• |
ide | kryesore

VIDEO/ Merr fund dilema e “Turit”, drejtoresha sqaron pyetjen që “u hoqi trurin” maturantëve

-Instant, Arkiva, Pikante, Video

“Turi” ishte një nga memet që spikati më shumë në protestën e sotme të maturantëve përpara Ministrisë së Arsimit, i cili në të vërtetë ishte një pyetje me alternativë për vijueshmërinë e saktë të një teksti të dhënë për nxënësit në provim.

Drejtoresha e Qendrës së Shërbimeve Arsimore, Rezana Vrapi dha në A2 zgjidhjen e kësaj pyetje që shkaktoi shumë debate mes maturantëve dhe në rrjetet sociale.


Shefja e QSHA qartësoi se në variantet e tezave të provimit, përgjigja ishte e renditur ndryshe dhe në alternativën që lexoi maturantja Kejsi Spahiu, ajo tha se përgjigja e saktë ndodhet nën alternativën D.


3 Comments

  1. Nuk ma merr mendja qe ketu problemi ishte se cila eshte alternativa e sakte. Problemi eshte qe nuk ka asnje arsye llogjike per te percaktuar ne menyre te vetme pergjigjen e sakte. Sepse une nuk mud te realizoj se perse na qenka pergjigja e sakte D, dhe jo A, ose B ose C. Pervec kesaj kjo nepunesja e MA, a cfare dreqin eshte m’u duk pak e cikatur dhe me njohuri jo te mjaftueshme ne gjuhen shqipe.

    1. Fiks, ceshtja kryesore eshte qe pytja e para eshte pa kuptim, dhe e dyta eshte kopjuar nga testet e Cambridge, por qe jane nxjerre komplet nga konteksti.

  2. Cfare idjotlliqesh tallava arsimi . un mund te zgjedh ke variant te dua se si vazhdon ngjarja . si mund te me kufizosh ti mua mendimin tim apo fantazin time duke e percaktuar ti pergjigjen. Ore keta jane te cmendur upo jan urdheruar te bejne te cmendurin qe te cmendin edhe femijet?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu