• |
ide | kryesore

Kushtet e BE / Rama si kuzhinjer për budallenj

-Instant, 1, Ide

Edi Rama ka tentuar ta banalizojë sërish deri në vulgaritet dështimin e Shqipërisë në rrugën e integrimit. Duke komentuar edhe njëherë shuplakën që iu dha nga Parlamenti Europian, i cili miratoi me një shumicë dërrmuese votash, rezolutën me 15 kushtet që u vunë për hapjen e negociatave, ai ka vazhduar me lojën e cic -miceve.


Lexo më tej:


Dosjet e vjedhjes së votave në Shijak e Dibër, PE i kërkon Shqipërisë vënien para drejtësisë të përgjegjësve

Si një kuzhinjer që servir ushqim për idotë ai është përpjekur ta reduktojë debatin nëse të gjitha kushtet duhen plotësuar përpara takimit të parë ndërqeveritar, apo nëse kjo është e vlefshme vetëm për disa prej tyre.

Deri këtu askush nuk surprizohet, sepse ky është vetëm një nga vargani i manipulimeve që kryeministri ka bërë për këtë temë.

Ai fillimisht fitoi zgjedhjet me premtimin se do ti hapë negociatat brenda mandatit të parë qeverisës. Por, në vend të bënte këtë e mbyti vendin në drogë dhe korrupsion. Kur këto filluan të kundërmonin aq shumë, sa për herë të parë Bundestagu solli që në nëntor 2016, një paketë kushtesh me deputetin Krichbaun, kryeministri e zhvlerësoi këtë si një përkthyes që kumtonte në gjermanisht ato që PD recitonte në shqip.

Për pasojë negociatat e Shqipërisë nuk u hapën në qershor 2018, ashtu siç na ishte premtuar. Por edhe këtu Rama gënjeu prapë, hapi shampanjën dhe shpalli se ne kemi marrë një datë për fillimin e bidedimeve (twitteri poshtë).

Natyrisht, është e kotë të kujtosh se, sot e kësaj dite, ne ende nuk e kemi një datë se kur do të ulemi në tryezë.

Por, fatkeqësisht thesi i rrenave nuk zbrazet me kaq.

Përgjatë këtij kalvari, kur Holanda vinte veton dhe këkronte pezullimin e liberalizimit të vizave, ne e kemi dëgjuar kryeministrin të thotë se vendi i tulipanëve e bën këtë për arsyet e tij të brendëshme; kur presidenti Macron na shpëtonte nga një ndarje e turpshme nga Maqedonia, ne u bombarduam me fabulën se Makron s’e ka me ne, por ka inatin me Gjermaninë dhe problemin e Europës.

Pra, thjeshtë, sa herë kemi dështuar këto shtatë vjet, kryeministri ka përdorur një shoshë, për të zënë diellin përvëlues të shuplakave që i janë dhënë qeverisjes së tij të keqe.

Kjo po ndodh edhe tani kur ai do ta fokusojë debatin rreth çështjes më të pavlerë: a janë kushtet të gjitha me një dorë apo jo?

Ai që siç duket në këtë video theksonte se nuk kishte kushte fare, tani pranon vetëm një pjesë të tyre.

Në fakt, problemi nuk është fare ky.

Thelbi i tij qëndron në bilancin e përgjithshëm që Rama do ta fshehë me çdo çmim: se në vitet e qeverisjes së tij, në vënd që të bënim përpara, ne kemi bërë pas.

BE e bombardon Tiranën me kushte. Ja cilat janë ato…

Me vendimin e marsit të Këshillit të Ministrave të vendeve të BE, ne praktikisht u ndamë me Maqedoninë, e cila e mori miratimin pa asnjë kusht.

Në këtë vendim ne nuk na është caktuar asnjë datë për mbajtjen e konferencës së parë ndërqeveritare, ndonëse që në 2018 kryeministrtri bërtiste “e kemi marrë datën”. Se sa e rëndë është kjo për Shqipërinë, mjafton të përmendet vetëm një fakt: Malit të Zi, data e konferencës së parë ndërqeveritare me Brukselin i’u caktua brenda një jave nga thënia e PO-së.

Gjendja nuk është vetëm më keq se 2018-a, kur bërtitëm fitore, por akoma më e rëndë edhe se shtatori i vitit të kaluar, kur Bundestagu gjerman na bombardoi me kushte.
Që nga ajo kohë, atyre 9 kushteve i’u janë shtuar edhe plot 6 të tjerë, që nisen që nga kërkesat për burgosje të politikanëve të lartë, që nga tërheqja e ligjit fashistoid për mediat online, që nga pakësimi pothjuajse i pamundur i azilkërkuesve e deri tek plotësimi i të drejtave të qytetarëve minoritarë.

Kjo pra është pasqyra reale se si e shohin regjimin e Ramës qeveritë kryesore të shteteve të BE.

Dhe pikërisht për të shmangur këtë bilanc të tmerrshëm, kryeministri e vulgarizon debatin në një problem numerik. Ai nuk ka zgjidhje tjetër për ti’u shmangur thelbit, veçse banalizimit për numrin e kushteve. Prandaj kacavirret pas atyre për të cilat dikur nuk pranonte që ekzistonin fare.

©Lapsi.al

11 Comments

 1. ESHTE BERE AQ GENJESHTAR EDI RAMA SA AS NUK SKUQET FARE NE SURRAT-DITMIR BUSHATI PRESIDENT I KOSOVES,ALBIN KURTI KRYEMINISTER thotë:

  KETO GENJESHTRA TANI AS ZAGARET E TIJ TE TREDHUR NUK JU BESOJN ME,ZAGARET E EDI RAMES JANE ,YMER GELBAZA,CARLO BOLJA ,KOL SALLAKU,SKENDER KURVA MINXHOZI LORENC BY**Lepirisi VANGJELI ARTUR AJAZI

 2. ANDI BUSHATI DHE FATOS LUBONJA JU LUTEM SI MUND TE DURONI YMER GELBAZEN DHE KOL SALLAKUN KETA DY BYTHLEPIRES TE DOKTORIT DHE PIKTORIT thotë:

  ANDI JUVE DHE FATOS LUBONJES,JU LUTEM MOS U ULENI AFER MERO KELLIRES DHE KOL SALLAKUT SE SA I KANE LEPIR NE BY**TH DALI BERISHEN DHE EDI RAMEN NGA GOJA KETA ZAGAR TE TREDHUR NGA NXJERRIN ERE BYTHE…KURSE JUVE JENI GAZETARET ME TE DREJT DHE RACIONAL DHE ME FAKTE TE GJITHA…BILES KUR E LEXON WIKIPEDIA E EDI RAMES ENDE ESHTE ATY PUBLIKIMI I YMER GELBAZA KELLIRES KU MUND TE LEXOJ GJITHE BOTA ATE TURP AE JA BERI YMER GELBAZA RDI RAMES ,TANI E LEH SI ZAGAR E QELBUR

 3. Normale!
  Psikopati asnjehere nuk dorezohet!
  S’ka asgje te re ose per t’u cuditur – ne kemi nje kryeminister psikopat!

 4. Mbasi nuk u hapen negociatat me BE heren e pare,makina propogandistike e Edvin D’Rames filloi
  shpifjet denigruese ndaj politikanit gjerman Gunther Krichbaum,per te shkarkuar veten nga deshtimi.
  Por lavazhi i trurit te “rilindasve”funksionon vetem per shqiptaret.
  Shpifjet kan dale nga mediat private,genjente paturpesisht Edvin D’Rama,duke ju drejtuar gjermaneve
  per akuzat!
  Nga te dhenat e sherbimeve tona sekrete ju pergjigjen gjermanet,shpifjet kan dale nga
  portali Lexo.al,qe eshte nen ndikimin e Endri Fuges,pra Kryeministrise,
  Pamflet.al nen ndikimin e ish Ministrit te Brendeshem(Saimir Tahirit),
  Tiranapost.al nen ndikimin e kryebashkiakut Erion Veliaj.
  Genjeshtra,genjeshtra belbezonte i paftyri D’Rama.Dhe gjermanet u larguan pa pranuar as ftesen per
  darke me mashtruesin,qe e lan si mut.Pasaojat e kesaj politike te papergjegjshme dihen tashmë.
  Kryeministri Maqedonise dha dorheqje se nuk mbajti vetem nje premtim,premtimin per hapjen e
  negociatave me BE,jo per faj te Zaeve,sepse Maqedeonia u ndeshkua prej Shqiperise.
  “Nuk u hapën negociatat: Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev, jep dorëheqjen 18 Tetor 2019
  Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev ka dhënë dorëheqjen nga posti i tij. Kjo është ajo që mësohet nga burime diplomatike evropiane, cituar nga Ansa, pas refuzimit të hapjes së negociatave nga Bashkimi Evropian për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Dorëheqja vjen pasi vendet anëtare të BE-së nuk arritën marrëveshje për nisjen e negociatave të anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërisë. Nga Shkupi ende nuk ka konfirmim zyrtar, ndërsa mediat shkruajnë se po shqyrtohen të gjitha opsionet.
  Analiza dhe konsultime po bëhen edhe në partitë politike, ndërkaq tashmë ka paralajmërim edhe për takim të mundshëm të liderëve tek presidenti i vendit, Stevo Pendarovski. Nga Kabineti i presidentit thonë se me deklaratë për këtë çështje do të dalin pas përfundimit të Samitit të BE-së në Bruksel. Zaev e kishte paralajmëruar më herët se nëse nuk hapen negociatat mes Bashkimit Evropian dhe Maqedonisë së Veriut ai do
  të jepte dorëheqjen dhe vendi do të shkonte në zgjedhje të parakohshme”.

 5. Nje deshtak, manipulator si Enver Hoxha!
  Keshtu manipulonte Enver Hoxha historine, per te manipuluar mendjet e njerezve.
  Fshinte dhe çensuronte cdo fytyre dhe emer personaliteti nga fotoja dhe historia, per te thene se historia jam Ky eshte kryeministri fantazme lulzime basha

 6. Idioti ka mbytur vendin, e popullin, se pervehte, e dini se sa ka vjedhur e rezervuar ne offshoor ky , parate e shqiptareve te varfer. I pa fytyri, i pa ndergjegjeshmi, i pa karaktereshmi, si i pa cipe e seder posti qe ka, duhej te kish ikur me kohe nga ai vend qe e ka me vjedhje e mashtrim, por makuti s;ka te ngopur, andaj vazhdon ne dita ne dite te genjeje e mashtroje sepse e ka hipnatizuar kete popull, sa nuhates e inteligjent, aqe pasiv e durues, qe s;kerkon per shpresen e shpetimin e tije nga kjo kaste banditesh, e mashtruesish.

 7. EDI RAMA,HASHIM THACI,ISA MORINA,DULLA,BATON HAXHIU YMER GELBAZA ,KOL SALLAKU,CARLO BOLJA,TE GJITHE NE NJE HOTEL ME RICHARD GRENELL thotë:

  DITMIR BUSHATI PRESIDENT I KOSOVES,ALBIN KURTI KRYEMINISTER,FATOS LUBONJA MINISTER I KULTURES …

 8. Nje deshtak, manipulator si Enver Hoxha!
  Keshtu manipulonte Enver Hoxha historine, per te manipuluar mendjet e njerezve.
  Fshinte dhe çensuronte cdo fytyre dhe emer personaliteti nga fotoja dhe historia, per te thene se historia jam Une lulzimja,lexoni kete kryeLepirsin me kollare mavi xixa dhe ju do jetoni te lumtur o shpellkare

 9. Ne kemi ven kuzhinier bythen , me emrin Edi Rama , detyrimish e dime se ç’gatim do kemi mengjes dreke dhe dark .
  te presesh diçka tjeter do te thote se jemi idioter qe besojme se edhe grereza bene mjalt .

 10. merrjani nje here ne goje Edi Rames qe nga bushati e tek i fundit ne kete pacavure te Sali Shpellarit . Te gjithe 5 euroshit e Lyl Hajdarit te behen gati se dhe ne 2021 Edi Rama do ju shkerdhei si gjithmon para dhe mbrapa

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu