• |
ide | kryesore

Denoncimi i Berishës: Rritet mesatarja për të vazhduar universitetin, akt çnjerëzor dhe antikombëtar!

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Sali Berisha ka bërë sot një denoncim sa i takon ligjit të Arsimit të Lartë, ku sipas tij ka ndryshuar kufiri i mesatares për të vazhduar universitetin.


Sipas tij, tashmë mesatarja për të vijuar Fakultetin tashmë maturantëve do u duhet mesatarja në notën 8.


Berisha e cilësoi këtë një akt çnjerëzor dhe goditje fatale për shkollimin e të rinjve, ndërsa ka publikuar edhe një denoncim të pedagogut dixhital, ku ky i fundit sqaron ligjin.

MESAZHI I BERISHËS 
Nje akt i ri çnjerezor dhe antikombetar!
Goditje fatale per shkollimin e te rinjve!
Miq, Edvin Kristaq Xhelati, ne nje akt çnjerezor dhe antikombetar ka rritur me nje VKM ne 8 noten mesatare per pranimet ne universitete ne vitet 2021-2022.
Ky eshte nje akt antikushtetues, antiligjor, armiqesor ndaj te rinjve shqiptar.
Asnje vend i lire nuk vendos kurre nje mesatare te tille te larte, me te cilen mbyll dyert e universiteteve per 90% te femijeve te te varferve dhe zonave te thella te vendit.
Ky akt urrejtje ndaj te rinjve shqiptar eshte rikthim tek praktika e universiteteve te dyerve te mbyllura qe ndiqnin eterit barbar te Edvin Kristaq Xhelatit.

Ky vendim eshte gjithashtu deshmi flagrante se ate qe nuk beri dot me mesataren ne pranimet e vitit 2020-2021 e beri nepermjet testit kallp te letersise.
Denoj me ashpersine me te madhe kete vendim si nje akt çnjerezor, antikombetar, armiqesor ndaj te rinjve shqiptar dhe u bej thirrje studenteve, gjimnazisteve, prinderve, familjareve te tyre te ngrihen sa me pare ne mosbindje civile per te hedhur ne koshin e plehrave te historise kete vrases te ëndrrës universitare te te rinjve shqiptar!foto galeri foto galeri foto galeri

Lexoni mesazhin dhe shikoni dokumentat e pedagogut dixhital. sb
Përshëndetje doktor Berisha, fillimisht ju urojmë shëndet
Dua të bëj publik një shqetësim, jo vetëm timin por edhe të pedagogëve e mësuesve të tjerë, mbi një vendim të fundit të qeverisë, i cili është në shkelje flagrante të ligjit për arsimin e lartë. Qeveria këtë vit ka përcaktuar pragun e notës mesatare për në universitet edhe për vitet që vijnë, njësoj si me logjikën e koncensioneve të PPP.
Vendimi i Këshillit të Ministrave me nr. 436 datë 03.06.2020 “Për përcaktimin e kriterit të notës mesatare për pranimin e kandidatëve në programet e studimeve të ciklit të parë dhe në programet e integruara të studimeve të ciklit të dytë ose transferimin e studimeve në vitet e ndërmjetme të këtyre programeve, në institucionet e arsimit të lartë, për vitin akademik 2020-2021 dhe 2021-2022 e në vijim”, është tërësisht i paligjshëm në pikën 2 të tij, pasi thotë se “… kanë të drejtë të aplikojnë për t’u pranuar në institucionet e arsimit të lartë, për vitin akademik 2021-2022 dhe në vijim… kandidatët që kanë përfunduar me sukses arsimin e mesëm të lartë …minimalisht me notë mesatare 8 (tetë).”
Ligji Nr. 80/2015 “Për Arsimin e Lartë dhe Kërkimin Shkencor në Institucionet e Arsimit të Lartë në Republikën e Shqipërisë” në Nenin 74, pika 1, sanksionon se “Pranimi në programet e studimit të ciklit të parë …bëhet çdo vit me vendim të Këshillit të Ministrave”, pra çdo vit, dhe jo për vitin apo vitet e ardhshme.
Zgjatimi në titull i fjalisë “..për vitin akademik 2020-2021 dhe 2021-2022 e në vijim”, si dhe përcaktimi në pikën 2 të VKM për vitin 2021 dhe 2022 përbën një shkelje të pastër të ligjit.
Kjo VKM përveç se hartohet nga MASR, që do të thotë se përpara se të firmoset nga ministrja kalon për firmë nga specialisti i thjeshtë, Përgjegjësi i Sektorit Juridik, Drejtor Juridik dhe më tej Sekretari i Përgjithshëm, përpara se të shkojë në Administratën e Kryeministrisë dhe Qeveri për miratim, kalon minimalisht edhe në dy ministri të tjera të linjës, që do të thotë në dy zinxhirë të tjerë të administratës publike.
Mirë e gjitha kjo ushtri me shefa, drejtorë dhe sekretarë të përgjithshëm, që u ka shpëtuar kjo shkelje e pastër e ligjit, po Universitetet tona Publike, po Rektorët apo Dekanët e zgjedhur edhe me votë studentësh, përse nuk e kanë parë dhe përse nuk e kanë denoncuar këtë shkelje të ligjit? Ky është tregues që edhe universitetet tashmë janë kapur përfundimisht nga qeveria.
Ju falënderoj dhe uroj ditë të mbarë.

16 Comments

  1. O Sali o plehre, o Ram o mashtrues, ju te dy e shkattruat arsimin e po jua shkattroni shkollen, qytetin e te ardhmen shqiptsreve. Ju sot e neser bijte e niperit tuaj miliardere. Keni grabitur cdo gje o kancera te shqiptareve kokeulur

 1. Me vjen keq kur degjoj nje nga ish studentet me te mire te Fakultetit te Mjekesise, qe mesataria dhe puna e beri ta njihnim te gjithe si Doktor Berisha dhe u be Kryetar Partie dhe President te thote qe ska nevoj mesataria!?
  Kuptohet masiviteti duhet te jete ne shkollat profesionale pas Shkolles se Mesme, po Universiteti eshte per studentet me te mire dhe ata qe punojne me shume, dhe kane nje kapacitet .
  Plus genjen te rinjte kur u jep diploma qe nuk kane vlere, dhe kur dhe ai qe punon eshte njelloj me ate qe nuk punon dhe madje i merr dhe vendin e punes pasi me diplome dhe ai qe ska punuar me ate qe ka punuar dhe ka kapacitet.

 2. Sali shpellari eshte nje rrot kari qe se bo nona ,Ky hajdut ,kriminel jep mend per arsimin tani ..Ky dhe gjithe llumi i PeDes duan vec ta djegin dhe shkaterroin Shqiperine

 3. Ky vrases e shkatarroje arsimin duke i rrjepur xhepat e shqiptareve me shkollat private ku shkonin kush paguante eurot per tete vjet miliarda euro vodhi ky kriminel salih,ne fund te gjithe punojne kamariere ose ne call center,tani han mut lakuriqesh kinez

 4. Deputetja demokrate Rudina Hajdari dekalroi nga foltorja e Kuvendit se PD-LSI bërti dy vite për revolucion me molotov dhe protesta pasi dogji mandatet dhe në fund rezultoi se e bëri gjithcka për një tender, atë të identifikimit biometrik.Ky kriminel e udhehoqi kete vend per 13 vjet,tu shofte fara o ramiz alia qe zgjodhe kete vrases ordiner per ti dorzuar Celsat e shtetit

 5. Cv e Berishes eshte per tu pasur lakmi por ju qe shani me gjuhen e prostitutes Km Edvin pordha jeni me te zinje se ai gerdall plak drogmen, njeriu me i degjeneruar si ne familje, fis, shoqeri e gjithkun eshte ky Edvin pordha dhe habitemi si shani Berishen njeriun me te rregullt si njeri dhe familje por si duket jeni dhe ju qe shani me te zinje dhe degjenerata komplet si fis,

 6. U zgjuan ata qe kan ne balle pidhin e motrave te tyre dhe shajne tamam si ai qe ju shkerdhen gocat dhe motrat e tyre Roze ne zyrat e shtetit, po s ju vje turp mo rrace e degjenerur , ju duhet te kritikoni kete homon ne qeveri qe duhet te ngrej rrogat dhe mire qenjen por s keni faj se ju jep te lepini ndonje kocke qeni dhe gjithe diten beni gam gam, s keni faj se kush punon ne administrat esht me llumi i shoqerise.

 7. Po ik mor plak vampir se per fajin tend kemi sot gjykatsa me kurse plepash 3 mujore,kemi doktora injoranta qe e kane marre klasen me pesa,kemi 60% me juridik se i lejove zotrote rrumpalle te mbaronin te gjithe shkollen e larte duke e kthyer ne piramide sistemin e arsimit te larte,ne te gjithe boten ka nje mesatare te larte per te vajtur ne universitet o plak i pjerdhur…

 8. O kingu ky salihu yt i zemres dhe familjar qe kerkon te cmend nje dynja sikur e marrone zenin me kushuriren qe kishte per llagap Berisha dhe na e shtoje llagapin berisha me dy kopila te rinj,per kete salih e kishe fjalen o kingu salih karaxhic berisha

 9. 10 komente kunder saliut.
  Rilindja sic duket e ka fushaten zgjedhore me parrullen e para 12 vjeteve:
  fajin e ka Saliu

  Per mesatsren do flasim apo cqt mesatares.

  Sot kur te gjithe ata qe mbarojne maturen duan te largohen nje ore e me pare Rama i jep edhe nje motiv me shume.
  Maturantet e sotem me lehte e kane te studiojne ne gjermani sesa ne shqiperi. Dhe me.cilesi me te mire

  Rama edhe atyre qe skane mundesi ekonomike do qe ti beje skllever duke mos i lene rrugen drejt arsimimit si rruga me e mire kunder varferise.

  Rames i duhen injorante dhe varfanjake . Nuk do arsimim nuk do dije nuk do te kamur por te varfer
  Rama eshte nje kokerr legeni qe do me u pasuru per vete dhe ti varferu te gjithe te tjeret per leket e tij. Jo te pasurphet si funksuon i rritjes por si funksion i verferimit te te tjereve

  Ikni fuggrisma se jan hap sufllaqet shkoni pinini te hani sufflaqen e dites o ditezinjte ju!!!

  Lani duart mos degjoni mediat ju perqaf

 10. ne kohen e sal karit maloket hynin ne universitet me measataren 5 dhe punesoheshin ne administrate. ndaj iku shteti per lesh

 11. O rob qire ate here i bie qe keta qe jane ne pushtet e cuan vendin per lesh qe nga 2013 te kene patur mesataren -5-.

 12. Vendimi për djegien e mandateve parlamentare ishte vija ndarëse mes Rudina Hajdari dhe Lulzim Bashës.

  Menjëherë Lulzim Basha vendosi ta përjashtojë nga PD. Më pas Lulzim Basha urdhëroj mediat pranë tij, që të linçohej në maksimum Rudina.

  Filluan teoritë kospirative, k sipas tyre Rudina, kishte dakordësuar një marrëveshje me Edi Rama për të shpëtuar të ëmën nga procesi i vettingut.

  Sot Fatmira Hajdari, nuk është më në sistemin e drejtësisë. Nuk e “shpëtoj dot marrveshja” e Rudinës me Ramën.

  I gjithë lançimi që i është bërë Rudina Hajdarit këto kohë ka qënë vetëm e vetëm se Rudina nuk pranoj t’i nënshtrohet Lulzim Bashës.

  Tani, shpurra e Lulzim Bashës me në krye Çimin e syrit, duhet t’i kërkojë falje publike Rudinës, e cila guxoi të shprehë qëndrimin e saj, duke harruar se sa shumë kushton “mendimi ndryshe” në këtë seli politike.Lulushi ne baldushk shkoje te takoje fermerin apo Femren,na thuaj cilen femer o lulush,mos e ke per esmeralden e A2

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu