• |
ide | kryesore

ShBA: Pengesat u hoqën, tani sa më shpejt dialogu që përfundon me njohje mes Beogradit dhe Prishtinës

-Instant, Lajme, Të fundit

Me masat e reciprocitetit të larguara në fundjavënga qeveria e re e Avdullah Hotit janë plotësuar parakushtet për rinisjen e dialogut dhe arritjen e një marrëveshjeje finale mes Kosovës dhe Serbisë. Për Shtetet e Bashkuara njohja e plotë është ajo që duhet synuar në fazën përfundimtare të dialogut. “Dialogu duhet të rinisë sa më shpejt” ka deklaruar në përgjigjen që ka dhënë për  Koha Ditore ambasada e SHBA Prishtinë. “Ne e mirëpresim vendimin e Qeverisë për heqjen e të gjitha masave të ndërmarra kundër Serbisë dhe tani presim që dialogu të rifillojë sa më shpejt që të jetë e mundur. Njohja e plotë është në interesin më të mirë të Kosovës dhe të rajonit, për të siguruar kështu stabilitet dhe përparim ekonomik”, thuhet në përgjigjen e Ambasadës amerikane dërguar gazetës.


  1. Shtetet e Bashkuara, që janë përfshirë aktivisht në dialog, e kanë lënë në dorën e Kosovës dhe të Serbisë që të arrijnë zgjidhjen që duan.

3 Comments

  1. shprehje e bukur u hoqen pengesat ndaj serbise , ose e thene shqiptarshe ju hoqem breket , dhe zodhen disa mojoneta ne Kosove , kush e merr vesh kete politike , here te ndihmojne here te hekun breket .

  2. Kohet e fundit eshte bere shume zhurme. Ka dialog, s ka dialog. Kush merr pjese ne dialog (qeveria Kurti ra per kete). Tani SHBA ka caktuar daten. KM Hoti do te shkoi ne Washington. Momenti i mire me pa, a ekziston ndonje marreveshje, dhe me i tregue qytetareve te verteten rreth marreveshjes. Dhe populli te lirohet nga gjithe ajo frike per ndarje, falje, shitje te Kosoves. Edhe kesaj here SHBA jane aty ku jane shqipetaret.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu