• |
ide | kryesore

“Der Spiegel”: Goditje për “Gjarprin”

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Është njeriu i fortë i Kosovës: Hashim Thaçi. Tani Presidenti është i akuzuar nga Haga për krime lufte. Përse tani? Çfarë sinjifikon ndryshimi dramatik për Richard Grenell, negociatorin e Trump?


Nga Walter Mayr, Vjenë


Bomba shpërtheu në sekondën e fundit dhe nga ai moment dallga e tronditjes ka shkundur të gjithë Ballkanin: Gjykata Speciale e Hagës akuzon Hashim Thaçin, Presidentin e Kosovës. Akuza paraprake për zëdhënësin politik të organizatës guerile të UÇK-së flet për një numër krimesh kundër njerëzimit, krime lufte, “gati 100 vrasje” të shqiptarëve, serbëve, romëve të Kosovës dhe anëtarë të grupeve të tjera etnike.

Thaçi u detyrua të ndryshojë planet e udhëtimit. Të shtunën do të negocionte një dalje nga ngërçi diplomatik në kopshtin e trëndafilave të Shtëpisë së Bardhë në Uashington me Presidentin e Serbisë Aleksandër Vuçiç. Kosova, ish-provinca serbe që ka deklaruar pavarësinë e njëanshme që nga viti 2008 jo vetëm që nuk njihet nga Serbia, por edhe nga 5 vende të BE, si dhe nga anëtarët e përhershëm të OKB-së, Rusia dhe Kina që refuzojnë të japin bekimin diplomatik për ish-republikën e vogël shqiptare të ish-Jugosllavisë.

Mandati i arrestit kundër Thaçit që po publikohet tani, ka efektin e një gjykate ndërkombëtare që tërheq frenat e emergjencës në sekondën e fundit. Samiti serbo-kosovar në Uashington, i planifikuar për të shtunën, anashkaloi diplomacinë e BE nga Richard Grenell, i dërguari special i Donald Trump për Ballkanin.

Duhej të ishte një goditje PR-i në një kohë fushate për presidentin e Shteteve të Bashkuara që është nën presion – megjithatë ishte e paqartë deri në fund se për çfarë palët duhet të binin dakord. Njohje diplomatike të Kosovës nga Serbia në këmbim të një shkëmbimi territoresh? Pra, një zgjidhje që BE, posaçërisht kancelarja gjermane, e hedh poshtë si hapin e parë fatal drejt një zhvendosjeje kufijsh brenda-evropiane? Nuk ka shans.

E vërteta është se BE, si një peshë e mundshme e rëndë politike, ka dështuar në çështjen e Kosovës, në oborrin e saj të pasmë dhe ka rënë nën hijen e Uashingtonit që nga fillimi. Si ndërhyrja e NATO-s në luftën e Kosovës në vitin 1999, ashtu edhe përpjekja për njohje diplomatike në vitin 2008, erdhën pas presioneve të forta të Shteteve të Bashkuara. Momenti kur Hashim Thaçi, asokohe kryeministër, deklaronte përpara gazetarëve të mbledhur në Hotel Grand në Prishtinë se nuk kishte asgjë për të thënë do të mbetet ikonik. Plani i tij për të shpallur pavarësinë ishte rrëzuar më parë nga e dërguara amerikane, Tina Kaidanov me fjalët: “Absolutisht jo”. Plani i Uashingtonit ishte ndryshe.

Thaçi ka marrë vazhdimisht mbështetje nga ish-Sekretarja e Shtetit, Madeleine Albright dhe është ka vlerësuar si “George Washington-i i Kosovës” nga kandidati aktual presidencial, Joe Biden. Veterani i luftës e ka plotësuar në mënyrë perfekte rolin e tij si “qen prehri” i gjeopolitikës amerikane.

“Ne jemi shumë mirënjohës që Uashingtoni kërkon në këto kohë dramatike gjeopolitike një zgjidhje për Kosovën dhe Serbinë,” – i tha Thaçi gazetës Frankfurter Allgemeine Zeintung pak para udhëtimit të planifikuar për në SHBA. “Është një bekim për Kosovën”, që ka Uashingtonin nga pas.

Ajo që bëri Thaçi para se të bëhej njeriu më i fuqishëm në politikën e brendshme të Kosovës, është e dokumentuar mirë. Sipas një raporti të Shërbimit Federal të Inteligjencës Gjermane në vitin 2005, njeriu që në UÇK e quanin “Gjarpri”, kontrollonte “një rrjet aktiv kriminal në të gjithë Kosovën”. Në një raport të Këshillit të Europës në vitin 2011, anëtarët kryesorë të UÇK-së, veçanërisht Thaçi, akuzohen për krime të rënda lufte. Flitet për vrasje, tortura dhe trafik organesh.

Përse kjo gjë nuk pengoi askënd që të ulej në tryezë me Thaçin derisa në pikëpyetje ishte e ardhmja e këtij rajoni kyç të krizës evropiane? Ata që janë në Uashington dhe Bruksel duhet t’ia bëjnë vetes këtë pyetje. Gjykata speciale e financuar kryesisht nga BE në Hagë ka si detyrë të sqarojë aspektet kriminale në të shkuarën e kreut të shtetit kosovar. Një vendim i formës së prerë nga gjyqtari është në pritje.

Të paktën një gjë duket e sigurt: për marrëveshje të matura për çështjen e Kosovës, BE, por mbi të gjitha amerikanët, kanë humbur një nga dy intelokutorët. ©Marrë nga Der Spiegel, përshtati LAPSI.al

15 Comments

  1. poplitikat jan loj interesash,kjo loj eklipson ,qe gjith bashkombasit te ngrihen ne kembe ne 4 onet e globit me perfaqsues fisesh ,tu marrin firmen,gjith shqiptareve etnik,kudo jan dhe perfaqsojn kombin shqiptare,ne rrang nderkombetare ,tu kerkojne ne emer te kombit ,kthimin e te drejtave te cdo shqiptari,kthimin e trojeve etnike,qe u coptuan prej nje shekulli nga vet evropa,kerkimin e shpagimit te demeve dhe historise 1 shekullore nga grekerit serbet bullgaret malazezet dhe vet evropa si holokauz historik,kjo perfaqsi shqiptare do amendoj ,cdo marrveshje ,zvillimi qe ka renduar ne kurriz te zhdiptareve per 1 shekull ,borxhet e shqiptareve qe kan marrur i ashtuquajturi pushtet i krijuar ne emer te popullit nga mafija nderkombtare,qe e kan zhytur popullin ne fukarallet te tejskajshem ,dhe shkatrrim ,tani ato qe coptuan,tani ran ne kurthin qe historikish kurdisen vet por qe nuk mund te japin shqiptaret llogari per ,krimet qe kryen ndaj nesh por tani ,duan zduan historia faktet ,do ti ven me shpatulla pas muri te gjith mbasi asto historin faktet te verteten nuk mund ta zhbejn zhdukin as tjetersojn e verteta flet vet,gjith cka ka nje kufi erdhen tek kufiri fundit ,nderkombtarisht kemi pranuar qe krimin ta ndeshkojm ,por ndeshkimi fillon ne burim,me optimin etnik,me vendosjen ekspriment te komunizmit,me mbrojtjen dhe lejimin e grekerve serbeve malazezeve maqedoneve te kryejn gjenocid dhe shpopullim 1 shekull ,ndaj shqiptareve,juve keni ven per gjitha periullat ne emer te popullit cilindo ulleheqes qe keni dashur ne shqiperi ju sollet demokra cin ju sollet migrant skllav ,dhe i bet etni ju llat pushtet ,ju gjith sebashku mjeruat kombin shqiptar,,kurse tani deshironi ta beni ekspriment te corona virusit ju keni nxitur migracionin dhe nda luar zhvillimin,na keni sjellur njerez mashtrues me gjithca mashtruese,dhe shkatrruese,,por qe ndollemi tek pika ndarese,ose mirkuptimi kthimi te drejtave reciprociteti ,tani cdo shqiptar ka te drejten te flas qoft si individ qoft ne unitet te shprehim mbrojme natyralitetin te drejtat tona individuale dhe kolektive edhe ne kemi te drejte te jetojm na lla i malli zot jo ne te drejtat tona na perkasin ti administrojme ne si individ dhe kolektiv ne menyren ton jo sipas deshires suaj sikurse dhe ju te drejtat tuaja i administroni per lumturin tuaj,padrejtesia plotsoj kuptimet se e zbulun faktet zhvillimi bashk me aktor dhe autor zogjoj jo vetem shqiptaret por gjith banoret e tokes,,askush nuk mund te justifikohet sot permes akuzes duke qen vet burimi i shkaqeve te vet akuzes,e verteta rezaton nuk humbet nuk zhduket ajo esht vula zgjilljeve askush te mos behet burim shkaku padrejtesije krimi se nuk ka rreagime dhe zhvillim te krimit mbi tok e kur beheni burim shkaqesh,krimesh padrejtesish rragimet organizimet luftrat perplasjet urrejtjet armiqsit jan te pacmangeshme,sepse eshte instinkt vetmbrojtes natyralitet krijimi ligj i zotit ju nuk mund ti sfidoni zhbeni ,sepse ket natyralitet e keni dhe ju gjith banort e tokes urrejn padrejtesin dhe duan te drejten hakun,me for nuk triumfon askush ne padrejtesi as dhe me asnje nga elementet e saj ,sepse padrejtesia qe nga krijimi nuk eshte e krijuar te triumfojne praktikisht ,ne fushen e sundimit sikurse nuk funksionijne as shkencerisht ne asnje fush te jetes dhe as praktikisht zhvillimi metodave te zhvillimit sipas interesit deshires pa u matur mir raportet me l;igjet e te mallit zot qe ju i quani ligjet e fizikes etj etj,dal ne shprehjet e fundit ti them kujdo lirija veprimit tend naj meje perfundon aty ku fillon e drejta ime,dhe jetoni ju kam te drejten te jetoj dhe un,uroj qe te gjith ,te futeni ne fazen e njohjeve respektimit te lirive dhe te drejtave njerzore ,ashtu si flitni praktikisht perderi sa i kerkoni dhe mbroni dhe ju lirit dhe te drejtat tuaja,,shpresoj te kuptoni domosdoshmerit ,ligjet e jetes funksionin e zgjilljeve ne burim un nuk urrej asken dhe spo flas nga urrejtja por bera nje analiz biologjike njerzore baz natyralitetit njerzor ,nuk jam as paragjykues as nxites por po ju kujtoj ,ate qe ju nuk e imagjinoni sepse ju te gjith ne esenc e doni veten tuaj dhe te drejtat urreni padrejtesi tu behet ndeshkim ,por juve duke ju ber padrejtesi tjereve ,ju po i sherbeni ndeshkimit tuaj ne gjith drejtimet,,sepse keshtu i krijoj gjerat krijuesi gjithsis jo sipas deshires son por sipas ligjit vet,po ju them me nje fjal te shkurter duajeni veten mos u zhgenjeni ,dhe veten do ta duani kur te duani dhe tjeret si per veten dhe veten tuaj,kjo esht ne dobin tuaj mos u thelloni me ne padrejtesi si rrug problemesh pa zgjillje por hyni ne rrugen e zgjilljeve pa probleme qe eshte e verteta e krijuar dhe keshilluar nga zoti mallerishem ,uroj vlersim raliteti ndarje problemi dhe orientim zgjilljesh me drejtesi hak ,,,,,mos i neperkembeni te dobitn popujt e dobet krijesat e dobeta se per shkakun e tyre i malli zot zbret rrisqet ne toke,sa mir bukur krijoj dhe persosi gjithcka i malli zot duke e ber jeten sprov ,dhe ber sejcilin peng te mendimit fjales dhe vepres vet ,ne dy botet,si pergjegjsi ,permes krijimit te persosur me krijesat ligjet meshiren dhe mallshtin e vet,ku me te drejt per ulje respekt ,dhe mbeshtetje meriton vetem i malli zot,

 1. Te gjithe ata qe kane bere krime duhet te gjykohen.

  Krimin me te madh kjo klase politike ua ka bere shqiptareve, Serbia nga e akuzuar, eshte bere faktori me i rendesishem ne Balkan. Tani nuk flitet me per krimet dhe genocidin serb.
  Ky eshte kontributi kriminal I ketyre te korruptuarve qe shiten luften e drejte te UCK per privilegje dhe pasuri personale dhe tani kerkojne te fshihen poshte fustanit te Amerikes per t’i shpetuar drejtesise.

 2. Keqeverisjet ne Kosove, abuzimet me pasurine kombetare e mbi te gjitha nje Donkishotizem politik te shqiptareve bene qe sot Kosova te jete politikisht nokdaun.

 3. Berlini ne sulm te sinkronizuar propogande. Kjo ishte pergjigjia ndaj permbysjes se qeverise Kurti. Qe Berlini mezi e instaloi. Levizja e radhes?

  1. Me kete qe thua i ben nder qeverise Kurti. Berlini beri shume mire (nese eshte e vertete) qe ndaloi aventurat e karagjozeve politike si Thaci, Rama dhe idioteve si Baton Haxhiu

 4. Jo me kot i paskan vene nofken ‘Gjarperi’ se eshte zvarritur ne pushtet der tani duke ferku duart kur thirrej Haradinaj ne Hage! Tani te shohim sa ky Gjarper do kete burreri te jape dorheqje e sa do kete paturpesi te zvarritet akoma.

 5. Adresa e vertete e UCK eshte familja Jashari Drenice, Kosove. Nuk ka luftu baca Shaban, Ademi e Hamza se bashku me familjet e tyre qe dikush si Gjarperi apo Luli te behen milionera. Hashimi per vite me rradhe e ka te ndaluar ne adresen e vertete te UCK.

 6. Si eshte kjo pune, prandaj zgjedhin gjithmone krijesa imorale, me vese dhe te pakarakter, per te drejtuar ne Shqiperi dhe troje?!
  Tre pederastat e kriminelit nazist soros; rama-taqi-vuqiq, duket se shume shpejt do te hidhen ne vendgrumbullimin e plerave te pariciklueshme, qe helmojne atmosferen kur jane mbi toke dhe helmojne token kur te futen nen te.
  Tani radhen e ka antinjeriu, jevgjiti lacifac, rama, kjo sepse “qeveria globale” dhe nenkotraktori i saj soros, kane dale komplet zbuluar ne Shqiperi dhe troje, pershkak te bandes se “rijashteqitjes se kombit Shqiptar”, per ta, ka rendesi vetem sistemi te funksionoje. Ky sistem i skllaverise globale, mbeshtetet ne propoganden e genjeshtert dhe fshehtesine e erret, pak po te ekzpozohet dhe te dale ne drite e verteta, ata marrin fund.
  Sa per funderina si rama&banda qe tu sherbejne atyre, ne dem te interesave te popullit, kombit dhe te atdheut, ata gjejne plote.

 7. Si eshte kjo pune, prandaj zgjedhin gjithmone krijesa imorale, me vese dhe te pakarakter, per te drejtuar, ne Shqiperi dhe troje?!
  Tre pederastat e kriminelit nazist soros; rama-taqi-vuqiq, duket se shume shpejt do te hidhen ne vendgrumbullimin e plerave te pariciklueshme, qe helmojne atmosferen kur jane mbi toke dhe helmojne token kur te futen nen te.
  Tani radhen e ka antinjeriu, jevgjiti lacifac, rama, kjo sepse “qeveria globale” dhe nenkotraktori i saj soros, kane dale komplet zbuluar ne Shqiperi dhe troje, pershkak te bandes se “rijashteqitjes se kombit Shqiptar”, per ta, ka rendesi vetem sistemi te funksionoje. Ky sistem i skllaverise globale, mbeshtetet ne propoganden e genjeshtert dhe fshehtesine e erret, pak po te ekzpozohet dhe te dale ne drite e verteta, ata marrin fund.
  Sa per funderina si rama&banda qe tu sherbejne atyre, ne dem te interesave te popullit, kombit dhe te atdheut, ata gjejne plote.

 8. Si eshte kjo pune, prandaj zgjedhin gjithmone krijesa imorale, me vese dhe te pakarakter, per te drejtuar, ne Shqiperi dhe troje?!
  Tre pederastat e kriminelit nazist soros; rama-taqi-vuqiq, duket se shume shpejt do te hidhen ne vendgrumbullimin e plerave te pariciklueshme, qe helmojne atmosferen kur jane mbi toke dhe helmojne token kur te futen nen te.
  Tani radhen e ka antinjeriu, jevgjiti lacifac, rama, kjo sepse “qeveria globale” dhe nenkotraktori i saj soros, kane dale komplet zbuluar ne Shqiperi dhe troje, pershkak te bandes se “rijashteqitjes se kombit Shqiptar”, per ta, ka rendesi vetem sistemi te funksionoje. Ky sistem i skllaverise globale, mbeshtetet ne propoganden e genjeshtert dhe fshehtesine e erret, pak po te ekzpozohet dhe te dale ne drite e verteta, ata marrin fund.
  Sa per funderina si rama&banda qe tu sherbejne atyre, ne dem te interesave te popullit, kombit dhe te atdheut, ata gjejne plote.

 9. Ka dicka qe nuk e dim te gjith per kete gjykat apo spak. Ne keto gjykata vendimi qe meret pra ( denimi) nuk apelohet. Dhe kjo gje eshte shkelje e te drejtave te njeriyt. Kushdo qofte. Edhe me i keqi qofte. kho nuk eshte normal. madje mua me duket shum e rende. dhe jemi mendje lehte dhe te pa ndjeshem nese kete e konsiderohm normal. kjo ne fakt nuk eshte normal. ne nuk kemi nevoj per keto lloje gjykatash por per gjykata normale te drejta qe bejn drejtsi. Mua me duken shum te renda keto gjera dhe pasojat do ti shohim neser……

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu