• |
ide | kryesore

Zbardhen detajet/ Një për një pikat e marrëveshjes PS- PD

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Ka përfunduar mbledhja e Këshillit Politik, që u zhvillua sot në ambientet e Pallatit të Kongreseve, për të mbyllur detajet e fundit të dakordësisë.

Palët arritën dje një marrëveshje për Reformën Zgjedhore, ndërsa Këshilli Politik do të vijojë të mblidhet për draftet që do të zbërthejnë marrëveshjen dhe çështjet e tjera që kanë mbetur për t’u diskutuar.


Palët ranë dje dakord që Komisioni Qendror i Zgjedhjeve t’i nënshtrohet procesit të reformimit, ndërkohë që do të krijohet posti i zv/kryetarit të KQZ-së, që do të kujdeset për procesin e zbatimit të projektit të identifikimit biometrik të votuesve.

Po ashtu, partitë politike kanë rënë dakord që të mos ndryshojnë sistemin zgjedhor, ndërsa Partia Socialiste u tërhoq nga propozimi për të depolitizuar komisionet e votimit dhe ato të numërimit. Komisionet Zonale të Administrimit të Zgjedhjeve do të kenë të njëjtën strukturë si në zgjedhjet e shkuara.

Gjithashtu është dakordësuar edhe për sistemin e monitorimit të kamerave gjatë procesit të votimit dhe numërimit.

Dokumenti me 11 pika paraqet zgjidhje për të gjitha çështjet që u diskutuan në javët e fundit dhe që përbënin kundërshti e përplasje mes palëve. Për sa i përket çështjes së identifikimit elektronik, në dokument thuhet se rekomandimet e OSBE-së flisnin për një implementim gradual, por palët u angazhuan që ta shtrinin këtë proces menjëherë në fazën 100 për qind.

Në dokument theksohet që këto pika të dakordësuara nga të gjitha palët nuk mund të ndryshohen dhe i kalojnë Komisionit të Reformës Zgjedhore dhe Kuvendit për votim siç janë. Gjithashtu, në dokument theksohet se puna e Këshillit Politik vijon për të detajuar të gjitha çështjet teknike të marrëveshjes.

MARRËVESHJA E KËSHILLIT POLITIK PËR REFORMËN ELEKTORALE

Identifikimi Elektronik: ODIHR rekomandoi implementim gradual dhe i ka sugjeruar në komente Këshillit që çdo kalim në identifikim elektronik, votim ose numërim duhet të fillojë me një program pilot, që përfshin jo më shumë se 20 për qind të votuesve që Këshilli sugjeroi. Sidoqoftë, partitë angazhohen të mbështesin zbatimin e identifikimit elektronik, që përfshin 100 për qind të votuesve në zgjedhjet e ardhshme, në masën që është teknikisht i zbatueshëm. Qëndrueshmëria do të përcaktohet nga KQZ-ja, e mbështetur nga ekspertiza ndërkombëtare. Qeveria e Shqipërisë garanton fonde në kohë për zbatimin, për aq sa është e zbatueshme teknikisht.

KQZ: KQZ-ja do të ketë një zëvendëskomisioner, i cili do të jetë përgjegjës për përcaktimin e qëndrueshmërisë dhe zbatimit të identifikimit biometrik të votuesve. Zëvendësi ka përgjegjësi të përbashkët dhe të barabartë me kryetarin për zgjedhjen, monitorimin dhe zbatimin e identifikimit biometrik të votuesve. Zëvendësi monitoron dhe ushtron mbikëqyrje mbi skemën e rekrutimit dhe trajnimit për komisionerët i ndihmuar nga një ekspert ndërkombëtar. Një ekspert tjetër ndërkombëtar do të mbështesë KQZ-në dhe zëvendëskomisionerin në trajnimin për zbatimin e identifikimit biometrik të zgjedhësve.

KQZ: Struktura e KQZ-së përfshin rregullatorët (pesë anëtarë); apelimin (pesë anëtarë); një drejtues ekzekutiv dhe zëvendëskryetar ekzekutiv. Anëtarët do të bien dakord në proporcion shumicë- pakicë në organet rregullatore dhe të apelit. Komisioneri shtetëror do të zgjidhet përmes konsultimit.

Ekipet e numërimit: Dy zyrtarë jopolitikë, njëri prej të cilëve numëron, ndërsa tjetri ndihmon, duke ndërruar rolet me secilën kuti votimi. Anëtarët e mbetur do të jenë ose dy monitorues nga secila palë, nga qeveria dhe opozita; ose tre vëzhgues nga secila palë, prej qeverisë dhe opozitës; ose një vëzhgues nga secila palë nga katër partitë kryesore parlamentare, që rezultuan nga zgjedhjet e vitit 2017.

Qendra e Votimit: Dy anëtarë të komisionit, të drejtat dhe përgjegjësitë e të cilëve janë të kufizuara në të drejtat e vëzhgimit dhe të kontestimit (titulli i saktë që do të përcaktohet) nga secila prej shumicës dhe pakicës dhe tre të emëruar përmes lotarisë nga KQZ-ja, nga të cilët vetëm një do të veprojë si anëtar dhe do të marrë vendime. Dy të tjerët do të shërbejnë si asistentë, pa të drejtë vote.

KZAZ: Do të jetë me të njëjtën strukturë me Qendrën e Votimit. Procesi i ankesave: Procesi i apelit të Kolegjit Zgjedhor mbetet i pandryshuar (d.m.th., ankesat dëgjimore nuk do të fillojnë në Gjykatën Kushtetuese.) Depolitizimi: Nuk do të bëhen ndryshime në administratën zgjedhore për zgjedhjet e ardhshme (parlamentare dhe lokale). Punonjësit e sektorit publik do të kenë të drejtë të jenë pjesë e administratës zgjedhore në zgjedhjet (parlamentare dhe lokale) pas zgjedhjeve të ardhshme. Reforma e vazhdueshme në administratën publike në Shqipëri do ta forcojë më tej fokusin e saj në depolitizimin e shërbimit civil. Pranimi: Të gjitha propozimet e dakorduara do të hartohen në ndryshime ligjore që do të rishikohen dhe kontrollohen nga Këshilli Politik për të pasqyruar siç duhet marrëveshjen PARA KALIMIT të Parlamentit, PA ASNJË ndryshim ose amendim tjetër. Në eventualitetin e çdo korrigjimi teknik të propozuar këtyre ndryshimeve nga organet parlamentare, këto DUHET të aprovohen nga Këshilli Politik PARA të votohen.

Masat shtesë: Këshilli Politik do të vazhdojë të diskutojë me mirëbesim dhe të përpiqet të arrijë zgjidhje të pranueshme reciprokisht kur dhe ku është e mundur për të adresuar rekomandimet kryesore të ODIHR në lidhje me: (1) blerjen e votave; (2) presion ndaj votuesve dhe administratës publike; (3) keqpërdorimi dhe abuzimi i burimeve të administratës, shtetit e financave; (4) përfshirjen e grupeve kriminale; (5) liria e votës dhe fshehtësia; dhe (6) manipulimi e falsifikimi i rezultateve zgjedhore. Mungesa eventuale e progresit në këto propozime NUK do të parandalojë ose vonojë marrëveshjen dhe miratimin e saj në Parlament të masave siç është rënë dakord në pikat 1-9.

Hyrja në Fuqi: Pikat 1, 2, 3, 7, 8, 9, 10 dhe 11, më lart si dhe dy shënimet e mëposhtme, hyjnë në fuqi për zgjedhjet e ardhshme (parlamentare dhe lokale). Pikat 4, 5 dhe 6 më lart hyjnë në fuqi pas zgjedhjeve të ardhshme (parlamentare dhe lokale). Shënime: Propozimi për qeverinë kujdestare dhe shefin e Policisë së përkohshme nuk do të përbëjnë një kusht për miratimin dhe zbatimin për sa është dakordësuar më sipër. Nuk ka konsensus për ndryshimin e sistemit.

22 Comments

 1. Lexon artikullin dhe “mahnitesh” nga ndryshimet . Ajo qe duhet te ishte shkruajtur me germa kapitale dhe te ishte titulli i kryeartikullit i jane shtuar tre germa (nuk) dhe eshte vendosur ne fjaline e fundit : Nuk ka konsensus për ndryshimin e sistemit.

  Sa trishtim me sjell kjo fjali me tridhjetepese germa . Ju sot vrate shpresen e shqiptareve . Ju sot gropost te ardhmen e ketij vendi . Ju sot garantuat endjen pafund te femijeve tane ne rruget e botes . Por njekohesisht ju sot moret mallkimet tona ne emer te femijeve tane. Ju sot vertetuat ate qe ne me kohe e dinim , ju doni te na sundoni dhe jo te na udhehiqni .

  Tani , sistemin nuk e ndryshuat , depolitizimin nuk e bete , votimin dhe numerimin elektronik jo , referendumet jo se jo , votimi i emigranteve as u fol fare . Lind pyetja , ça bete gjithe keto dite ? Ç’fare ndryshuat ? Pse u mblodhet kur nuk ndryshuat asnje gje ? Pse gjite ky show politik e mediatik per nje fllusk sapuni ? Pse e trumpetoni kaq shume si fitore nje statusquo? Ç’fare mendoni se jeni ? Mos kujtoni se keni shpirtrat ne dore?
  Mos kuftoni se jeni te pavdekshem ?

  Para disa ditesh zj.Hajdari tha : Persa i perket sistemit ata nuk duan ta ndryshojne .
  PS thotë e diskutojmë në fazë të dytë, PD nuk do, LSI nuk është shprehur fare .

  Une tek i gjati nuk kam pasur asnje shprese per ndryshim edhe pse ky thote qe e diskutojme ne nje faze te dyte . Keto jane pinokeri te te gjatit tone , se ne kete menyre ky na zgjatet perdite e me shume me genjeshtra te tilla . Pastaj , ky me pinokeri erdhi ne pushtet , me pinokeri po sundon , me pinokerira kerkon te perfitoj dhe pinok do vdes sepse huqi del me shpirtin . Disa lindin , disa behen . Ky ka lind i lig e pervers dhe nuk i behet me derman . Largimi i tij , jo vetm nga pushteti , por magari edhe nga shqiperia eshte fitore per te gjithe , biles edhe per vete rilindasit .

  Ai qe me habit me shume eshte z.Basha se qenkerka edhe me i vendouri per JO-ne . Sepse eshte kaq i vendosur per JO-ne , vetem ky dhe nje Zot i Madh e dine . Ky eshte i habitshem ne qendrimet e tij absurde sepse , nese kishte nje njeri qe perfitonte me shume nga keto ndryshime ishte pikerisht ky dhe opozita . Ti biesh fatit me shqelm , vetem nje vemje si ky dine ta beje ne menyre te perkryer . Nejse , ky keshu ka vepruar gjithmone prandaj edhe gjithçka i eshte kthyer ne bumerang , prandaj do ngelet nje humbes i perjetshem . Te vetmen fitore qe beri , edhe ate ja dhuroi Ristani dhe nuk e fitovi (te pakten dija per nder Ristanit) .
  Mua nuk me vjen keq per ty , sepse ty , kudo te te hedhesh merrke formen e enes ku bie. Mua me vjen keq per veten time , me vjen keq per femijet e ketij vendi , me vjen keq per çdo opozitar por mbi te gjitha me vjen keq per Shqiperine dhe per Shqiptaret qe do enden si Çifuti ne shkretetire dhe nuk kane per te gjetur rehati e derman edhe per disa vite te tjera .

  Por ai qe me habit , qe me çudit dhe qe me surprizon me shume se gjithkush , eshte “gjiganti” i presidences , z.Meta . O zoti president , po ti hyre ne greve urie kundra ketij sistemi ? Po ti thyeve vazon ne parlament o z.President .Po te kishe pasur pak force me shume , sot , zj.Topalli nuk do ishte midis nesh . Ose te pakten do ishte çyryke po ta kishte zene ajo vazo . Tani me thuaj , ça emri te te veje une ty o z.President ? Tu besoj fjaleve te tua apo veprave te tua? Pse te ngel gozhd ty kur une te them se ti bene teater , kur mbi te gjitha parashikimi im doli ? Por jo vetem me teatrin , por ti ne gjithçka bekerke teater o z.President . Atehere pse duhet te te besoj me o z.President ?
  Ja po ti bejme hallall te gjitha , po te pakten kerkoi falje z.Xhufi dhe te gjithe atyre grevisteve te tjere per sakrificen qe bene per ty se ti edhe atyre ja paske pas me “teater” o z.President . Kerkoji falje publike zj.Topalli se desh e more ne qafe ate zonje te nderuar . Dhe ne fund o z.President , kur ti bene teater me gjithçka dhe me kedo , atehere paguaje demin e asaj vazoje qe thyeve sepse ishte prone e perbashket .

  Disa thone se nuk po shohim drite ne fund te tynelit . Por une them se me kete paçavure qe keta bene , na futen ne nje bujo totale akoma pa hyre ne tynel .

  Me kete qe bete te gjithe, ju palaçot e politikes , na vertetuat se motoja e juaj ka qene , eshte dhe do te mbetet : Mbas meje qameti u befte .
  Kjo shprehje ( “après nous, le deluge” ) i eshte atribuar Mbretit te frances Luixhi XV por ne fakt nuk eshte e tija , eshte thenie e dashnores se tij Madame de Pompadour , e cila ja tha mbretit per ti dhene force mbas humbjes se francezeve ne luften e Rosbak .
  Me kohen ai , Luixhi XV , filloi ta perdorte shpesh kete shprehje sa here qe deshtonte . Aq shume filloi ta perdorte saqe edhe sot mbahet si thenie e tij . Por me kete teori moskokçarje , deshtimet e tij e çuan francen ne deshtim te vete mbreterise . Nga ky shkak pasardhesi i tij dhe i fundit , Luixhi XVI , perfundoje ne GIJOTINE . Sepse filloi
  REVOLUCIONI , ai qe sot quhet revolucioni frances nga i cili u hodhen themelet e shtetit te se drejtes (ose shteti liberal , qe jane demokracite e sotme ne bote) .

  Keni menduar ndonjehere per fundin tuaj o palaçot e politikes ? A nuk e ndjeni urrejtjen e popullit ndaj jush ? A nuk e dini se mjerimi dhe padrejtesia e tjeterson edhe qenien me te bute njerezore , nga humane ne kafsheri ? A nuk keni frike te pakten nga i Madhi Zot , meqenese nga njerezia nuk trembeni ? Gaboheni o pushta te pushtetit , gaboheni rende . Trembuni , sepse countdown-i ka filluar tik takun e tij .
  Nje fund i tmerrshem apo nje tmerr pa fund ? Kjo eshte pyetja nje milion dollareshe qe i beje te gjithe vellezerve te mije Shqiptar .

  P.S . Me falni vulgaritetin . Por ndjehem shume shume i zhgenjyer nga kjo kaste politikanesh te papergjegjshem . Largimi i tyre eshte detyre e ne te gjitheve , eshte domosdoshmeri per te ardhmen tone . Per te kuptuar me mire se ne çderexhe jemi , Ju keshilloj te ndiqni ne Youtube poezine : “Ah moh demokraci ” te recituar nga i madhi Mirush Kabashi .
  Respekte te gjithe Shqiptareve . TUNG

 2. U përpoq të bënte gol me dorë, por më duket se e hëngri sa krahu. E vetmja gjë që fitoi është tenderi i biometrikës, që e merr Erjon Isufi dhe Endri Hasa. Ne demokratët o Xhelal më duket se morëm ka*in edhe këtë herë”, shkruante komentuesi, poshtë statusit të fitores, së Xhelal Mziut.

  1. Shpifje shpifje

   Uleret rama necdo studio tv fb ciuciu etj

   Or koqe fuggris nuk ka sistem qe te mbron nga blerja e votes pervec minimizit nga ekulibri i forcave.
   Nuk te ndalon dot asnje kur ke marre rrugen e mutit. Rama mund ti bleje mund ti vjedhe mund ti prishe
   Por!!!
   Rama eshte diskretituar dhe eshte i ikur do perpiqet si i mbyturi qe mbyt te tjeret. Lali eri eshte gati,ne zgjedhje do punoje lunder rames, ndersa rama do bejedhe zgjedhjet lokale me nje dite…

   Ramsi i ka bere dem pa fund ketij vendi, por prape fuggris mbete

 3. E kemi fjalën për shpurën e atyre palo-politikanëve idhnakë e agresivë, që shkumbëzojnë papushim helmin e tyre antishqiptar duke i kërkuar Evropës ta braktisë, të mos ta ndihmojë e të mos ta pranojë në gjirin e saj “narko-shtetin”, siç e cilësojnë ata harbutërisht vendin e tyre. E kemi fjalën për atë lukuni pseudo-intelektualësh gjithologë, pseudo-gazetarë e pseudo-analistë, pseudo-filozofë e pseudo-sociologë, pseudo-historianë e pseudo-gjuhëtarë, pseudo-regjisorë e pseudo-aktorë, pseudo-sizmologë e pseudo-virologë, që të refuzuar e të dështuar profesionalisht, shpresojnë se mund të realizohen duke iu bashkuar skalioneve të politikës së rrugës, ku predikojnë braktisjen e zgjedhjeve e të institucioneve dhe marrjen e pushtetit me dhunë e “me revolucion”.

 4. Llapaqitjet e ores 08:04 jane vazhde e kopjimeve nga Mender Baze te Uturaku i qeverise TemA. E ka detyre partie ky budalla idiot ti kopjoje ne c’do shkrim. E ka kopjuar dhe 5 minuta me pas ne shkrimin pasardhes. Por eshte aq Rrotkarist sa i kopjon ashtu si i jargavit Mender Baze, ne numrin shumes “E kemi fjalen per…”
  Mos ja vini re, eshte ajo konia pa emer qe ju leh neper kembe kur komentoni kunder Rames, ndaj mos ja kurseni shkelmat!

 5. Basha këtë premtim e ka bërë gjatë vizitës së tij të fundit në SHBA (që nuk mbahet mend që kur ka qenë).

  “Zgjedhje me Edi Ramën kryeministër nuk ka.

  Ka rëndësi kjo që po e them, se e them nga Uashingtoni”, deklaronte Basha.Ti ftere e qive motren dhe vajzen si ju ka thene salihu,te shtoni shpellkaret

  1. Po mor ti kopjaci i Mender Bazes, une sapo ta shkordheva tet shoqe, vajzen dhe motren tende tok me nje grup nga ato qe ti katunari mallakastrikot i thua shpellkar por qe ne fakt jane ato qe ta kane derrmu bythen vence familjarisht. Hajt te fala Mender Bazes.

 6. Une deri ketu nuk po shoh as gje te re me gjithe ate-Llapaqenllekun-qe eshte folur deri tani -duam-reforme zgjedhore ,-duam reforme zgjedhore-.Ku eshte reforma ketu o idiote ?Larg qofte mos kini bere ndonje pazarllek te qelbur si radhen e kaluar.Pse nuk vendoset listat e hapura te kandidateve o lyrashe?Apo populli te votoje, dhe ju te vini kandidate per deputete ata qe ju do -menderja -juve.Jo populli ,elektorati i ciles force politike i perket ,duhet ta njohe me se miri ate person qe ta votoje dhe jo te mos ja kete pare surratin fare dhe te mos dije as gje per zonen qe ai te kete ne juridiksion.Prandaj me nje fjale kini bere nje -vrime ne uje-megjithe ate-shamatane qe percuallet tere keto muaj per kete -palo-reforme zgjedhore qe kini rene dakord .Nuk e di dhe qofsha i gabuar, keq dhe me keq po e fundosni elektoratin e djathte ju o njenerz tinzare qe po e zhgenjeni dita dites.

 7. Basha këtë premtim e ka bërë gjatë vizitës së tij të fundit në SHBA (që nuk mbahet mend që kur ka qenë).

  “Zgjedhje me Edi Ramën kryeministër nuk ka.

  Ka rëndësi kjo që po e them, se e them nga Uashingtoni”, deklaronte Basha.

 8. Po tani që identifikimi biometrik mori aprovimin nga nga marrëveshja e re, çfarë justifikimi do të nxjerrin? Dhe më e rëndësishmja fare: nëse PD-ja humbet zgjedhjet në vitin 2021, kush do t’ia ketë fajin?

  Është shumë, shumë e rëndësishme që lidershipi i saj dhe vetë kryetari Lulzim Basha t’i japin përgjigje që sot kësaj pyetjeje. Në mënyrë që kur të vijë ai moment, nuk duhet të kemi justifikimin e radhës se na vodhën. Pas arritjes së marrëveshjes,

 9. Ilir Kulla ndodhet në Romë me 26 shkurt 2017 për të ndjekur zhvillimet e dosjes false mbi plehrat dhe me 28 shkurt Syri.net (portal i lidhur me Berishën dhe Ilir Metën) publikon në Shqipëri skandalin fals “duke zbuluar” hetimin e mbeturinave të publikuar nga “Pianeta Italia News” (një portal krejtësisht i panjohur edhe mes gazetarëve italianë) përmes të cilit do të realizonte rrëzimin e qeverisë së Edi Ramës. Scoop-i fallco certifikohet menjëherë si i vërtetë nga disa “analistë” që janë gati të thonë çdo gënjeshtër vetëm e vetëm për t’i shërbyer ish-qeveritarëve duke shpresuar që ata të mund të kthehen në pushtet e në këtë mënyrë të arkëtojnë shpërblimin. Basha, Berisha dhe shumë të tjerë përdorin skandalin e rremë të plehrave të prodhuar nga këshilltari i Ilir Metës për të kërkuar dorëheqjen e Ramës.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu