia News” (një portal krejtësisht i panjohur edhe mes gazetarëve italianë) përmes të cilit do të realizonte rrëzimin e qeverisë së Edi Ramës. Scoop-i fallco certifikohet menjëherë si i vërtetë nga disa “analistë” që janë gati të thonë çdo gënjeshtër vetëm e vetëm për t’i shërbyer ish-qeveritarëve duke shpresuar që ata të mund të kthehen në pushtet e në këtë mënyrë të arkëtojnë shpërblimin. Basha, Berisha dhe shumë të tjerë përdorin skandalin e rremë të plehrave të prodhuar nga këshilltari i Ilir Metës për të kërkuar dorëheqjen e Ramës.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu