• |
ide | kryesore

Studimi/ Rrezet e diellit e vrasin koronavirusin brenda 30 minutash

-Instant, Arkiva, F1, Stil

Rrezet e diellit mund të vrasin coronavirusin në vetëm 30 minuta, sipas një studimi që vjen ndërsa përgatitemi për pjesën më të nxehtë të vitit.


Sipas Daily Mail, virologët zbuluan se drita e fuqishme ultravjollcë (UV) mund të shkatërrojë 90 për qind të COVID-19 që mund të “nxirrej” gjatë kollitjes ose teshtimës në një sipërfaqe, në vetëm gjysmë ore.


Madje, studime të ndara kanë pohuar se dielli mund të “fshijë” pothuajse plotësisht “pjesët e virusit” që mbesin në ajër në vetëm gjashtë minuta.

Siç shkruan më tej në shkrimin e Daily Mail, coronavirusi që shkakton COVID-19 – i quajtur SARS-CoV-2 – është i mbuluar në një shtresë mbrojtëse që degradon nën ngrohtësinë e trupit kur infekton dikë.

Kur del përmes kollit ose teshtimës në ajër ose mbi një sipërfaqe, drita UV do të shkatërrojë veshjen e saj dhe do ta lërë virusin të ekspozohet dhe “të thahet dhe të kalbet” në diell.

Gjithashtu, disa shkencëtarë gjithashtu besojnë se vitamina D, e bërë në trup kur i ekspozohet rrezet e diellit, forcon sistemin imunitar dhe ndihmon në luftimin e viruseve.

Andaj studiuesit thonë se të jesh jashtë është më e sigurt sesa të bashkëpunosh brenda, ku COVID-19 mund të mbijetojë dhe të mbetet infektues për ditë.

Megjithatë, studimi shton frikën se COVID-19 mund të kthehet në dimër kur kufizimet e bllokimit janë lehtësuara, orët e ditës janë më të shkurtra dhe sëmundjet virale në përgjithësi janë më të zakonshme.

Studimi, vë në pah Daily Mail, nga Dr. Jose-Luis Sagripanti, një virolog në pension i ushtrisë amerikane, dhe Dr. David Lytle, një ish-virolog i qeverisë amerikane, është botuar në revistën Photochemistry and Photobiology.

Studiuesit vlerësojnë se do të duheshin rreth 34 minuta në verë, 1 orë dhe 40 minuta në vjeshtë, 4 orë në pranverë dhe 5-plus orë në dimër.

Studimi pason një mori të dhënash që kanë nxjerrë në pah gjetje të ngjashme.

Një studim i “US National Biodefense Analysis and Countermeasures Center”, zbuloi se coronavirusi i kollitur në ajër mund të vritet në gjashtë minuta nga dielli i fortë.

Një tjetër, nga Universiteti i Harvardit, tregoi se gripi mund të mbijetojë në sipërfaqe për gati 24 orë në motin e thatë 43F (6C), por vdiq në nën një orë në temperaturat prej 90F (32C).

Një studim i Universitetit të Oksfordit në maj zbuloi gjithashtu se ndërsa niveli global i vdekjes nga coronavirusit ishte 0.2 për qind, në hemisferën më të ftohtë veriore ishte 0.3 për qind.

Veç këtyre, disa studime kanë sugjeruar gjithashtu se vitamina D mund t’i mbrojë njerëzit të mos “preken nga COVID-19”, me diellin që është një nga burimet më të mira të vitaminës jetike. /Telegrafi/

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu