• |
ide | kryesore

Le ta besojme Rik Grenellin dhe të ëndërrojmë me sy hapur

-Instant, 1, Ide

Diplomati kaubojs Rik Grenell, sot i kishte flakur dhe çizmet dhe kapelen. Në intervistën që i ka dhënë kolegut Berat Buzhala, në prag të fillimit të dialogut shqiptaro-serb, në 27 qershor në Shtëpinë e Bardhë, ai ka surprizuar me dy gjëra.


Nga njëra anë ai ka përgënjeshtruar njëkohësisht edhe Albin Kurtin që i trembej një marrëveshje me shkëmbim teritoresh, frikë kjo që është shfaqur po kaq e fortë edhe në mediat më të mëdha botërore edhe në kancelaritë e vendeve kryesore të BE-së, por njëkohësisht edhe ata që predikojnë krejt të kundërtën.


Deklaratat e tij kanë qenë në sens të ndryshëm me kërkesat për një marëveshje që i duhet sa më shpejt Kosovës, të cilën e trumbeton Thaçi, me gadishmërinë për sakrifica për të cilën flet Vuçiçi dhe në mospajtim me të tërë ata që shpresonin që Amerika të kishte çelësin e nënshkrimit të atypëratyshëm të një pakti që do të përfundonte me njohje reciproke.

Lexo me tej:

Përplasja SHBA-BE për Kosovën, Grenell reagon pas vizitës së Lajçak në Prishtinë

Përkundër të gjithë këtyre fobive dhe pritshmërive, Rik Grenell ka folur si një politolog vizionar që pret që ekonomia e shëndoshë ti hapi rrugën paqtimit politik, që ka durimin të qëmtojë zgjidhje të rralla për diplomacinë e sotme, nga ato që i kalojnë mandatet kohore të një apo dy administrative, që shpreson naivisht se rritja e mirëqenies ekonomike dhe e punësimit do ti bëjnë kosovarët dhe serbët më të dashur me njëri tjertin.

Po ti besosh atyre që thotë ish ambasadori i Trump në Berlin, paratë që do të hidhen për autostrada, hekurudha, linja ajrore, do të sjellin begatinë e nevojshme ekonomike që do ti hapin rrugë paqes.

Pra, ndonëse krahasimet gjithnjë çalojnë, Grenell po flet për një mini plan Marshall, për Ballkanin, i cili do të prodhonte, ashtu si në Europën e djeshme të pasluftës një botë më të mirë. Por po ti shkojmë deri në fund krahasimit, frytet e ndihmës bujare Amerikane, në Gjermani nuk i korri Adenaueri, por Shmidi dhe Koli, në Francë nuk i gëzoi de Goli, por Zhiskar D’Esteni dhe Miterani.

Pra, nëse projekti i të dërguarit special të Trump është që në fillim të rimëkëmbë ekonominë e Serbisë dhe Kosovës, të ndalojë emigrimin e të rinjve, të zbusi papunësinë, ne do ta kemi një marëveshje finale në kohën kur edhe Grenell, edhe Thaçi edhe Vuçiçi mund të pijnë së bashku një kafe si pensionistë të ngeshëm dhe të lavdishëm.

Pra shkurt, po të dëgjoje intervistën e Grenell në T7, që predikonte me këmbëngulje vetëm përparimin ekonomik, që do hapte shtratin e një marëveshjeje politike, jo vetëm do të kishe të vështirë të besoje tek një zgjidhje të projektuar për të ardhmen e afërt, por nuk do të arsyetoje dot as veprimet e gjithë faktorëve lokalë në dy vitet e fundit.

Fjala vjen, kur ky është një proces i gjatë dhe i shtrirë në kohë, pse duhej organizuar një “grusht shteti” ndaj qeverisë së zgjedhur të Albin Kurtit që nuk u la as dy muaj në detyrë? Pse nxiton me galop Hashim Thaçi për të këmbëngulur se Kosovës i duhet njohja e shpejtë për të aderuar në oganizatat ndërkombëtare dhe për të shtuar njohjet? Pse i hakërrehet Vuçiçi kundërshtarëve të tij, duke u thënë se serbëve po u ikën një mundësi që mund të mos iu vijë më? Pse Edi Rama ka folur për një shanc që ndoshta të jepet vetëm në herë ne jetë?  

Flet Grenell: E vërteta e rrëzimit të Albin Kurtit, ai nuk pranoi të punonte me ne

Pra i bie që Trump dhe Grenell për të iniciuar startin e një plani afatgjatë, po tubokan në Shtëpinë e Bardhë të gjithë faktorët që luajnë për interesa afatshkurtra.

Çdo mendje që arrin të vërë në punë logjikën e ka vështirë ta përtypë këtë fabul.

Po ashtu,  çdo kush që e njeh sadopak politikën, e ka të pamundur të imagjinojë se Albin Kurti qenkësh aq paranojak sa ti gjuante me shkelm dhuratave amerikane, të cilat ofroheshin pa asnjë çmim në këmbim.

Po ashtu, cilido që e ndjek diplomacinë franko- gjermane, nuk mund ta imagjinojë se si ata i kanë fryrë kot hapjes së kutisë së Pandorës dhe rrezikut të lojës me shkëmbim teritoresh.

Grenell, ky fantik i biznesit, ka garantuar se asnjë nga këto reziqe nuk ekziston.

Ai ka shpalosur sot projektin për një rajon më të begatë dhe më të pasur, ku aroma e parave do të fshijë kujtesën e gjakut.

Dhe për të mos marrë etiketën banale të “anti- amerikanit” ne i bie të luajmë rolin e idiotit dhe t’a besojmë. Të mbyllim sytë dhe të ëndërrojmë se serbët dhe shqiptarët do të jenë një ditë aq të pasur sa do të bien në dashuri mes veti, se do të shkojnë aq larg, në këtë rrugë, sa për të bërë paqe, nuk do të kenë nevojë ti lëshojnë koncesione njëri- tjetrit.

©Lapsi.al

34 Comments

 1. Sapo lexuam nje shkrim te Andi Bejtes dhe ky i Bushatit duket si paterice.
  Gjith ky mllef dhe vjellje me analiza kontradiktore dhe pa zgjidhje.
  Ku vemi Bushat? Europa eshte ne gjume dhe te thelle biles.
  Franca i u dorezua Hitlerit pa bere as nje dite lufte vetem per te mos prishur qejfin dhe lluksin,po per Kosovem cfare mund te beje?
  Jepi Cezarit ate qe i takon,ama Cezarit dhe jo Brutit.
  Kurti duhet te mesoje arithmetiken e Dekartit dhe jo filozofine e Robespierit.

  1. Ky Andi koqja ka per borxh edhe mareveshjen e paqes ta refuzoje vetem se nuk e firmosi idhulli i tij Kurti. Eh none none ca ben inati shqoptarit.

  2. nuk ka fuqizim ekonomik,pa te drejta historike,lirit dhe te drejtat jan ,baza ekziste ces se nje kombi zhvillimit tije,begatis tije,tani zoterinje filozof psikolog politikan ,analiz gazetar grupe interesi strategjish dhe politikash ,ju deri ne ket moment po beni levizje permes ,politikaneve kukulla qe vet i keni vendosur ,ne emer te miliona shqiptareve,sipas interesit tuaj por dinje se me vemendje dhe shqetsim fatin e vet te kombit vet po e ndjek cdo shqiptar,dhe nuk ka vler asnje marrveshje nga askush ne emrin e nje populli pa u pyetur i gjith populli,se pastaj duhet te bindeni ne karakteristikat e padrejtesi ka urrejtje perplasje pasiguri hakmarrje shkatrrim ,jan miliona shqiptare qe askush nuk fal te drejten e vet dhe sejcili reagon ne menyren e vet ,nese beni padrejtesi eklipsoni luft pa front,kjo nuk esht presion esht analiz biologjike e reagimit instinktit njerzor,ku te drejten e tije e don sejcili dhe mbron me vetmohim dhe padrejtesin e urren cdo banor i tokes, kjo eshte normalitet krijimi uroj qe ta kuptojn te gjith qe te mos kerkojn ate qe su takon qe te mos shkatrrohen bashk me ate cfar kan ,por te planifikojn ,gjithcka deshirojne ,brenda te drejtes hakut ,dhe me mund dhe djers,nese deshikojn suksese ndere lavdi respekt ,qetesi qartesi gjalleri siguri paqe zgjillje shpres

  1. askush smund te me perfaqsoj mua ,as te fals ne emrin tim ndryshe ,vecse ,duke me perfaqsuar mbeshtetur mbrojtur dhe dhen te drejten hakun,ky eshte parimi baz ne demokraci qe rrjell nga sistemi demokratik ,me kushtetut pushteti buron nga populli dhe i perket atije,kushdo qe tejkalon kete ,nuk quhet me pushtet dhe ska me te drejt mbi popull,vllezer shqiptare erdhi momenti qe ne unitet sot o kurre te kundershtojm padrejtesin dhe te kerkojme dhe mbrojm ne unitet lirit dhe te drejtat tona,asgje me shum dhe as me pak se sa kerkon cdo qenie njerzore,si natyralitet njerzor

  2. akush pergjat historis njerzore,nuk i ka ka ndar te drejtat e tije me tjeret,se ka krijuar i malli zot te tille,nese dikujt i llimbeset serbija ,le te ndaj mundin dhe djersen e vet me te por kurrsesi te shqiptareve,edhe ne duam jeten te drejtat lumturin begatin zhvillimin te miren si dhe juve kushdo qe ne shenj mirnjohje na perkrah ,respekti kthehet por perkrahje interesash ne demin ton kunder te ardhmes son automatikisht eshte e kundershtuar ,ne jemi shtewt i lir sovran populli me i vjeter dhe nuk jemi skllever te askujt per ulje dhe respekt meriton vetem i malli zot me gjith tjeret ka marrveshje mirkuptimi re ciprocitet,te drejtat nuk vihen per pazare ato nuk diskutohen ,por mbrohen dhe respektohen ne menyr te ndersjellte,ne ne vendet ballkanike kemi per te marr jo per te dhen ,nga historija,kur diskutohen pazare dhe jo te drejta,

   1. duke qen se zoti mallerishem sejcilin e beri peng te vepres vet ne pergjegjsi mendoni per vete behuni te drejt,qe tu lehtesohet pergjegjsija thotë:

    analiz e pergjilleshme,njeriu mund te mendoj flas dhe veproj gjithcka por ne momentin qe vepron ,i fillojn ,te shfaqen karakteristikat e rreagimit nga gjithcka ku nese esht i drejt ka dobi dhe i padrejt deme ndeshkim kesaj nuk i cmanget dot,nuk mund ta sfidojne,,,,aktualisht u zgjuan te gjith ,dhe te gjith u binden ,ne te verteten ,vall cfar i bindi ,njeriu ka cilsi qe nuk sfidohen nga vet njeriu logjiken dhe zhvillimi solli fakte,te cilat jan pasqyra punes njerzore,,,njeriu mesohet ne dy rrug permes ullzimit te te mallit zot shpejt pa kosto dhe me ilesi te lart ose permes praktikes humbjes vuajtjes del tek ullzimi zgjillja,pavarsisht mashtrimeve keqinformimeve ,presioneve njerzit ngado kuptuan te verteten nga padrejtesit qe ju ben ne nje shekull ku u shfaqen politikanet si profet te drejt mire lider dhe me vepra me keq se djajet,na shiten sapunin per djath por qe tani e ka zbuluar shija,se han me kush,esht vertetuar dhe po vertetohet qe padrejtesia nuk ka asnje dobi vetem se dem dhe se e verteta eshte vetem dobi,padrejtesija eshte rrug problemesh pa zgjillje vetem burim problemesh kurse e verteta rrug zgjillje pa probleme me burim dobishky koment behet qe kush eshte i interisuar te fitojn ,dhe nuk deshiron humbje shkatrrim ndeshkim shgenjim vetem e verteta i ka gjitha elementet e dobishem ne burim per gjithcfar kemi nevoj,kjo eshte qe tu kujtohet suksesi qe te largoheni nga humbja pra ne dobin tuaj,per te miren tuaj,perderi sa sejcili ja don te miren vetes jo te keqen e nese e pranoni keshtu mos u angazhoni ne te keqe kunder tjetrit je ajo do tju kthehet juve,padiskutim jan ligje krijimi evolimi nuk sfidohen nuk zhduken jetojn ne gjallerin e jetes bashk me ekzistencen ton angazhimin ton levizet tona mos u beni korioz se si ju ndoll nje kunderveprim pas nje veprimi ,ate e din vetem zoti rendesi ka per anen njerzore angazhimi te jet i mir drejt,qe pritshmeria te jet e mir,

 2. HASHIM THACI ,ISA MORINA ,DULLA ,BATON HAXHIU DHE EDI RAMA E SHESIN KOSOVEN ME NJE TE RENE LAPSI.. thotë:

  BRAVO ZOTI BUSHATI,KREJT AJO INTERVIST ISHTE RRETH LEKUT SE AI E DI SE SA LEKE KANE MARR HASHIM THAQI DHE ALEXANDER VUCIC DHE EDI RAMA, PER KETE MAREVESHJE TURPI,.KOSOVA NUK KA NEVOJE PER LEKE POR PER TA RUAJTUR TERRITORIN E SAJ EDHE NJA 2-3 VJET DERI SA TE LARGOHEN KETA ZAGAR NGA PUSHTETI DHE TE VJEN PRAP ALBIN KURTI KRYEMINISTER DHE DESHIRA IME DHE GOCAVE TE MIJA FATOS LUBONJA PRESIDENT I KOSOVES

 3. Trump veshtire te marri mandat tjeter edhe per arsyen se hapi shume fronte pa mbyllur asnjerin, kujto Kinen, Iranin dhe Korene, dhe te gjitha duket sikur beheshin me pritshmerine per nje zgjidhje urgjente dhe perfundimtare. Kjo ndodh per shkak te natyres se komunikimit qe ai i ka, por e verteta eshte qe ne levizjet e tij pervec gjuhes qe mund te jete taktike, nuk ka asgje qe premton per zgjidhje te shpejta. Ne fakt ai thjesht ka hapur ca shtigje te reja politike qe te gjithe ato qe do vijne me siguri do i ndjekin sepse jane gjerat qe cdo president normal mendon ne zyre por nuk ka bythe t’i bej. Tani qe Trump filloi t’i bej dhe qameti nuk ndodhi, te tjeret vetem do e perforcojne linjen e tij. Pavaresisht cfare thone mediat e majta qe kane 4 vjet qe raportojne nga 2-3 apokalipse ne dite, nuk ka asnje fakt qe kjo administrate vepron ne menyre te rrezikshme ne politike te jashtme, apo qe preferon zgjidhjet e lehta ne vend te atyre te qendrueshme. Frytet e politikave te saj me siguri do t’i korrin te tjeret, ndoshta edhe sa i perket raporteve Kosove-Serbi.

 4. grenell,krenaria e bythe.irave amerikane ,gjithe administrata e trumpit eshte e perbere nga rrugace,pederaste ,idiote qe ai i ka nderruar ne cdo tre muaj dhe kane bere nga nje top muti te madh per c’do ceshtje me ne krye hajvanin trump.

 5. Vendimi për djegien e mandateve parlamentare ishte vija ndarëse mes Rudina Hajdari dhe Lulzim Bashës.

  Menjëherë Lulzim Basha vendosi ta përjashtojë nga PD. Më pas Lulzim Basha urdhëroj mediat pranë tij, që të linçohej në maksimum Rudina.

  Filluan teoritë kospirative, k sipas tyre Rudina, kishte dakordësuar një marrëveshje me Edi Rama për të shpëtuar të ëmën nga procesi i vettingut.

  Sot Fatmira Hajdari, nuk është më në sistemin e drejtësisë. Nuk e “shpëtoj dot marrveshja” e Rudinës me Ramën.

  I gjithë lançimi që i është bërë Rudina Hajdarit këto kohë ka qënë vetëm e vetëm se Rudina nuk pranoj t’i nënshtrohet Lulzim Bashës.

  Tani, shpurra e Lulzim Bashës me në krye Çimin e syrit, duhet t’i kërkojë falje publike Rudinës, e cila guxoi të shprehë qëndrimin e saj, duke harruar se sa shumë kushton “mendimi ndryshe” në këtë seli politike.

 6. Ka një realitet historik jo më larg se tre dekada,që sistemi socialist i perandorisë komuniste të lindjes, që prodhoi “diktaturat e proletariatit” , ngaqë i katandisi këto vende të ngeleshin 100 vite prapa nivelit ekonomik e nivelit të të drejtave të njeriut, të vendeve perëndimore me sistem demokratik pluralist, u përmbys.
  Popujt e perandorisë komuniste ishin ata që përqafuan sistemin perëndimor demokratik kapitalist e jo e kundërta.
  Është faktuar tashmë se e ashtuquajtura barazi utopike komuniste, degjeneroi në barazi të varfërisë ekstreme, jo vetëm ekonomike , por edhe të zhvillimit kulturor e shkencor
  Të mos ngatërojmë korrupsionin e kriminalitetin që e kanë shoqëruar historinë e njerëzimit, në të gjitha sistemet, që nga ai skllavopronar, e deri në sistemin diktatorial komunist e pse jo edhe në sistemet e dobëta demokratike kapitaliste ku nuk respektohet shteti ligjor.
  Në Europë aktualisht si vende me një qeverisje njëpartiake majtiste, kanë ngelur vetëm Bjellorusia e Llukashenkos e Shqipëria e Ramës.
  Në këto 30 vite, ish vendet komuniste, ku me hapa më të shpejta e ku me hapa më të ngadalta, i janë afruar nivelit të lartë të jetesës të vëndeve perëndimore demokratike të sistemit kapitalist .
  Kush shpreson që Europa apo e gjithë bota ti kthehet idesë së komunizmit botëror, vetëm që është një nxitës i një lufte të tretë botërore me përmasa katastrofike për planetin.
  Mjafton të kujtojmë deklaratat kërcënuese të diktatorit topolak komunist të Koresë së Veriut.
  Duhet të mos harojmë gjithashtu se edhe vendi komunist me popullsinë më të madhe në botë, Kina, filloi të ketë një bum ekonomik, vetëm kur filloi të kombinojë sistemin komunist me ate të ekonomisë kapitaliste.
  Sa i takon problemeve nacionale të pazgjidhura, mjafton të kujtojmë fatin e kurdëve të ndarë në tre shtete, që aspiratën e tyre për të krijuar një shtet të pamvarur, nuk e realizuan dot, vetëm se në krye të lëvizjes së tyre nacionale patën një parti komuniste e një Oçalan.
  Ne shqiptarët që aspirojmë gjithashtu që të kemi një shtet të përbashkët në Ballkan, duhet të ndërgjegjsëhemi se këtë nuk mund ta realizojmë me ndonjë “byrazer” të Oçalanit

  1. keto komente qenkan keshilla ,vetem per bindje,ka disa analiza shken core dhe fetare rreth funksionit te zgjilljeve ,paqes siguris zhvillimit mirqenies njerzore,keta jan ligje qe po su zbatun nuk arrihen ato cfar deshirojm,paresore e verteta ullzimi te mallit zot,i ben njerzit te zhvillojn mendimin permes te drejtave duke u ber ndihmes dhe plotesues ne dobi me moral te mir dhe rendiment cilesor,kur keto nuk zbatohen ,njerzit ndahen ne grupe me motive te ndryshme drejt perplasjes shkatrrimit,duke grabitur te drejtat dhe lirit e njeritjetrit por njekohesisht duke i shkatrruar ato ne pergjithesi dhe zhveshur nga te drejtat dhe lirit dhe shkatrruar te gjith,tani nese nuk deshironi shkatrrimin tuaj mos u angazhoni ne shkatrrimin e asgjeje,i cuditshem esht njeriu jeten e vet e don dhe shkatrrimit saj i sherben ,te drejten e don dhe shkatrrimit saj i sherben ndeshkimin se don dhe ati me shpejtesi i sherben duke u angazhu per shkatrrimin e tjereve,pse ndoll keshtu ,sepse nuk jan eduku qe ne barkun e menes per ndjeshmerin e moralit mir po ashtu dhe ne jet dhe u ka humbur ndjeshmeria per mir,,ato mund te ndryshojn vetem me mesazhin e mire me fakte permes bindjes se faktet jan lehtesim bindje per logjiken ,po ashtu u duhet angazhim ne mendime fjal dhe vepra te mira qe te hyjne me meshiren dhe faljen e te mallit zot ndryshe ,fitojn urrejtjen dhe ndeshkimin e tmerrshem te tije ,kjo eshte analiz fetare shkencore e shkurter ku specialistet e fushave perkateser ua qartesoj n me mir

 7. Unë e njihja mirë zërin e Agim Shehut. Autokolona jonë kishte ndaluar te Ura e Dajlanit në pamundësi për të bërë përpara. Papritur, në radio buçiti një zë i fortë dhe me tërsëllëmë urdhëroi “Në asnjë mënyrë të mos bëhet mitingu, do përgjigjeni me kokë. Të mos futet në Durrës Servet Pëllumbi, masakrojeni, po po masakrojeni”. Isha në një makinë me prof. Servetin. Ai e dëgjoi zërin në radio. “Ç’është ky mo Spartak, më pyeti”. Është Sali Berisha profesor i thash, kërkon kokën tënde.

  1. Eh ta kish bërë vërtetë “Saliu” atë që thuhet në këtë fragment të shpifjeve alla Spartak Braho, e të kish bërë me ish sigurimsat Agim Shehu, ate që bënë ish ministrat e mbrendshëm të Dullës për 47 vite me këtë popull, ku do të ishte Shqipëria sot ?

   A do të vinte puna që në vitin 2020 të shekullit XXI, të kishim një diktator dymetrosh bojaxhi si Hitleri që të kishte në dorë edhe numurin e të infektuarve e të vdekurve nga epidemitë ?

 8. ik o and bolja se na cave trapin me kte kurtin tend. kurti iku daku iku. iku se sditi te beje politike, iku se se la sedra dhe papadajlleku prej provinciali. kshu o and rota qe ke filluar te behesh katnar antiamerikan

 9. i drejtohem ne vecanti popullit dhe ullheqes serbe dhe popujve sllav qe kan territore shqiptare thotë:

  tani erdhi koha qe e drejta te vihet ne vendin e vet pa shum zhurm pa reagime negative ,nese deshironi qe femijet tuaj ti lini ne paqe ,po tu ngarkohet demi historik ndaj shqiptareve ju mbeteni peng tek ne,nuk e paguani me asgje,,mos prisni se cfar do ndollin me kinen koren rusin izraelin me lindjen e mesme,pozicionet planet e njerit apo tjetrit politikat dhe strategjit e mella dhe te mendoni favore kunder nesh,kete enderr kurr skeni per ta par,kjo enderr do ju humbin shkatrrojn dhe ndeshkojn te gjitheve,ajo qe ju shpetoj juve eshte kthimi i te drejtave shqiptare ,ne kembim te moshakmarrjes historike per shkak se ndryshimet globale ne pak vite ne trojet etnike do sjellin 25 milion shqiptare qe i keni ,debuar ne periulla te ndrysheme historike ne cdo cep te globit,padiskutim do kthehen se vendi tyre esht me i begat se begatia e vendeve ku ndollen ecila dita dites shenon renie drastike,ju kthimin e tyre smund ta ndaloni as perballoni se tani do krijohen tjera zhvillime rrethana,lehtesuese per to,duke u kufizuar dhe mbetur me te drejtat tuaja historike ,do mund ti mbijetoni evolimeve ne miqesi dhe paqe me shqiptaret me baz mirkuptimin marrveshjet reciprocitetin ,mos beni gabimin trashanik te thelloheni ne padrejtesi se kostoja e cmimit do jet per ju ,pa llogari mos shikoni pika te dobta apo forta te njerit apo tjetrit mos u vetmashtroni mjafton qe i malli zot ndeshkon te padrejtit ndalon padrejtesin ,dhe jeta esht sprov ,merrall her rritet njeri her zbret tjetri,,sej cili nga ne me mendimet fjalet dhe veprat e tije ,ose angazhohet per te zezen e vet ne padrejtesi kunder tjereve ,dhe tjeret ti vihen pas,,ose ne te miren e vet duke respektuar te drejtat e tjereve dhe mbajtur mardhenie te mira me te gjith,ju ftoj mendoni flisni dhe veproni mir per veten tuaj me angazhimin tuaj mos u zhgenjeni mos u mundoni te provokoni fundin e padrejtesis se cmimin e ka tmerr,duajeni vetem mos u vetmashtroni

 10. Nje korrigjim Bushati. Richard ne Amerike nuk njihet si Rik por si Dick. Kjo sepse llagapi kur dikush e ka emrin Richard i thone Dick ne Amerike. Robi eshte kontradite e misheruar.

 11. Gjithashtu, Venecia çmon se autoritetet shqiptare kanë qenë transparentë në përmirësimin e tekstit të projektligjeve.

  Ndryshe nga sa pretendon opozita, që sulmon ligjin si një mjet për të “censuruar shtypin” (edhe pse ligji i referohet specifikisht vetëm fake-neës) Venecia thekson se ligji është në përputhje të plotë me praktikën gjyqësore të Gjykatës Europiane të të Drejtave të Njeriut.

  Në opinionin e tij, Komisioni i Venecias vlerëson vetëm se ligji ka nevojë për disa përmirësime, por jo për t’u abroguar, ashtu siç pretendon opozita.

 12. Ore ti Bushat vertete je rrote k… ,po mos te ishte Amerika pra kjo shtepia e Bardhe Kosova do te ishte ende pokraine e Serbiser,Po ku te ha ty per Kosoven,qellimi yt eshte te shkruash me porosine e padroneve qe te paguajne dhe ti kenaqesh ata.Amerika asnjehere deri tani nuk ka veprua kunder interesit te Kosoves.Europa na ndau e na shiti dhe sot nuk eshte ne gjendje te zgjidhe as problemet e veta as te sigurpje veten e saje .per kete arsye edhe ka dhjetra mijera trupa amerikane ne kufije te shteteve kufi Rusise dhe ne Gjermani.Paralajmrimi i terheqesjes se dhjete mije trupave shqetsoi kancelarenm Merkel.Bota sot ka vetem nje superfuqi dhe vetem nje Zot te tokes dhe ky eshte fati yne i mire qe u gjend ne krahun tone dhe realizuam nje mrekulli te cilen as ne enderr nuk mund ta shpresonim.Pse nuk e mbane ate ego te poshter te kritkosh gjithcka dhe perse se paku nuk kursen miqte e vertete qe na u gjenden si shpetimtare na bane me shtet e ushtri dhe sigurojne kufijte tane pa asnje kompenzim as kulumria nuk moren nga Kosova.E tash dokrra partiake te shizofreneve se Amerika po na tratheton,po na shet .Mbyllni ate te qelbur goje e heshtni se paku.Perse nuk e shkrove nje fjale perm ate qe nxori ne pandemi mijera te rije ne rruge dhe sot Kosova kaq tre a kater fishme shume te infektuar ,dhe infekcioni ka dale nga kontrolla totalisht.Ishin mangut ata te degjojne pordhet e ftofta te Kurtit qe degjojne per dite apo broqkullat e pordhet tuaja ?Paska mbete Kosova ti qajne hallin ca njereze me ambicje te semuar qe nuk kane asnje vlere dhe nuk e kane bere agje per Kosoven .Trus ni more e mos nxitni njerezit pa lidhje e mos merrni ne qafe njereze.Kush muti jeni ju te ktitikoni Ameriken.Shyqyr qe nuk lexojne broqkuzllat tuaja se dio qaheshin nga gazi.

 13. Me duket e tepert te diskutojme me per Kosoven. Ata kane perfaqesues te tyrin te zgjedhur ne menyre demokratike sikurse kane zgjedhur te jetojne dhe te vendosin me vehte.. Ne jemi spektatore por ne fund te fundit jane ata qe po zgjedhin.Ta mendojne dhe bejne si ta duan. Sido qe te vendosin, “bravo u qofte”!

 14. u rrah barbarisht nga agjentë civilë të Shërbimit Informativ Shqiptar në vitin 1997 dhe u mendua madje se nga plagët e marra kishte vdekur.

  Por fati dhe Zoti e deshi që ai të shpëtonte. I hedhur nga një makinë pa targa, atë e gjeti të masakruar një fshatar i zonës afër Liqenit Artificial të Tiranës. Fshatari e strehoi dhe e mjekoi vetë dhe Bardhoku u kthye në jetë. Për ngjarjen e rëndë në atë kohë shkruajtën jo vetëm gazetat shqiptare por edhe ato ndërkombëtare.

  Gjithçka rezultoi për shkak të shkrimeve që ai bënte si gazetar i kronikës së zezë, por që për disa oficerë të SHIK kjo ishte e barazvlershme me vdekjen.

  Ishte koha kur gazetarët rriheshin, masakroheshin dhe vriteshin dhe nga kjo nuk shpëtoi dot as Bardhok Lala,diktatura e salih karaxhic berisha per ju shpellkare te kuptoni kush eshte salihu

 15. Koment i mire. Bushati me mire te shiqoi e te rregulloi gjerat ne Tirane, e te mos merret shume me KS. Sepse nuk e njeh dhe dine fare pak per KS. Te kritikohet Grenell e SHBA nga njerez te padishem… mjerim.

 16. Sa më shumë t’i kërkojnë shqiptarët ndryshimin e sistemit zgjedhor dhe listat e hapura, aq më të vështirë do ta bëjnë këtë mision pengmarrësit e demokracisë në Shqipëri, të cilët tek çarja e digës së statuskuosë shohin nisjen e rrokullisjes së pushtetit të tyre të korruptuar.

 17. Bashkim Gazidedes, ish-kreu të SHIK-ut famëkeq 1992-1997. Duke u ndalur tek cilësimi ‘personalitet i shquar’ i Gazidedes nga Partia Demokratike, Braho rendit disa nga krimet që kanë shënjuar veprimtarinë e Bashkim Gazidedes në krye të SHIK-ut. Spartak Braho e sheh veprimtarinë e zezë të Gazidedes të njësuar me atë të Sali Berishës.

  “Në cilën fushë është personalitet? Vetëm në fushën e “mbrojtjes” u tregua personalitet si i graduar gjeneral me dekret të posaçëm udhëhoqi me egërsi operacionin ndëshkues të ushtrisë dhe SHIK-ut kundër popullsisë në zonat e jugut, si në Vlorë, Sarandë, Përmet, Tepelenë etj. Masakroi jo vetëm liderët socialistë, gjakosi gazetarët dhe dogji zyrat e gazetës ‘Koha Jonë’, por edhe figura të PD, si Azem Hajdarin, Arben Imamin, Safet Zhulalin etj. Është personalitet se ndoqi e burgosi aktivistet ilegalë kosovarë që Adem Jashari, Remzi hoxha, Hashim Thaçi etj., se vendosi lidhje me drejtuesit e UDB-së jugosllave, me Arkanin? Se u largua si qen i zgjebosur dhe u zhduk në Azi për t’ju fshehur drejtësisë pas viteve ‘97?ky eshte salihu qe ju shpellkare dhe baballaret i vrisni per kete kriminel

 18. Ketij mutit pa emer, te dates 21/06 te oers 08:23, qe leh si qen i zgjebosur nga bodrumet e pallatit te kongreseve, i paguar nga qente e rivjedhjes, nuk keni pse ja vini re, eshte agjit propi bythe shqyerti tradhetareve te vendit! Njerz si ky per fat nuk ka shume, qe ja shesin bythen te parit qe ji paguan! SHPULLBYTHE TEPELENE!

 19. Shihni fjalorin e Bashes, eshte shume i varfer. Vetem 50-60 fjale te zakonshme. Kurre nuk i referohet ndonje autori ne çfardo rethane qofte. Nuk e dime se kur ka qene libri i fundit qe ka lexuar. Nuk i kuptohet asnje lloj hobi; as per sport, as per art, as per shkence,as per teknologji, me pak fjale per asgje. Diket sikur eshte prodhuar ne laborator per lende te pare brut.
  Une mendoj qe ai mund te jete model i mire i nje krushku; ai duhet te jete bure i mire. Dhe kete ai mund ta beje. Ai genjen por nuk eshte genjeshtar; ndoshta ai gjithmone nuk di te verteten ose ja imponojne nje ” te vertete” Çeshtje personaliteti.
  Ai nuk mund te drejtoje kurre nje gjykate, prokurori, banke, osshe, ujsjelles apo ndermarje pastrimi, se i merr me qafe !
  Hajde pastaj beje kete personazh kryeminister !

  1. Te kuptoj, Qe tani po shikon ne horizont humbjen e vendit te punes ne “llogoret” e propagandes Ridhjerese..Per pak kohe do te duhet te fitosh buken e gojes ndershmerisht.”me vjen keq” per ty por kjo eshte jeta..

 20. Drejtoresha për Ballkanin Perëndimor në Drejtorinë e Përgjithshme për Politikat e Fqinjësisë Europiane dhe Bisedimet e Zgjerimit në Komisionin Europian, Genoveva Luiz Calavera deklaroi se nuk ka 15 kushte për të hapur bisedimet ndërqeveritare Shqipëri-BE.

 21. Marrin një person, e veshin me të bardhë dhe…”/ Skenari i Kapexhiut: Budinave ua kanë injektuar viusin me urdhër të Ramës,te cmendurit e salihut ne sulm

 22. Nje deshtak, manipulator si Enver Hoxha!
  Keshtu manipulonte Enver Hoxha historine, per te manipuluar mendjet e njerezve.
  Fshinte dhe çensuronte cdo fytyre dhe emer personaliteti nga fotoja dhe historia, per te thene se historia jam Une lulzimja

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu