• |
ide | kryesore

Bushati: Ndarja e Kosovës, ide serbe që u promovua nga shqipfolës

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ish-ministri i jashtëm Ditmir Bushati thotë se plani dhe ideja për ndarjen e Kosovës, nuk ka ardhur nga SHBA. Në studion e “5 pyetjet nga Babaramo”, Bushati u shpreh se ndarja e Kosovës ishte një ide serbe e mbështetur nga shpifolës. Sa u përket deklaratëve të Grenell, se këtë ide e ka përkrahur edhe John Bolton, Bushati u shpreh se kjo gjë nuk është aspak e vërtetë. Sipas Bushatit, SHBA-ja nuk ka hedhur asnjëherë ide në lidhje me ndarjen e Kosovës.


“Ndarja e Kosovës është një ide Serbe, fatkeqësisht vijoi të promovohej nga shqipfolës. Sot ka njerëz që janë tërhequr nga kjo ide sidomos pas deklaratave të Grenell dhe ajo çfarë pamë është se procesi i njohjes së Kosovës nuk avancoi, Serbia arriti të përçajë klasën politike në Kosovë dhe jo vetëm dhe brenda BE u krijuan disa të çara ndërkohë që ne ishim mësuar me një ndërhyrje shembullore të familjes euroatlantike dhe SHBA , ku punohej së bashku dhe arritëm të siguronim çlirimin e Kosovës dhe krijimi i shteti të tij.


Të gjitha këto fitore me hapjen e debatit për kufijtë, por çbënin disa arritje historike një e nga një. Ne shqiptarët nuk duhet të vendosim për asnjë çast në kolateral arritjet tona historike. Para se të ikja nga ministër i Jashtëm kam marrë një telefonatë nga sekretari i jashtëm Pompeo në dhjetor të 2018 për çështje të tjera dhe në të gjitha takimet qëndrimi i SHBA ishte i qartë në këtë drejtim duke mos lënë asnjë shteg që mund të përdoreshin për t’i dhënë fund konfliktit mes Serbisë e Kosovës. Prandaj besoj se është ide serbe dhe jo nga SHBA,”– tha Bushati.

4 Comments

  1. ALBIN KURTI KRYEMINISTER ,FATOS LUBONJA OSE DITMIR BUSHATI PRESIDENT I KOSOVES thotë:

    BROVO ZOTI DITMY BUSHATI, KJO ESHTE QKA KANE THENE HASHIM THACI DHE EDI RAMA

  2. Termi “shqipfoles” i rezervohet individeve shtetas te huaj, jo shqiptare, te cilet flasin gjuhen shqipe. Ndaj dhe quhen shqipfoles. Perfshire komunitetin arberesh ne Itali apo te njejtin ne Greqi, njohur ndryshe dhe arvanitas.

    Tani per cilin apo cilet shqipfoles deklaron nje personalitet publik, deputet dhe ish minister i puneve te jashtme? Nese ka dijeni, zoteria te jape emrat konkrete dhe jo te perdore terma te papershtatshem. Dibranet kane nje shprehje “Nuk i thuhet Derrit -Daje”! Edhe zoteria te tregoje me gisht Derrin e Dajen, edhe Dosen madje, nese ka nje fije dinjiteti.

  3. Ca flasin keta sikur kane vetem budallenj perpara ertvm. Po ri o bushat ose flisni tamam ose mbyllini gajet. Ne 13 kush e ndau ne tavolin e kush ishte pro qe te ndahej. ????!!!!! 100 vjet cop cop. nje her na nxirni serbin pastaj grekun pastaj rusin pastaj turkun kinezin e ke te doni vetem ate qe eshte e verteta jo. na cat …… na cate. dhe gjytrymrit rin e ju degjojn ju. legena. Qe do vi dita e do merni valixhet per qefin tuj. Atehere do marin vesh shqipot…..

  4. DO TI LESHOJ EDI RAMA ZAGARET E RIJ TE TREDHUR PER TA SULMUAR DITMIR BUSHATIN NESER,KETA JAME ZAGARET E TREDHUR YMER GELBAZA CARLO BOLJA KOL SALLAKU SKENDER KURVA MINXHOZI DHE LORENC PROSTITUTA

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.