• |
ide | kryesore

Dhunohet Parku Kombëtar i Apolonisë, Meta: Të gjenden barbarët

Arkiva, Lajme, Të fundit

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka reaguar pas dhunimit të Parkut Kombëtar të Apolonisë në Fier.


“Dënoj me forcë aktin barbar, taleban dhe anti-kombëtar të shkatërrimit të një prej monumenteve të Parkut Arkeologjik Kombëtar të Apolonisë, pjesë jashtëzakonisht e rëndësishme e fondit të vyer të trashëgimisë kulturore kombëtare” – thuhet në një reagim të Metës.


“Thellësisht i tronditur nga kjo ngjarje tepër e rëndë, apeloj me forcë nisjen e një hetimi të menjëhershëm dhe vënien para përgjegjësive ligjore të autorëve dhe frymëzuesve të tyre, të cilët duhet të marrin një dënim shembullor.

Çdo sulm ndaj trashëgimisë dhe vlerave tona kombëtare, sikundër ndodhi edhe me shembjen e Teatrit Kombëtar, është sulm i drejtpërdrejt ndaj identitetit tonë kombëtar.

Bëj thirrje për nisjen pa zvarritje të projektit të restaurimit dhe forcimin e masave për mbrojtjen e monumenteve të kulturës në të gjithë vendin, që rastet e fundit dëshmojnë se po rrezikohen nga akte barbare që as pushtuesit nuk kanë guxuar t’i bëjnë. Barbaria dhe talebanizmi nuk kanë vend në shoqërinë tonë!” – thotë Meta.

Image may contain: grass, mountain, sky, outdoor and nature

11 Comments

 1. Po ku çani menderen ju per monumentet!! I keni lene ne meshiren e fatit!
  Ku je ti president per qindra monumente shqiptare te shkaterruara nga zyrtaret e pjerdhur qe keni vene te interesohen, gjasme!!! Kur ka ndonje rast si ky i fundit dilni dhe beni çfaqje tip ‘EdiRama’!!
  U shofte fara juaj!

 2. Talebanet e frymezuar nga prishja e Teatrit Kombetar, kur e ben shteti, Kryeministri, Veliaj e pse jo dhe talebanet.

 3. Po pse talibanizem dhe jo albanistanizem. Psh kemi degjuar gojet e liga qe nga vlora deri poshte gjithe bregdetin e jugut e marin cifut….te ken genjyer vall?

 4. Une mendoj se ky krim eshte kryer nga pseudo greket shqiptar. Debati i diteve te fu dit per bylisin ka bere qe ata homo pseudo greket te egersohen.

  1. ska kuptim. greket thone se eshte monument i tyre(dhe me te drejte) ndaj do ta ruanin.. une kam frik se jane shqipot pasardhesit e ilireve te kroacise

 5. Barbar akoma e diskutoni ! as qe behet fjale ,popull pa histori pa kujtese pa identitet ,me kujtes te shkurter ,mosmirnjohes ,pak dite na kane kaluar nga prishja e teatrit kombetar ,as ja ndjen ketij populli zere se u prish nje kasolle barinjesh ,ashtu ju duket militanteve te Ed droges ,po ketu sundon sekti cifut qe mendon si tja shkateroj historine ketij vendi dhe si ta c populloj ,dhe shqiptaret rrine si dele ,vini re parlamentin ,kush I perfaqeson shqiptaret ,Nimut Musai derri I Patosit ,Muslim Murrizi ujku Lushnjes, Rudina pidh shqyerja etj koporata ,krye kurvat .

 6. Ata qe kane mare jugun nuk duan asnje shenje ….ashtu si e krijuan ashtu po e zhbejne. .. ne grim sallat kot…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.