• |
ide | kryesore

Opozita parlamentare i tregon kushtet ambasadores së SHBA: Lista të hapura, depolitizim dhe votë emigrantësh

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ka përfunduar takimi i opozitës parlamentare me ambasadoren Yuri Kim. Në një deklaratë për mediat, kryetari i grupit Demokrat në Kuvend, Myslim Murrizi deklaroi se i paraqitën ambasadores qëndrimin përkatës. Ai tha se vota e tyre në Kuvend do të jetë kundër kësaj marrëveshje, pasi nuk janë plotësuar tre kushtet e tyre.

“Një takim miqësor ku në emër të tre grupeve shprehëm qartë votën tonë kundër të pazarit të atyre që kanë marrë peng zgjedhjet. U thamë nuk votojmë asnjë lloj pazari. E bëmë të qartë që opozita parlamentare nuk do e votojë në Kuvend. Ajo dakordësi për reformën nuk do marrë kurrë 39 votat e opozitës. Qëndrimi ynë është i palëkundur, nuk kërkojmë asgjë vec asaj që kemi kërkuar. Opozita ka kërkuar votën e emigrantëve, depolitizimin dhe listat e hapura”, u shpreh Murrizi.


Më herët, në një postim në Facebook, Murrizi e cilësoi firmosjen me konsensus të draftit të Reformës Zgjedhore si një pazar të pistë.

21 Comments

  1. Mos genjeni o njerez qe duke degjuar murrizin. Nuk ju kalon neper mendje mendimi. Se mos do ishte me mire te ishin keta opozita e vertet. Besoj se shumica bien dakort me ato qe kerkojn keta.

  2. Po ca flisni ore. Kjo eshte show e pazar sa do fusin ne xhep, leke, euro e dollaro! Murrizi eshte cerr i maxhorances, kukull qe e tund si te doje Ben Shameti, si “partnere”qe jane. Dobia e ketyre letyrave eshte kusuri yne te vijojme te shohim injorantet ne parlament. Ku ku, te qe Noli fjalle ne ate far parlamenti.

   1. Koli eshte i sakte, thjesht duan secili nga 150-200 per koke se me shume nuk e risin dot pazarin. Kjo eshte bingoja e fundit e tyre ne ate parlament klandenstin

    1. O hasan, me emer turku, po pse njk thua qe ky Murizi qenka zgjedh deputet me votat e gruas tende.
     Per kuriozitetin tend mua me quajne Ilir.

 1. Respekt, jane te pakte politikane shqiptare qe mbajne fjalen. Shpresoj qe tja dilni dhe te votojme per deputetet e mos te shkonje me deputet si Nard Ndoka apo ajo Korporata ne kuvend

 2. Kryetari i PD Lulzim Basha ishte sot në disa bizneseve në Tiranë.

  Një nga zonjat të cilat ai po nxirrte live në facebook i tha kryedemokratit “ishalla dal bukur, se para nuk dalim bukur, nuk ka gjë vetëm kaptinën më ke nxjerrë”.

  Basha ja ktheu je shumë fotozhenike

 3. Po ca karin duan keta bajgat ,po kush voton per keta krye plehrat ,ta provojne se vec manxurin e Ver llapes do marrin.

 4. Me MM ky vend do shkoj ne europ, do ta votoj se sben se do pesoj ate qe ka thene deri Bashen se dogji mandatet pa pyetur ameriken keshtu qe leri pordhet por votoje o lymo se do te kthejne ne sulzotaj prape

 5. E paska ngritur steken Lymi,une them qe marrveshja te anulohet sepse ska firmosur Nimut Musai derri Patosit,dhe Ralfa Gjoni.

 6. Vota juaj kunder marrveshjes per ligjin zgjedhor duke kerkuar votimin nga populli me lista te hapura do ti sherbeje jo vetem elektoratit demokrat e gri, por gjithashtu edhe elektoratit socialist te zhgenjyer nga te paaftit dhe kriminelet ne parlament te zgjedhur nga kryetaret e partive per perfitime korruptive. Duke votuar kunder, ju orientoheni drejt popullit dhe qytetareve te pakenaqur nga opozita e bashkuar dhe kunder qeverise qe perdor dhe abuzon me fuqine qe ushtron ne emer te popullit Shqiptar.

 7. Keta I ka kurdisur vete Rama per te hedhur poshte reformen. Por qe mos dale sikur rilindja ishte kunder, atehere perdor edhe njehere keta per te hedhur poshte marveshjen qe e kufizon ne manipulimet e tij.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu