• |
ide | kryesore

1445/ Letra e Sulltan Murati II që ofronte “paqe” Skënderbeut

-Instant, Arkiva, Dossier

Në prill të vitit 1445 Sulltan Murati II, dërgon në Krujë një përfaqësi nga perandoria e tij me në krye Hajredin Beun ti kërkojë Gjergj Kastriotit “paqe” mes tyre. Majresin Beu i dorëzoi një letër të shkruar nga Sulltani duke i kërkuar “paqe dhe bashkëpunim”.


Ndër të tjera në letër, interesante është se Sulltan Murati i shkruante Skënderbeut për një farë George Dhespoti, i Serbisë, duke e cilësuar atë si vjehrrin e tij. Pra, e bija e dhespotit të Serbisë së asaj kohe paska qenë gruaja e Sulltan Muratit II.


“Sido që të jetë puna gjithçka që i është marrë vjehrrit tim Gjorgje, Despot i Serbisë, ti kthehen atij…” – shkruan Murati i Dytë, por Skënderbeu i ktheu përgjigje negative Sulltanit. ©LAPSI.al

2 Comments

  1. Po serbet qe kur zbriten nga stepat dhe erdhen ne Ballkan dihet qe u kane dhene motrat dhe gocat sulltaneve apo burreshtetaseve te tjere te vendeve te tjera . Gjergji yne me nje goditje paska vraredy zogj, Edhe ka refuzu sulltanin, edhe s’ia paska plotesu deshirat vjehrrit serb qe paska shku te Sulltani i qurravitur, per ti kerku ndihme.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu