• |
ide | kryesore

LDK shkarkon Vjosa Osmanin, politikanen që nxorri për të marrë votat në zgjedhje

-Instant, Arkiva, Të fundit

 

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), shkarkoi nga çdo post në parti zëvendës kryetaren e LDK-së dhe kryetaren e parlamentit Vjosa Osmani.


Kryetari i LDK-së Mustafa i kërkoi komitetit të partisë që Osmani të zëvendësohej nga Avdullah Hoti, Kryeministri i sapoemëruar i Kosovës. Ai argumentoi që statuti i LDK-së e ndalon Osmanin që të mbajë postin e saj brenda partisë nëse kundërshton publikisht vendimet e marra nga organet e partisë.

Osmani votoi kundër mocionit të inicuar nga LDK, i cili rrëzoi qeverinë e Albin Kurtit. Sipas Mustafës, qëndrimi i saj ishte në kundërshtim me atë të udhëheqjes së LDK-së. Për më tepër, Osmani refuzoi të drejtojë seancën ku parlamenti i Kosovës votoi në qeverinë Hoti.

Propozimi për shkarkimin e Vjosa Osmanit nga këto pozita erdhi nga kryetari i LDK’së, Isa Mustafa, drejtuar Këshillit të Përgjithshëm të partisë me arsyetimin se Osmani doli kundër qëndrimeve të partisë, duke mos votuar qeverinë e kryeministrit aktual, Avdullah Hotit.

Ne postin e nënkryetarit të LDK’së, pas shkarkimit të Osmanit është propozuar që ta zë Hoti.

Kujtojmë se edhe më parë Osmani kishte dalë kundër qëndrimeve të LDK’së.

Osmani për një kohë kishte prishur raportet me Isa Mustafën kur nuk e kishte votuar për Kryeministër në dhjetor të vitit 2014.

Mirëpo, Osmani ishte pajtuar me Mustafën dhe kishte përkrahur Avdullah Hotin për Kryeministër në zgjedhjet e 2017’ës, kur LDK dështoi, po ashtu, të dalë e para.

Osmani përfundimisht ishte pajtuar me Kryetarin e LDK’së në zgjedhjet e fundit partiake kur Mustafa e pranoi për Nënkryetare dhe kërkoi votat e partisë për ta bërë edhe Shefe të Qeverisë

8 Comments

 1. SONTE DUHET TE FESTOJM TE GJITHE,VJOSA OSMANI NA BERI KRENAR TE GJITHE KOMBIN SHQIPETAR thotë:

  JY ESHTE LAJMI ME I MIRE E MUAJIT ,BRAVO VJOSA SE TANI NUK JENI ANTARE E ATIJ GRUPIMI TRADHTARESH DHE HAJDUTESH TE DESHTUAR DHE KORRUPTUAR,.JENI GRUAJA E ME POPALLARIZUAR NE TROJET SHQIPTARE,

 2. Q’FAR DALLIMI TE INTEGRITET MORAL DHE NJEREZOR MIDIS VJOSA OSMANIT ,DHE ELISA SPIROKA**IT, MANICES SE EDI RAMES

 3. E priteshme, mendesia jone politike s’mund, ta kaloje nivelin primitiv qyteterues qe kemi. Eshte nje fenomen qe e kane te gjithe partite shqiptare kudo ndodhen. Bajraktarizmi politik dominon qartasi ne te gjith spektrin tone politik, duhet shume pune e mund qe kjo mendesi komuniste primitive te zevendesohen me lirine personale,dinjitetin,civilizimin, tolerimin e logjiken e nje shoqeria evropjane te hapur ndaj kundershive

  1. Ti shif gjushin dhe shoqet kryetare!
   Te kish kryetare bashkie jeni, tek e shtata?
   Po lul berisha u ka plagosur më para fabrikes se duhanit? Apo ju torrollaket i thoni ‘flagship” tani?
   Sigurisht, po te jesh durrsak, se mund te jesh nga manza ose ishmi, po s’ke ardhur nga gramshi a librazhdi!
   Po plazh ke brryli keni bere nga nje cike, te leshteriket?
   Te fala Lymit!

 4. O durrsak ik se po te qi gjushi me 2 cm kar. Dhe bertit pastaj ,
  Sa mire me qen durrsak.
  Isa spiuni eshte burre prej verteti. 100% bythqir qelbistani.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu